Politická džungle, mezinárodní ostuda, bitka o posty. Politiků jsme se ptali na třaskavé téma a zde jsou odpovědi

ANKETA – Předseda hnutí ANO a žhavý kandidát na premiéra České republiky Andrej Babiš už byl obviněn v souvislosti s padesátimilionovou dotací EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš už také potvrdil, že převzal usnesení o zahájení trestního stíhání. Politikům se ale příliš nelíbí, že by se šéfem nové vlády mohl stát člověk, který je trestně stíhaný.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Andrej Babiš, 4. celostátní sněm hnutí ANO

Sněmovna Babiše a Faltýnka ke stíhání vydala 6. září. Pro vydání Babiše hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, o vydání Faltýnka rozhodlo 120 ze 133 hlasujících. Až na Babiše a Faltýnka se zástupci ANO hlasování nezúčastnili. Pokud Babiš a Faltýnek v říjnových volbách poslanecké mandáty obhájí, policie bude muset žádat o jejich vydání znovu.

Morální kodex hnutí ANO 2011 až do nedávna vyžadoval rezignaci na funkci už v případě jakéhokoli trestního stíhání, v březnu 2017 ale ANO podmínky změkčilo. Reprezentant hnutí se musí vzdát funkce až v případě obžaloby z úmyslného trestného činu nebo nedbalostního trestného činu v souvislosti s výkonem veřejné funkce.

Vzhledem k předvolebním průzkumům tak existuje reálná šance, že se Babiš stane premiérem. Řadě námi oslovených politiků se však nelíbí představa, že by premiérem byla trestně stíhaná osoba.

„Vadilo by mi to. To je nemyslitelné. Pan Babiš si musí napřed vyřešit své stíhání a pak se vrátit do politiky!“ reagoval v SMS zprávě europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Stejně reaguje i jeho stranický šéf Pavel Bělobrádek. „Ano, vadil," napsal nám na dotaz, zda by mu vadil trestně stíhaný premiér. 

„Trestně stíhaný člověk nemůže být členem vlády. Není to obvyklé ani na západ ale ani na východ od nás. Účast trestně stíhaného člena vlády by zatěžovala vládu jak ve fungování v ČR, tak i v rámci mezinárodních vztahů." řekl nám ministr pro lidská práva a rovné příležitosti a předseda Legislativní rady vlády Jan Chvojka (ČSSD). 

„Vadil by mi trestně stíhaný premiér, byla by to ostuda,“ myslí si poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

„My dlouhodobě jasně říkáme, že vláda Andreje Babiše nebude mít naši podporu! Pokud ho lidé zvolí, prezident jmenuje a někdo podpoří, pak je mezinárodní ostuda jejich zodpovědností,“ uvedl pro naši redakci poslanec ODS Marek Benda.

„Neumím si to představit. O České republice by to dávalo velmi špatnou zprávu navenek, ale i dovnitř. Znamená to další destrukci toho, jak má správně fungovat stát, znamenalo by to i zpochybnění základních institucí státu. Nedovedu si to představit ani proto, že Babiš nedokázal vysvětlit pochybnosti okolo své osoby. Když je vysvětloval, tak sám veřejně opakovaně lhal. To je průkazné. Pokud by se toto dělo před pár lety, tak by z politiky odešel. Je ale pravda, že tato možnost by zakládala vážné problémy pro vývoj české demokracie,“ uvedl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz místopředseda ODS Martin Kupka.

„To je politické dno pro Českou republiku. A osobně si to neumím představit, v jaké jiné demokratické zemi v Evropě by mohla taková situace nastat. Pokud by toto u nás nastalo, propadneme se opravdu na nejhlubší dno. A když se podíváme na preference a vidíme, kolik procent má komunistická strana, tak je jasné, že by Babiš mohl sestavit takovou vládu, která by byla s její podporou nebo alespoň tichou podporou. A já o tom nechci ani přemýšlet,“ řekla nám místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

„Pokud jde o očistu policejně stíhaného politika, tak jistě nestačí pouhý argument presumpce neviny. Obviněný premiér by pro ČR byl obrovská reputační zátěž. Proč ANO své striktní ustanovení ze svého kodexu nyní vypustilo, je dotaz na něj. ANO se politicky brání. Ale řeči o účelovce neřeší otázku důvěryhodné právní očisty,“ uvedl pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„My máme problém být ve vládě, kde by byl trestně obviněný premiér, jelikož taková vláda bude dlouhodobě nestabilní,“ reagoval v SMS zprávě pro naši redakci šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

„Trestně stíhaný premiér určitě není nejlepší vizitka. Ale v naší politické džungli, kterou vládní koalice (spíše dvojkoalice ANO-ČSSD) vůbec nevylepšila, ale naopak dále výrazně zhoršila, zase žádné překvapení. Tyto tradiční strany (ANO již dávno počítám mezi ně) bez nejmenšího studu ukazují, proč je po volbách vždy taková bitka o silová ministerstva, tedy hlavně o 'vnitro' a o 'spravedlnost'. Těžko tím přesvědčí občany o nestrannosti a politické nezávislosti těchto klíčových ministerstev, ani mě tím nepřesvědčují. Ještě více než trestně stíhaný případně premiér mi na A.Babišovi vadí, jak účelově posouvá kodex hnutí ANO, pravidla pro jmenování ministra, a obrací v opak řadu svých výroků v praxi učiněnými kroky (migrace, kvóty, zdanění korunových dluhopisů, vyrovnaný rozpočet aj.). Těžko takovému člověku něco věřit…“ uvedl pro naši redakci poslanec Karel Fiedler kandidující za hnutí Referendum o Evropské unii.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mach se vzdal postu lídra Svobodných pro eurovolby, strana připouští…

16.12.2018 13:58 Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach se vzdal postu lídra strany pro volby do…

Sněmovna bude grilovat Ťoka? Opozice se tvrdě domáhá vysvětlení kolapsu D1

16.12.2018 13:47 KDU-ČSL bude chtít na úterním jednání Sněmovny zařadit bod, kde by ministr Dan Ťok (za ANO)…

Muslimové v ČR jsou umírnění? Vnitro zmiňuje i případy problémových cizinců

16.12.2018 11:41 Muslimská komunita v Česku je umírněná a dobře integrovaná, zradikalizovat by ji nicméně mohly…

Ostrý dopis z Bruselu: Oettinger doporučil Babišovi, jak se zbavit střetu…

16.12.2018 08:05 Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama