PŘEHLED: Předvolební rozhovory na EuroZprávy.cz. Co na sebe prozradili politici?

Od července letošního roku vám server EuroZprávy.cz přinesl desítky rozhovorů s předsedy a místopředsedy stran, politiky i poslanci, politology, ekonomy i známými osobnostmi. Téma bylo jediné - volby do Poslanecké sněmovny. Pojďme si dnes připomenout ty nejzásadnější rozhovory za poslední tři měsíce.

Newsroom EuroZprávy.cz
doporučujeme

Server EuroZprávy.cz nabídl několik měsíců před volbami možnost rozhovorů všem stranám, které mají šanci dostat se do Sněmovny. Některé strany této možnosti ani přes opakovanou urgenci ze strany naší redakce nevyužily. Prostor však u nás mohl dostat každý.

Volby do Poslanecké sněmovny klepou na dveře a Občanská demokratická strana má podle dosavadních průzkumů velkou šanci dostat se do Sněmovny jako jedna z hlavních stran. Svůj program přitom staví na desítkách zásadních bodů ze všech oblastí lidského života. Podle předsedy strany Petra Fialy je například nutné vyměnit elektronickou evidenci tržeb za paušální daň, snížit odvody státu za zaměstnance, stabilizovat důchodový systém a vyjednat výjimku z evropské migrační a azylové politiky. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradil, jak se staví k problematice terorismu a jakým způsobem chce po volbách stavět případnou koalici.

Celý rozhovor ZDE.

KSČM koalice uzavírá zásadně po volbách. Je nepravděpodobné, že by strana odhodila své principy a uzavřela koalici jen proto, aby byla ve vládě, říká pro EuroZprávy.cz šéf KSČM Vojtěch Filip. Přiznává také, že alespoň nějaký programový průnik najde nejen u ČSSD, ale i lidovců, hnutí ANO nebo ODS. Na druhou stranu ale také existují body, ze kterých strana neustoupí.

Celý rozhovor ZDE.

Koalice KDU-ČSL, ČSSD a ANO byla po volbách jediná reálná možnost, pokud jsme nechtěli jít po předčasných volbách znovu k urnám, říká pro EuroZprávy.cz ministr zemědělství Marian Jurečka. Jak hodnotí působení jeho strany ve vládě? A jaké šance dává lidovcům ve volbách?

Celý rozhovor ZDE.

Alespoň 7 mandátů v Praze a dvouciferný celorepublikový výsledek ve volbách. V to věří mladá místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Euro by podle ní Česko mělo přijmout co nejdřív, nechápe názorové obraty bývalého ministra financí Andreje Babiše, který nejprve pro přijetí byl a nyní ho odmítá. Klíčovým tématem voleb je podle místopředsedkyně budoucí směřování Česka a otázky korupce. TOP 09 prý není stranou jednoho člověka a mediální obraz Miroslava Kalouska neodpovídá realitě.

Celý rozhovor ZDE.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura nepochybuje o tom, že jeho strana má v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny šanci na poměrně slušný výsledek. Na rozdíl od jiných politiků se ale neorientuje podle průzkumů veřejného mínění, kterým se podle něj nedá věřit. Uvedl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz, kde také rozvedl svůj program stavící na systému přímé demokracie. Podotkl, že pokud by zde fungoval už nyní, mohla být dávno zakázána například migrace nebo islám.

Celý rozhovor ZDE.

Lidovce volí i mladí lidé a nevěřící, strana má velký potenciál k dalšímu nárůstu počtu voličů. To si myslí místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Pro EuroZprávy.cz sdělil, že žijeme v nejkrásnějším a nejbohatším období naší historie a měli bychom si to užívat. Přispívá k tomu i naše členství v Evropské unii (EU) a to bychom prý měli umět vysvětlit i starší generaci.

Celý rozhovor ZDE.

České voliče nejvíce trápí nízké mzdy, z nichž plyne existenční nejistota. Velká část lidí nemá dnes čas na nic jiného, než na práci, myslí si předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz proto vysvětluje, co by jeho strana změnila a jakými tématy chce oslovit voliče v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny.

Celý rozhovor ZDE.

Pět procent hlasů v říjnových volbách je podle předsedy znovuobnovené ODA Pavla Sehnala velmi vysoká laťka. Do budoucna by chtěl, aby se strana ujala na pravici a získala stabilní elektorát okolo deseti procent voličů. Prezidentského kandidáta Vratislava Kulhánka oslovil sám Sehnal. Ten by se příští rok rád ucházel o post pražského primátora.

Celý rozhovor ZDE.

Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického lze programové priority prosazovat i z opozičních lavic, do vlády se se stranou příliš hrnout nechce. Slušný volební výsledek by Zeleným kromě ekologicky laděných témat měla přinést také ta sociální. Kromě startovacích bytů pro mladé Zelení prosazují koncept zpětných hypoték, které by měly přispět k důstojnému životu ve stáří.

Celý rozhovor ZDE.

Vláda ODS a hnutí ANO by byla podle šéfa Zelených tou nejhorší možností pro Česko. V rozhovoru pro EuroZprávy přiznal, že nechápe, proč jeho otec, ministr obrany Martin Stropnický, nadále zůstává v řadách hnutí Andreje Babiše. Matěj Stropnický také nastínil svou vizi Evropské unie.

Celý rozhovor ZDE.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz uvedl, že s Andrejem Babišem (ANO) se shodne pouze na jedné věci - letošní sněmovní volby jsou skutečně klíčové. Dle Ženíška by se v nich měly všechny demokratické síly spojit proti Babišovu hnutí. Za nebezpečné považuje také komunisty a SPD. Ženíškovi se nelíbí, že tyto subjekty zpochybňují setrvání Česka v EU nebo v NATO a že zpochybňují roli veřejnoprávní České televize. Hnutí ANO považuje za nebezpečí pro českou demokracii.

Celý rozhovor ZDE.

Mrzí nás ale, že se diskuze v posledních měsících točí jen kolem Andreje Babiše, protože Andrej Babiš není Česko a Česko není Andrej Babiš, uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Co podle ní nejvíce trápí české občany? A postaví ODS vlastního kandidáta na prezidenta?

Celý rozhovor ZDE.

Superlídr SPO František Ringo Čech pro EuroZprávy.cz přiznal, že do politiky chtěl jít až později, až bude skutečně hůř. Zemanově žádosti ale vyhověl, protože je to jeho přítel a prezident. Hudebník a výtvarník odmítá, že by měli být umělci kritizováni za to, když se politicky angažují.

Celý rozhovor ZDE.

Češi zatím nejsou připravení na zavedení všeobecného referenda, říká mentor Realistů politolog a ekonom Petr Robejšek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mluví i o stavu mediálního prostoru v Česku, obranném patku NATO i o novém prezidentském kandidátovi jeho strany Jiřím Hynkovi.

Celý rozhovor ZDE.

Blíží se volby a chystá se na ně i Komunistická strana Čech a Moravy. Její místopředseda Jiří Dolejš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz naznačil možné spojence po volbách a přiblížil nejdůležitější body volebního programu. Vysvětlil postoj komunistů k prezidentské volbě, zahraniční politice a zodpověděl i několik otázek z role místopředsedy Mandátového a imunitního výboru. Měl by být Andrej Babiš vydán policii?

Celý rozhovor ZDE.

Petr Mach nedávno vzbudil pozornost médií oznámením, že rezignuje na post Europoslance. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětloval, co má v plánu a jakou vizi mají Svobodní, pokud by se dostali do Poslanecké sněmovny.

Celý rozhovor ZDE.

Josef Skála je jedním z místopředsedů KSČM a jeho role ve straně je především zabývat se ideologií. Hrdě se hlásí k marxismu a v jeho vlastní levicové partaji se řadí doleva. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiblížil s čím jdou komunisté do letošních voleb, zda by chtěli do vlády a také bez váhání zodpověděl otázku, které se mnozí raději vyhnou. Bylo za minulého režimu lépe?

Celý rozhovor ZDE.

Elektronická evidence tržeb nebo účtenková loterie jsou jen některé z věcí, které Občanská demokratická strana považuje za problémové. Podle ekonomického experta strany Jana Skopečka jsou v ohrožení také penze a krizová je i nedostatečná výbava. Uvedl to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz s tím, že se i přesto mají Češi dobře a učinili takový posun, který si lidé v roce 1989 nedokázali ani představit.

Celý rozhovor ZDE.

Do volebního boje se připravuje i TOP09, v jejímž programu hraje důležitou roli zdravotnictví. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal bývalý ministr zdravotnictví a místopředseda strany Leoš Heger. Máme u nás dostatečně dobrou zdravotní péči, jak jsou na tom senioři a co si myslí o legalizaci marihuany?

Celý rozhovor ZDE.

Komunistická strana získá ve volbách podle průzkumů velké množství hlasů. První místopředseda Petr Šimůnek v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, co strana dělá, aby získala hlasy, i co si myslí o Evropské unii a migrantech. Zmínil se také o historii.

Celý rozhovor ZDE.

Místopředseda lidovců Ondřej Benešík v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odmítá kritiku Andreje Babiše, který označuje tradiční strany za tvůrce zkorumpovaného systému. Sám Babiš byl prý jeho součástí. Lidovci podle Benešíka v minulosti učinili řadu kompromisů, které ne vždy byly šťastné. Místopředseda odmítá kritiku ze strany EU, že Česko není solidární. V této souvislosti zmiňuje migrační vlny z minulosti a politiku Miloše Zemana jakožto premiéra.

Celý rozhovor ZDE.

Procenta ukazují, že máme jasný vládní potenciál, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Co voličům jeho strana nabízí? A bude kandidovat na prezidenta? I na to jsme se jej zeptali.

Celý rozhovor ZDE.

Nejhůř nesu to, že se utáhly šrouby a stát je teď výrazně větší dráb, než byl předtím. Uzurpuje si právo, které mu nepřísluší, říká starosta Líbeznic a místopředseda ODS Martin Kupka v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Prozradil nám ale třeba také to, jakého výsledku by mohla ODS dosáhnout.

Celý rozhovor ZDE.

Svého místa v Evropském parlamentu se Petr Mach vzdal, aby jako předseda pomohl Straně svobodných občanů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Hraju vabank a jsem rád, že podle mnoha reakcí to voliči oceňují, říká v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz. S kým by do vlády nikdy nešel? A má favorita boji o Hrad? I na to jsme se jej ptali.

Celý rozhovor ZDE.

Politické strany před volbami slibují hory doly. Řada těchto slibů se týká ekonomických otázek, jako jsou navyšování minimální mzdy, nebo naopak zrušení superhrubé mzdy. Jsou takové sliby splnitelné? A jak případné změny prospějí lidem? I na to jsme se ptali ekonomky a ředitelky poradenské společnosti Next Finance Markéty Šichtařové.

Celý rozhovor ZDE.

Jako osobní zpověď Andreje Babiše působí podle politologa Jana Kubáčka volební program hnutí ANO. Politolog oceňuje některé nápady hnutí směrem k úpravě politického systému v zemi. Redukce ministerstev i nový volební systém při volbách do Senátu vnímá jako pozitivní, stejně tak zavedení klouzavého mandátu. Některé další body, jako například zdůrazňování národní identity v rámci EU, vnímá spíše jako nic neříkající slib.

Celý rozhovor ZDE.

Několikahodinové jednání o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bylo podle politologa Víta Hlouška svérázná součást předvolební kampaně hnutí ANO. Pro EuroZprávy.cz uvedl, že by nová Sněmovna nemusela Babiše a Faltýnka znovu vydat, hnutí by mohlo uzavřít dohodu s jiným politickým subjektem. Politolog neočekává, že by prezident Miloš Zeman nějak komplikoval případné jmenování Babiše premiérem.

Celý rozhovor ZDE.

Politolog Ladislav Mrklas je přesvědčený, že pozice hnutí ANO jakožto vítěze voleb je neotřesitelná. Kdo však bude vládnout, není možné odhadnout a roli může hrát i prezident Zeman. O důvěryhodnosti předvolebních průzkumů, volební účasti i šancích SPD Tomia Okamury hovořil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Celý rozhovor ZDE.

Češi si zatím užívají léta a dovolených, volby do Poslanecké sněmovny se nicméně kvapem blíží. Pozornost se v nich bude upínat na hnutí ANO, ale též ČSSD, která v nedávné době zaznamenala propad preferencí. O slovo se hlásí menší strany, ale i zcela nová hnutí. Nezřídka se hovoří také o tom, že letošní volby budou zásadní pro další vývoj demokracie v ČR. „V dnešních demokraciích se největší autoritáři nacházejí na středu a levém středu,“ uvedla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Klára Plecitá ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Celý rozhovor ZDE.

Kdo nevolí, už svou neúčastí provedl volbu. Nemá pak právo si stěžovat na politiku, říká těsně před volbami profesor Tomáš Halík. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, které politické strany jsou mu blízké i proč by by se nechtěl dožít toho, že Česká republika odejde z Evropské unie.

Celý rozhovor ZDE.

Kdo nepřijde k volbám, chová se jako malé dítě, za kterého jeho osud určují dospělí, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Ptali jsme se nejen na to, jak hodnotí práci končící vlády, ale i na to, zda sám o vstupu do politiky uvažoval.

Celý rozhovor ZDE.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Zeman v den výročí zapomněl na hrdiny 28. října, zatleskat se…

28.10.2020 22:14 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jeho rétorika působila bez jiskry, chyběla mu státnost. Projev prezidenta Miloše Zemana…

Gott, Prymula i Uzel. Hrad zveřejnil jména vyznamenaných, Zeman se v…

28.10.2020 20:18 Aktualizováno Státní svátek 28. října by měl být svátkem národní hrdosti. V televizním projevu to dnes řekl…

Babiš podpořil Macrona, postavil se za svobodu projevu

28.10.2020 18:45 Evropa musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chránit své hodnoty, bojovat za svobodu projevu a…

Dodržujte opatření, omezte kontakty, zůstaňte doma, apeluje Babiš na…

28.10.2020 15:27 Koronavirová omezení jsou obrovským náporem na psychiku všech lidí, připustil premiér Andrej Babiš …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama