Vypovězení smlouvy s Liglassem je standardní, myslí si Zeman

Praha - Prezident Miloš Zeman považuje rozhodnutí kyrgyzské vlády o odstoupení od dohody s českou společností Liglass Trading za standardní záležitost. Firma měla podle smlouvy v Kyrgyzstánu vybudovat kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Tisk poukazoval na to, že společnost Liglass Trading CZ není v Česku v oboru známá. Přesto se za ni u kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova přimluvil kancléř Vratislav Mynář.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Prezident Miloš Zeman

Podle kyrgyzského a českého tisku se za Liglass dříve přimlouval hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle kyrgyzských médií ale premiér Sapar Isakov v pondělí oznámil, že smlouvu s českou společností jednostranně vypoví.

Za společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) se přimlouval i sám Zeman. "Myslím si, že pan kancléř udělal totéž, co jsem u této firmy v rozhovoru s kyrgyzským prezidentem udělal i já," řekl dnes prezident s tím, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu.

Vypovězení smlouvy se společností Liglas je podle Zemana standardní. "Jestliže se tento obchod nepodařil, tak to beru jako standardní záležitost, protože vždycky v určitém procentu případů se vám určitý obchod nepodaří," dodal.

Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro, s níž Kyrgyzstán smlouvu loni vypověděl, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

V pondělí podle kyrgyzských médií oznámil premiér Sapar Isakov jednostranné vypovězení smlouvy s Liglassem. Firma je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připravena obrátit se na mezinárodní arbitráž, pokud kyrgyzská strana skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Podivné změny kvůli Babišovi? Šéf středočeského úřadu usadil kritiky

14.02.2019 16:06 Aktualizováno V oddělení přestupků na středočeském krajském úřadu, které by mělo rozhodovat o odvolání v kauze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama