Jurečka je pro sloučení ministerstev, ekologové oponují: Záměr nese obrovské riziko

Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) podporuje myšlenku sloučení ministerstev životního prostředí a zemědělství. Ekologické organizace se ale k záměru, který se objevil ve volebním programu hnutí ANO, vyjádřily negativně.

Ministerstvo zemědělství
doporučujeme

Nápad na sloučení zmíněných resortů ale není nový. Například v roce 2002 již o něm mluvila ODS, před volbami v roce 2010 i třeba Věci veřejné.

"Tato myšlenka je správná, kompetence by byly pod ministerstvem zemědělství. Trvalo by to několik let, v první řadě by bylo nutné změnit kompetenční zákon a následně další stovky předpisů. Myšlenku sloučení dlouhodobě podporuji, je zde zbytečná dvojkolejnost," sdělil ČTK Jurečka.

"Záměr nese obrovské riziko, že na společném úřadě převládnou zájmy velkých agrárních firem a těžby dřeva nad snahou chránit přírodu, čelit erozi půdy či ozdravit naše lesy a chránit divokou přírodu v národních parcích i mimo ně," oponuje Hnutí Duha.

Agendy obou úřadů se podle něj sice prolínají, ale liší se v nich cíle a řešení. "Například v lesích sleduje ministerstvo zemědělství převážně hospodářské cíle a ministerstvo životního prostředí ochranu přírody a rekreace pro občany," vysvětluje.

Negativně se na nápad dívá také Aliance pro energetickou soběstačnost, která poukazuje na střet zájmů mezi ministerstvy. "Samostatné ministerstvo životního prostředí ve vládě hájí naši krajinu a tvoří nezávislou protiváhu agrárnímu resortu, který se zabývá především zájmy dřevařů a zemědělství. Ministerstvo životního prostředí má nezanedbatelnou kontrolní roli. Z českého legislativního procesu by tak vypadla důležitá role úřadu, který mimo jiné kontroluje práci jiných ministerstev, a to včetně ministerstva zemědělství," uvedl ředitel aliance Martin Sedlák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté terčem posměchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 18:12 Aktualizováno KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli…

09.08.2020 18:05 Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se…

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit skomírající demokracii. Bagatelizováním…

09.08.2020 16:30 KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama