Kalousek nebude pravici sjednocovat, ale rozesírat. Kdyby rezignoval, mohla mít TOPka víc hlasů, udeřil politik ODS

Praha - Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil že už v listopadu na sněmu nebude obhajovat funkci předsedy strany. Chce tím otevřít možnost spolupráce stran ve střední a pravé části politického spektra. Jenže podle europoslance ODS Jana Zahradila nakonec udělá něco úplně jiného.

Jan Zahradi

Zahradil ještě v pondělí tipoval, že se šéf hnutí ANO pokusí poskládat jednobarevnou vládu. „První Babišův pokus bude jednobarevná vláda ANO plus pár 'osobností', blízkých pražské kavárně - Švejnar ministr financí, Herman ministr zahraničí, nějaký herec na kulturu a ještě pár ochotných kolaborantů se najde. Mimo svých médií tak bude mít Babiš mediálně aspoň trochu krytá záda u Economie a veřejnoprávna. S tím přijde do Sněmovny a 'pozritě sa, akú vládu odborníkov som vam priniesol, vy mamlasovia.' Už to vytvoří na Sněmovnu docela slušný tlak,“ uvedl na sociválních sítích zahradil.

Předvídal také, co se bude dít dál. „Když mu to Sněmovna shodí, Babiš prohlásí, že 'žvanírna' se chová nekonstruktivně a že země už vládu potřebuje, za což mu polovina národa zatleská a preference poskočí nahoru. Druhý pokus už bude s jiným premiérem, kterého Babiš nastrčí místo sebe coby kompromis a bude se jednat o normální, otevřené koalici, včetně toho, že díky prvnímu neúspěšnému pokusu bude mít alibi i pro koalici s SPD a KSČM (ČSSD a KDU-ČSL v záloze). Tlak na Sněmovnu bude ještě větší a dost velká šance, že nakonec se něco prohlasuje (menšinová vláda, absence několika klubů při hlasování o důvěře atd.atd.),“ nastiňoval možný vývoj europoslanec.

Babiš se ale nakonec rozhodl jinak a oznámil, že nabídne občanským demokratům možnost vládní spolupráce. ODS mu ale dala košem, a tak se na společné schůzce nakonec o této možnosti vůbec nejednalo. „Očekávám, že po dnešním jasném odmítnutí koalice s ANO na nás kromě Bakalapressu (dosud nerozdýchal debakl TOPky) zaklekne i Babišpress (neposloucháme pana šéfa). Ale v pohodě, jsme zvyklí, máme mediální trénink. Už od roku 97,“ uvedl po jednání Zahradil.

Pak se europolanec vyjádřil také k dalším stranám. „Nejlepší prognostik je pan stáleještěpremiér Sobotka. Ten rezignoval na funkci předsedy partaje už před 4 měsíci, nemusí to dělat teď. Kdyby to Kalda udělal stejně a ne až dneska, možná by TOPka měla i 6%,“ rýpnul si politik.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek oznámil, že v listopadu na sněmu nebude obhajovat funkci předsedy strany. Chce tak odstranit jednu z možných překážek spolupráce stran ve střední a pravé části politického spektra. O takovém spojení Kalousek mluvil už loni na podzim, úspěch ale neměl. Připustil, že jeho osobnost by mohla být pro ostatní skutečným nebo zástupným důvodem proti případnému projektu. 

„Pan Kalousek prý chce 'sjednocovat' pravici. Asi proto říká o Petru Fialovi a ODS: '...on má ve své straně tolik proruských švábů, že bude mít dost starostí sám se sebou.' Ne, tenhle člověk nebude pravici sjednocovat, ale rozesírat. To mu ostatně šlo vždy skvěle. A nezatížen stranickou funkcí, pustí se do toho teď vztekle a se vší vervou, dle hesla, ať chcípne koza i sousedovi, když už chcípla jemu.  Připravme se na to,“ varoval Zahradil.

Studentským volbám vévodily obě opoziční koalice

21.09.2021 18:30 Aktualizováno Studentské volby do Sněmovny vyhrála koalice Piráti a Starostové, která získala 30,4 procenta hlasů…

Tendr na Dukovany by mohla vypsat ještě současná vláda, připustil to…

21.09.2021 17:27 Tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla po sněmovních volbách oficiálně…

MPSV vyplatilo poradcům přes 4 miliony, Stropnický mezi nimi není

21.09.2021 16:48 Ministerstvo práce vyplatilo v prvním pololetí za poradenské služby přes 4,2 milionu korun. Většinu…

Prezident Zeman ani dnes neopustí nemocnici

21.09.2021 15:42 Prezident Miloš Zeman ještě dnes zůstane v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). ČTK to potvrdila…

Maláčová předloží vládě návrh krizového ošetřovného pro případ zavírání…

21.09.2021 14:52 Aktualizováno Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení…

Schillerová kritizuje očekávaný růst sazeb ČNB

21.09.2021 11:10 Očekávané zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou není podle ministryně financí Aleny…

Růst minimální mzdy na 18.000 Kč je mimo debatu, míní Schillerová

21.09.2021 10:29 Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun je mimo debatu. Na…

Policie opět navrhuje obžalovat premiéra Babiše

20.09.2021 20:57 Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému…

Zeman nadále zůstává v nemocnici. Jde o jeho nejdelší hospitalizaci

20.09.2021 19:46 Prezident Miloš Zeman i dnes zůstával v péči lékařů Ústřední vojenské nemocnice v Praze.…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Související:

Právě se děje

reklama