Hejtman, nebo poslanec? Politici ANO se mají jedné z funkcí vzdát, zatím váhají

Praha/Karlovy VaryOlomouc - Hnutí ANO dnes vyzvalo své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si vybrali, kterou z funkcí budou zastávat. Nová vláda získává konrkténější obrysy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Výzva k tomu, aby se vzdali jedné funkce, míří na hejtmany Moravskoslezského, Karlovarského a Olomouckého kraje Ivo Vondráka, Jany Vildumetzové a Ladislava Oklešťka.

Vildumetzová se chce o přijetí poslaneckého mandátu rozhodnout do 20. listopadu, kdy má poprvé jednat Poslanecká sněmovna. Politička získala ve sněmovních volbách největší počet preferenčních hlasů v kraji, se 7000 kroužky přeskočila i lídra kandidátky Dana Ťoka. "Obě funkce v žádném případě vykonávat nebudu," řekla hejtmanka, která je i předsedkyní Rady Asociace krajů ČR. Nejdůležitější podle ní v současnosti je, aby se ustavila vláda.

"Výzvu vedení ANO beru na vědomí, budu o tom přemýšlet. Zůstává tady i to stanovisko, o kterém jsem mluvil dříve. Jde o preferenční hlasy, které jsem získal a výhodu provázanosti obou činností, to stále platí. Nicméně výzvu vnímám a beru na vědomí. Nebudu však nyní dělat žádné kroky," řekl ČTK Okleštěk. Poukázal i na to, že není dosud ustanovena vláda. "Uvidíme, co bude dál," dodal.

Hejtman Okleštěk obě místa zastával také do parlamentních voleb, zda si však obě ponechá i po případném znovuzvolení, nechtěl před volbami příliš komentovat. Bezprostředně poté, co byl zvolen poslancem, ČTK řekl, že si zřejmě nadále ponechá také funkci hejtmana. "Musím to nyní posoudit s kolegy. Ale preferenční hlasy, které mi lidé dali, mi říkají, že nemají problém s tím, co dělám. Musím to ale ještě zvážit. Dělám na obou dvou frontách, snažím se dělat maximálně, a myslím si, že i ten výsledek je trochu odrazem. Kdyby lidé nebyli spokojeni s tím, co dělám a jaké funkce zastávám, tak by nám to asi spočítali a neměl bych preferenční hlasy," řekl tehdy ČTK hejtman Okleštěk.

Podle něj jsou výhody při zastávání obou funkce obrovské. Poukázal na zkušenosti ze Sněmovny, když potřebuje řešit věci přesahující rámec kraje, v parlamentu naopak může použít zkušenosti z kraje. "Je to kombinace, která mi usnadňuje práci," řekl po volbách hejtman.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nečeká, že se summit EU dohodne na finančním rámci

19.02.2020 16:58 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) nepředpokládá, že by se tento týden na mimořádném summitu Evropské unie…

Zeman chce promluvit na česko-americkém obchodním fóru

19.02.2020 16:26 Prezident Miloš Zeman promluví na chystaném česko-americkém obchodním fóru. O akci, která má být…

Čína poslala Hradu zlostný dopis. Hrozila potrestáním Kubery a českých…

19.02.2020 16:22 Aktualizováno Čína varovala před plánovanou cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan,…

Vojtěch Filip je po infarktu v nemocnici

19.02.2020 15:43 Aktualizováno Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip měl dnes dopoledne infarkt. Lékaři ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama