Nenecháme se kontrolovat od Transparency International, píší Realisté. Jde prý o zaujatou organizaci napojenou na Babiše

Praha - Realisté Petra Robejška nechtějí, aby jejich předvolební kampaň monitorovala a hodnotila organizace Transparency International (TI). V otevřeném dopise TI Realisté odůvodňují, proč se nechtějí účastnit tohoto monitoringu. Ve zprávě uvádějí sedm základních důvodů.

Prezidentský kandidát Jiří Hynek a mentor Realistů Petr Robejšek
doporučujeme

Protikorupční TI chce sledovat, jak strany financují své předvolební kampaně. Letos poprvé monitorují také aktivitu politických subjektů na sociálních sítích a jinde na internetu. Výsledky pozorování chce organizace oznámit už 5. Října, tedy dva týdny před samotnými volbami. TI zajímá zejména struktura příjmů financí, ale i výdajů, transparentní účty a složení volebních štábů. Cílem monitoringu má být vyhodnocení toho, jak jsou tyto informace přístupné obyčejnému voliči.

Dotazník a žádost o spolupráci požádalo TI i Realisty. Ti ale spolupracovat odmítli a poslali organizaci otevřený dopis, kde hájí, proč nechtějí být monitorovaní.

Realistům vadí zejména to, že průzkum stojí „zcela mimo zákonné požadavky dané českou legislativou“. Jediný, kdo je prý oprávněn kontrolovat hospodaření politické strany, je Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Realistům se nelíbí představa, že by je kontrolovala organizace, která sama „nedokládá své příjmy a výdaje zcela transparentně.“

Strana Petra Robejška si také myslí, že TI staví svou činnost na představě, že politické strany podvádí, odmítají, aby je kontrolovala organizace, kterou lidé nezmocnili k tomu, aby mohla kontrolovat politické strany. Strana nechce vyplňovat dotazník, který má být vyhodnocený už 5. října také proto, že v rámci kampaně vnímají jako nejdůležitější fázi právě období po 5. říjnu, kdy probíhá „horká fáze kampaně“. Realistům vadí i politický aspekt, kdy deklarují, že je nebude „lustrovat organizace, jejíž ředitel byl kandidátem Andreje Babiše na ministra vnitra a která před minulými volbami aktivně přispěla k úspěchu hnutí ANO“.  Strana ve zprávě přikládá odkaz na své transparentní účty, odmítá se však podrobit „diktátu“ TI.

Transparency International sleduje kampaně politických stran od roku 2012. Letos poprvé platí přísnější zákonná pravidla pro jejich financování a zveřejňování výdajů, vznikl i nezávislý dohledový úřad. Ředitelem TI je v současnosti David Ondráčka, kterého v roce 2013 oslovilo hnutí ANO kvůli obsazení křesla ministra vnitra. Resort ale připadl ČSSD a Milanu Chovancovi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovu nekompetentnost odskáčeme všichni, Schillerová mate lidi a…

01.10.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Jeho zloba míří na premiéra. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji…

TI: Strany daly zatím do krajské kampaně na 200 milionů korun

01.10.2020 19:17 Strany, hnutí a jejich koalice vložily podle organizace Transparency International do kampaně ke…

Kauza dolu Turów: ČR a Polsko budou o problému jednat, zároveň poběží…

01.10.2020 17:16 Česko a Polsko mají zájem dál přímo jednat o řešení situace kolem polského dolu Turów, přestože…

Petříček a Rau chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU

01.10.2020 16:57 Podpora občanské společnosti v Bělorusku by měla být jednou z priorit zahraniční politiky Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama