Skandální a bizarní výroky vládních členů: Uhodnete, kdo je pronesl?

Praha - Koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) již brzy skončí mandát. Za dobu fungování kabinetu ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se jeho členové několikrát dopustili výroků, kterých dnes jistě litují. Dokážete identifikovat, kdo pronesl ty nejpeprnější?

Vláda Bohuslava Sobotky /29. ledna 2014/

EuroZprávy.cz vybraly ty nejtřaskavější výroky vládních představitelů za období 2013 až 2017. Na konci článku se dozvíte správné odpovědi. V komentářích se můžete pochlubit, kolik jste jich uhodli. 

Výrok č. 1: "Zálohované výživné znamená, že my vlastně říkáme, že nejsme schopni vybrat peníze od těch, kteří platit mají, a proto to zaplatíme všichni. Pro nás je však stále principiálně důležité dítě a není možné, aby zde byly děti bez prostředků kvůli tomu, že stát není schopen z jejich rodičů vymoct peníze, které mají dát. Na druhou stranu je evidentní, že se tento nástroj nesmí stát něčím, co bude motivovat lidi, aby se rozcházeli, (...) No tak si musí najít jiného chlapa,“ tento politik reagoval na dotaz ohledně jedné z nejohroženějších skupin obyvatel, kterým by neplacení alimentů velmi uškodilo - matkám samoživitelkám.

Výrok č. 2: "Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ politik reagoval na otázku odstranění kravína v Letech při jedné ze svých návštěv regionů v září loňského roku

Výrok č. 3: „Dívám se na ně očima vrstevníka. Říkám ale, že se musí diferencovat. Určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu," reagoval politik na otázky spojené s potřebou důchodové reformy letos na jaře. 

Výrok č. 4: „Zkuste žít za 11 tisíc minimální mzdy. A řekněte těm lidem, jak to mají dělat. Proto říkám, že je to darebáctví, když tady necháme lidi pracovat za takovéto peníze." Tento politik se vyjadřoval k českým zaměstnavatelům, potažmo podnikatelům, které tak nepřímo označil za darebáky. Výrok je z letoška.

Výrok č. 5: "Parazitují na zaměstnancích." uvedl politik na adresu živnostníků. Tato slova pronesl ještě před vznikem Sobotkova kabinetu, v němž později zasedl jako jeden z ministrů. 

Výrok č. 6: "Sobotka je největší svině, jakou jsem poznal. Když já potkám Zaorálka, tak ho pošlu do prdele, protože je debil, neschopnej, já mu to řeknu i veřejně." Který politik takto zhodnotil své vládní kolegy?

Výrok č. 7:  „Neumřel. Umírají pouze lidé. Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena... Dávat zvířatům lidské vlastnosti a používat u nich lidské výrazy (umírat, jídlo, jíst, kakat atd.) je modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky." Který vládní politik nedávno takto "zavtipkoval"? 

Výrok č. 8: „Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“ vyjádřil se nevybíravě jeden z nejvyšších ústavních činitelů, který však není členem vlády. Který to byl? 

Výrok č. 9: "Jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda," zhodnotil vládní politik setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. 

Výrok č. 10: „Nesouhlasil jsem s uveřejněním tohoto rozhovoru a ohrazuji se proti němu (...) Ne snad proto, že by v něm zaznělo něco, co si nemyslím.  Bohužel rozhovor se potom vyvinul zcela jinak – tak, že v něm vyslovuji svoje osobní názory, za nimiž si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl. Protože mi redakce (...) upřela právo zaručené § 11 autorského zákona (tedy právo rozhodnout o tom, zda rozhovor bude, či nebude uveřejněn), nezbývá mi než doplnit k rozhovoru tuto doušku a omluvit se váženým čtenářům, že jej musí číst." Tento výrok zazněl krátce před tím, než Sněmovna hlasovala o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Který politik se bál zveřejnění svého rozhovoru?

SPRÁVNÉ ODPOVĚDI

1. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

2. Andrej Babiš (ANO)

3. Ministr financí Ivan Pilný (ANO)

4. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

5. Jan Mládek, bývalý ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)

6. Andrej Babiš na jedné z uniklých nahrávek

7. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

8. Milan Štěch, předseda Senátu (ČSSD)

9. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)

10. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) 

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

S obnovou Ukrajiny už je podle Fialy možné začít

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

STAN si zvolí nové vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Fiala se ve čtvrtek sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:24 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko je jedinou zemí EU, která na jednáních v OSN prosazuje snížení…

04.07.2022 15:06 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

Fiala považuje za nutné, aby se do rekonstrukce Ukrajiny zapojily české…

04.07.2022 10:39 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Ministerstvo financí za Schillerové vyhodilo 14 milionů z okna. Platilo za…

04.07.2022 08:19 Ministerstvo financí (MF) platilo dodavateli za účtenkovou loterii plnou cenu i v době, kdy už se…

Baxa neřekl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky

03.07.2022 15:42 Aktualizováno Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes v debatě se zástupci audiovizuálního průmyslu neuvedl, zda…

Vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru

03.07.2022 14:41 Aktualizováno Česká vláda schválí pomoc při dočasné ochraně slovenského vzdušného prostoru. V pořadu Otázky…

Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na zvýšené zisky firem

03.07.2022 13:57 Ve vládní koalici se debatuje o zvláštní dani na vnějšími okolnostmi zvýšené zisky firem, uvedli…

Zeman zvažoval, že Balaše nejmenuje ministrem. Podpořil další dodávky…

03.07.2022 13:47 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman zvažoval, že kvůli svým výhradám nejmenuje Vladimíra Balaše (STAN) ministrem…

Související:

Právě se děje

reklama