Babiš nevyloučil vládu s ČSSD, odmítl ji ale s KSČM a Okamurou. Kalousek prsty v Čapím hnízdu nemá, míní

Praha - Šéf hnutí ANO a favorit říjnových sněmovních voleb odmítl, že by jeho hnutí šlo do vládní koalice s SPD Tomia Okamury nebo s KSČM. Připustil tak možnost, že by mohl skončit v opozici. Vůči spolupráci s Andrejem Babiše se v minulosti vymezila velká část pravicové opozice. Naopak shovívavý je nyní vůči ČSSD, u níž mu ale vadí osoba Lubomíra Zaorálka.

Andrej Babiš (ANO)

Zatím to vypadá, že hnutí ANO Andreje Babiše v letošních sněmovních volbách s převahou zvítězí. Na jednobarevnou vládu to ale zřejmě stačit nebude a předpokládaný vítěz Babiš se bude muset poohlédnout po koaličním partnerovi. V rozhovoru pro iDnes teď ale vyloučil spolupráci po volbách s dvěma subjekty.

"My jsme jasně řekli, že nechceme být ve vládě s komunisty. Piráti řekli, že budou v opozici, jejich celý program je zákon 106 o svobodném přístupu k informacím a interpelace, to je všechno, tak nevím, proč by je lidi volili, když říkají, že chtějí být v opozici," uvedl Babiš.

Spolupráci si ale nedokáže představit ani s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). "Pan Okamura, ten má program zastavení migrace, to my máme taky, a ostatní říkají, že s námi nepůjdou. Takže to vypadá na opozici," dodal. 

Menšinovou vládu s podporou KSČM či SPD však Babiš razantně nevyloučil. "Máme úplně jiné představy o programu, co se týká komunistů, a program pana Okamury není reálný. Má tam dobré věci, zastavení migrace, ale má tam i věci nereálné. Takže si to neumím představit. Co bude po volbách, to uvidíme," míní bývalý šéf státní kasy. 

V rozhovoru pro Novinky.cz však Babiš připustil, že možným koaličním partnerem může být ČSSD pod vedením Lubomíra Zaorálka. Toho ale Babiš kritizuje. "Mluví neskutečně od věci, demagogicky, nevím, kdo mu to radí. Předtím byl celkem normální, teď nemám ten pocit, co tady vykládá za šílené věci (...) Stále slyšíme, jako oni nekorektně o nás mluví a nechápu to," řekl Babiš. Koalici ale nevyloučil. "Nevylučuju, nevylučuju to. Ale samozřejmě v ČSSD vládl pan Sobotka s panem Chovancem, postupně se zbavili Haška, Tejce, Zimoly, veškeré té opozice. Přežil jedině Hamáček, který se chová normálně, možná jsem mu teď dal polibek smrti, jako když jsem šel s paní Valachovou na večeři, nebo s někým jiným, tak to byl vždy skandál v ČSSD, dodal. 

Když se ho moderátorka zeptala na to, kdo stojí za "vykonstruovanou kauzou" Čapí hnízdo a zda je to Miroslav Kalousek (TOP 09), Babiš odpověděl překvapivě. "To by byl hrozně dlouhý seznam. Kalousek ani ne, tentokrát si myslím. Tady jsou v ohrožení různé jiné kšefty. Já na to nemám důkazy, nechci o tom mluvit. Lidi by přece měli být rozumní a vědí, že deset let stará věc, a takhle načasovaná, že je jasné, že to udělali kvůli ovlivnění voleb, aby se to drželo v mediálním prostoru," domnívá se Babiš.

V minulosti jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše vyloučila TOP 09, Strana zelených a předseda ODS Petr Fiala. Lidovci si nedokáží představit spolupráci s hnutím, jehož předseda by byl trestně stíhaný. Babiš teď uvedl, že je možná i varianta, že by se on sám na vládě nepodílel, ale hnutí ANO ano. 

Babiš se v rozhovoru vyjádřil také k prezidentské volbě. Možného kandidáta ODS senátora Jaroslava Kuberu označil za "legračního", protože "s ním je sranda". Současné hlavě státu by doporučil, aby vyměnila své blízké spolupracovníky. "Pan prezident je takový, jaký je. Je tady od revoluce, libuje si v kontroverzi, rozděluje společnost. Na jeho místě bych se snažil společnost spojovat. Má také nějaké okolí, které mu nedělá dobrou vizitku ani reklamu," domnívá se. 

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 17:27 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Související:

Právě se děje

reklama