Na opravy a stavby kulturních institucí má jít 12 miliard

Praha - Stát plánuje v letech 2019 až 2027 vyčlenit 12 miliard korun na opravy či novostavby sídel svých kulturních institucí. Návrh nového programu půjde podle ministerstva kultury (MK) v září do připomínkového řízení.

Přidejte svůj názor

ministerstva

Peníze by měl zaručit nový program, který naváže na současný Program péče o národní kulturní poklad. Ten funguje od roku 2006, disponuje deseti miliardami a aktuálně se za peníze z něj opravuje Národní muzeum, Státní opera nebo Klementinum. Měl také hradit stavbu nové budovy Národní knihovny či opravy Uměleckoprůmyslového muzea (UPM), Národního technického muzea (NTM), Národního filmového archivu (NFA), později bylo do programu zařazeno i Národní divadlo. Program měl v prvních letech peníze ze zrušeného Fondu národního majetku, později rostl podíl peněz ze státního rozpočtu.

Čerpání peněz, a tedy i rekonstrukce a stavby, se ale zpožďovalo, ještě v roce 2013 byla z deseti miliard vyčerpána jen necelá pětina. Opraveno bylo Národní technické muzeum, ale novostavba Národní knihovny byla zamítnuta.

Teprve v posledních letech se rozjelo více rekonstrukcí podmíněných veřejnými soutěžemi. Národní muzeum plánuje částečně otevřít na podzim příštího roku. Letos skončila oprava Uměleckoprůmyslového muzea a předtím stavba jeho depozitáře, nový depozitář má i Národní filmový archiv. Revitalizace Klementina má skončit s působností programu v roce 2020. Trvá však již od roku 2010, prodlužují ji nečekané archeologické nálezy i také časté změny ve vedení knihovny.

Státní kulturní politika na léta 2015 až 2020 uvádí, že z nového programu by se měla platit třeba stavba nového sálu pro Českou filharmonii, vznik Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze, rekonstrukce Náprstkova muzea, rekonstrukce Veletržního paláce pro Národní galerii, vybudování středoevropského fóra SEFO Muzea umění Olomouc, depozitář pro Technické muzeum v Brně, oprava depozitáře Moravské zemské knihovny nebo revitalizace Nové scény Národního divadla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody vzrostou průměrně o 900 korun, zvýší se i rodičovský příspěvek

18.03.2019 19:24 Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Začíná přetahovaná o Klause mladšího? Strana nezávislosti mu nabídla…

18.03.2019 17:37 Aktualizováno Předseda neparlamentní Strany nezávislosti České republiky František Matějka nabídl Václavu…

Proč ODS doopravdy vyloučila Klause mladšího? Exprezident Klaus se dopálil…

18.03.2019 17:05 Aktualizováno Vedení ODS se definitivně zbavilo Václava Klause mladšího. Poslanecký klub před pár dny uvedl, že…

Klaus ml. pokračuje ve své kritice: Jak za Husáka! Nevládne nám Babiš, ale…

18.03.2019 17:02 Aktualizováno Václav Klaus mladší pro server Novinky.cz napsal další komentář, který se týká suverenity České…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama