V TOP 09 to po volebním fiasku vře, Ženíšek nebude první místopředseda. A co Kalousek?

Praha/Plzeň/Zlín - Marek Ženíšek nebude za měsíc na celostátním sněmu TOP 09 obhajovat pozici prvního místopředsedy strany. Přijímá tak odpovědnost za špatný volební výsledek. Podle předsedy zlínského krajského výboru TOP 09 Víta Peštuky se dá očekávat na celostátním sněmu strany nějaká povolební reflexe i rezignace vedení strany.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 získala celostátně 5,31 procenta hlasů, v Ženíškově domovském Plzeňském kraji jen 4,82 procenta hlasů. Ženíšek se osobně také domnívá, že ani Miroslav Kalousek by neměl na sněmu obhajovat funkci předsedy. Jaké ale bude Kalouskovo rozhodnutí, neví.

"Myslím si, že by to tak mělo být správné," řekl ke svému záměru nekandidovat znovu na prvního místopředsedu. Vedení strany má první setkání po volbách v úterý. TOP 09 se nepodařilo zabránit odlivu voličů a zároveň nebyla úspěšná v zisku nových voličů. Zásadní podíl na volebním propadu vidí Ženíšek i v ukončení spolupráce se STAN.

Domnívá se ale, že restart strany s novým vedením by mohl TOP 09 pomoci opět získat důvěru lidí. "Podobných příběhů restartů politických stran je mnoho. Je ale důležité, aby nové vedení TOP 09 zahrnovalo co nejširší konsensus, který je možné ve straně najít," řekl Ženíšek. Přimlouval by se za to, aby si noví poslanci za TOP 09 zvolili za předsedu svého poslaneckého klubu Kalouska, který je schopný politik a rétor.

Ženíšek by osobně rád viděl v čele strany Jiřího Pospíšila, který podal přihlášku do TOP 09. Pospíšil byl ministrem a místopředsedou ODS, se stranou se ale v lednu 2014 rozešel. Do europarlamentu kandidoval jako nestraník na kandidátce TOP 09 a STAN. "Předseda strany má být zkušený politik, a to Jiří Pospíšil je," řekl Ženíšek.

TOP 09 ve Zlínském kraji ve sněmovních volbách neuspěla, získala jen 2,86 procenta hlasů. "Nechci však teď vedení nic vzkazovat. Jsme rádi, že jsme se do Sněmovny dostali," uvedl Peštuka. TOP 09 podle něj nebyla pro lidi dostatečně srozumitelná a věrohodná. "Také jsme možná nebyli v některých věcech moc sociálně citliví," uvedl Peštuka.

V čele strany by podle něj měla být nová tvář, představoval si tam například Ženíška. "Ten ale asi nebude mít zájem," uvedl Peštuka. Není ani proti Pospíšilovi. "Dovedu si to představit, ale bylo by dobré, kdyby byla nějaká další alternativa, nějaký protikandidát," uvedl Peštuka.

Dosavadní místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která reprezentuje mladší část TOP 09, ČTK řekla, že až na úterním jednání předsednictva se uvidí, zda Kalousek z vedení strany odstoupí. "Všechny varianty se teprve budou řešit, takže není důvod se k tomu blíž vyjadřovat," uvedla. Na dotaz, zda by mohla do čela strany kandidovat ona, opáčila, že nic není vyloučeno.

Místopředseda krajského výboru TOP 09 na Vysočině Libor Kotačka považuje zisk pěti procent ve volbách za špatný, do budoucna je optimista. Stranické vedení podle něj zřejmě neudělalo zásadní chybu, ale nedovedlo odpovědět na novou situaci v zemi. Stranické špičky by se měly z výsledků voleb podle Kotačky zodpovídat. Nepožaduje rezignace, ale změnu způsobu práce. "Jestli změníme funkce a styl práce zůstane stejný, pak by to nemělo smysl," tvrdí.

Ani krajský předseda TOP 09 v Libereckém kraji František Gábor není pro unáhlené řešení. "Určitě se nějaké kroky přijmou, ale měli bychom si to jako strana vykomunikovat nejdřív mezi sebou," řekl.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svině, hovado, odporný lidský odpad. Ovčáček řekl, co by udělal s lidmi,…

18.09.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Jiří Ovčáček pravděpodobně trpí utkvělou představou neomezené moci. Jen těžko si lze jinak…

Jaké budou sankce za GDPR? Sněmovnu čeká lítý boj

18.09.2018 18:30 Praha - Sněmovnu čeká bitva o maximální výši sankcí pro obce za porušení nových pravidel ochrany…

Mazanec je novým předsedou NSS, Zeman ho varoval před šikanou pseudoekologů

18.09.2018 17:11 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu …

Česko má celosvětovou ostudu? TOP 09 chce syrské sirotky řešit ve Sněmovně…

18.09.2018 16:44 Aktualizováno Praha - TOP 09 navrhne ve středu Sněmovně přijmout usnesení, kde by vyzvala vládu k přijetí 50…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama