Vypovězení smlouvy s Liglassem je standardní, myslí si Zeman

Praha - Prezident Miloš Zeman považuje rozhodnutí kyrgyzské vlády o odstoupení od dohody s českou společností Liglass Trading za standardní záležitost. Firma měla podle smlouvy v Kyrgyzstánu vybudovat kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Tisk poukazoval na to, že společnost Liglass Trading CZ není v Česku v oboru známá. Přesto se za ni u kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova přimluvil kancléř Vratislav Mynář.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Prezident Miloš Zeman

Podle kyrgyzského a českého tisku se za Liglass dříve přimlouval hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle kyrgyzských médií ale premiér Sapar Isakov v pondělí oznámil, že smlouvu s českou společností jednostranně vypoví.

Za společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) se přimlouval i sám Zeman. "Myslím si, že pan kancléř udělal totéž, co jsem u této firmy v rozhovoru s kyrgyzským prezidentem udělal i já," řekl dnes prezident s tím, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu.

Vypovězení smlouvy se společností Liglas je podle Zemana standardní. "Jestliže se tento obchod nepodařil, tak to beru jako standardní záležitost, protože vždycky v určitém procentu případů se vám určitý obchod nepodaří," dodal.

Firma LTD CZ sídlící u Železného Brodu převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro, s níž Kyrgyzstán smlouvu loni vypověděl, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

V pondělí podle kyrgyzských médií oznámil premiér Sapar Isakov jednostranné vypovězení smlouvy s Liglassem. Firma je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připravena obrátit se na mezinárodní arbitráž, pokud kyrgyzská strana skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalé výstupy Zemana a Babiše? V televizi se strhla hádka kvůli české…

23.09.2018 14:17 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman údajně ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že s nominací…

Komunisté drží Babiše v šachu? Bez nich zřejmě státní rozpočet neprojde

23.09.2018 14:16 Aktualizováno Praha - Vládní koalice se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pokusí…

Budeme mít v kalendáři další památný den? ODS předložila návrh

22.09.2018 16:37 Aktualizováno Praha - V kalendáři by mohl přibýt další významný den. Skupina poslanců ODS navrhla v novele zákona…

Mobilizace voličů ČSSD? Diskuze platformy byla bouřlivá, Plzeň vytáhla…

22.09.2018 14:57 Aktualizováno Brno/Jihlava/Plzeň - Sociální demokracie by jako vládní strana měla na celostátní úrovni řešit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama