ANO a lidovci se sešli k povolebnímu jednání, Bělobrádek je připravený odejít do opozice

Praha - K povolebnímu jednání se dnes večer sešli zástupci hnutí ANO a KDU-ČSL. Na schůzce, která by měla trvat zhruba hodinu a půl, by měli diskutovat zejména o uspořádání Sněmovny. 

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jan Bartošek
doporučujeme

Lidovci před jednáním zopakovali, že by případnou nabídku na vznik vládní koalice s ANO odmítli, chtějí jít do opozice. „Očekávám, že se dozvíme představu hnutí ANO, jak by mělo vypadat vedení Sněmovny a jak by se mělo postupovat při formování a obsazování výborů," řekl novinářům při příchodu na jednání předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Předseda ANO Andrej Babiš potvrdil, že se s lidovci bude bavit o uspořádání ve Sněmovně. „Jsou to první jednání, uvidíme, jaké jsou názory na jednání Sněmovny, jednací řád, uspořádání sněmovny, počet členů ve výborech," uvedl. Zástupci hnutí se ale podle něj chtějí zeptat partnerů i na to, jak by podle jejich představ měla vypadat vláda.

S vládním angažmá však lidovci nepočítají. Bělobrádek už uvedl, že KDU-ČSL předpokládá, že půjde do opozice. Připojil se k němu i místopředseda strany Jan Bartošek, který chce tento názor prosazovat i na páteční celostátní konferenci KDU-ČSL.

K návrhu ANO, aby byl budoucím předsedou Sněmovny dosavadní místopředseda Radek Vondráček, Bělobrádek řekl, že je to dobré jméno, bude ale záležet na tajném hlasování poslanců. Zopakoval tak, že by se podle něj neměl zvyšovat počet místopředsedů Sněmovny.

„Já si myslím, že skutečně je za hranicí racionality, aby bylo zachováno poměrné zastoupení a měl ho každý z klubů. Je spíše otázka dohody, jestli bude průchodné, aby některé strany měly takto vysoce postavenou ústavní funkci z důvodu jejich nepříliš kladného vztahu k demokracii jako celku," řekl.

Bartošek, který byl dosud místopředsedou Sněmovny, nicméně příliš nepočítá s tím, že by si tuto funkci lidovci s ohledem na výsledek voleb udrželi.

Zástupci ANO se později večer sejdou ještě s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Lidovci podle Bartoška zatím další nabídky k jednání nedostali. S SPD ale Bartošek jednat nechce. „To mohu vyloučit, protože s extremisty a s fašisty nejednáme," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo nahradí Kuberu? O křeslo v Senátu se utká Hanza s Bergmanem

06.06.2020 19:01 Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) se utká s ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem …

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo

06.06.2020 14:49 Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhý den hlasování nízká účast. Volební místnosti…

Ruští diplomaté, jež vyhostilo Česko, opustí Prahu v neděli

06.06.2020 14:20 Dva ruští diplomaté, jež Česko vyhostilo v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním…

Senát zvažuje, že by ho Sněmovna ve věci NKÚ nemohla přehlasovat

06.06.2020 09:35 Senát možná bude požadovat, aby jej Sněmovna při změnách pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy