Milan Hnilička a legendární odborník SPD na kulturu se stali poslanci. Kdo má naopak smůlu a musí balit?

Praha – Výsledky voleb otřásly složením Poslanecké sněmovny. Celá řada výrazných postav o své křeslo přišla, jejich místa ale zaberou další osobnosti, které se proslavili během kampaně i mimo ni. Pojďte si s námi připomenout, kdo bude příští čtyři roky řídit naši zemi.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

IX. sjezd KSČM (14. - 15. 5. 2016)

Do poslaneckých lavic usednou předsedové všech stran, které se do Sněmovny dostaly. Zní to samozřejmě, opak je ale pravdou. Například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek proklouzl do Sněmovny poměrně těsně.

Svůj mandát neobhájili ani někteří ministři. Úspěšní v tomto směru nebyla sociální demokratka a šéfka rezortu práce asociálních věcí Michaela Marksová Tominová ani ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Poslankyní po volbách není ani kontroverzní komunistka Marta Semelová. Ta se zviditelnila především tím, že v médiích zpochybnila například vynucené přiznání Milady Horákové v zinscenovaném procesu, který vedl k její popravě. Invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa označila za internacionální pomoc. Mandát nezískal ani místopředseda ÚV KSČM pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála.

Výrazně oslabena byla také ČSSD, do Sněmovny se nedostal dosavadní předseda jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák, ZA TOP 09 neuspěl Martin Plíšek, který byl předsedou vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k úniku policejních spisů.

Celkově mandát získalo „pouze“ 76 ze 149 poslanců, kteří svůj post obhajovali. Nejmladším poslancem se stal jednadvacetiletý Dominik Feri z TOP 9, který kandidoval v Praze z posledního místa a kterého lidé vykroužkovali. Ze stejné strany pochází i nejstarší poslanec kterým je Karel Schwarzenberg, který také kandidoval v Praze.

Za hnutí ANO byl poslancem zvolen někdejší reprezentační hokejový brankář, trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana Milan Hnilička. Ten kandidoval na druhém místě ve Středočeském kraji.

Mandát získal také Miroslav Rozner, jednička Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury v Jižních Čechách. Že vám toto jméno nic neříká? Je to odborník strany na kulturu, který se proslavil v předvolební debatě České televize. Vystoupení a odpovědi Roznera se staly hitem internetu.

zdroj: YouTube

Rozner má v pořadu potíže s kloudným sestavením věty, často nezná odpovědi a nebo je čte z připravených poznámek. Kandidát byl v průběhu celého živého přenosu viditelně nervózní. Jeho výrok: „Určitě, možná s vámi tak úplně nesouhlasím“ se stal během několika dní jednou s nejsdělenějších frází na sociálních sítích.

Do Sněmovny proklouzla na kandidátce hnutí ANO také Andrea Babišová. V tomto případě jde pouze o shodu jmen, novopečená poslankyně nemá s šéfem ANO Andrejem Babišem - kromě jména - nic společného. Podobně se před čtyřmi roky stal poslancem ANO další jmenovec předsedy hnutí Milan Babiš. I zde šlo jen o pouhou shodu jmen. 

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČSSD musí do čtyř měsíců zaplatit 338 milionů korun

18.10.2018 20:27 Dědicové advokáta Zdeňka Altnera vyzvali ČSSD k ukončení kauzy Lidový dům. Straně nabízejí…

Poche skončí na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu

18.10.2018 18:05 Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama