Zeman se pokouší o puč, tvrdí Joch. Hašek ale vytáhl Ústavu a začal citovat. Pak zkritizoval všechny "znalce"

Praha – Pokus o puč. Právě těmito slovy komentoval ředitel Občanského institutu a někdejší Nečasův poradce Roman Joch slova prezidenta Zemana o tom, že by teoreticky mohla vláda Andreje Babiše vládnout čtyři roky i bez důvěry. Kritikou na účet prezidenta nešetří ani celá řada politiků.

Přidejte svůj názor 144 komentářů

Joch, Roman
doporučujeme

„V parlament demokracii vláda vládne se souhlasem dolní komory Parlamentu. Představa, že vláda, jež nezíská důvěru Sněmovny, vládne 4 roky, je jen krůček od 'nápadu', že má vládnout rovnou 8 let - s tím, že volby jsou zbytečné a zbytečně drahé. Protiústavní; de facto pokus o puč,“ poukazuje Joch.

Slovy kritiky nešetří ani končící poslanec TOP 09 František Laudát „Jezevec z Vysočiny se chystá ke kreativnímu výkladu ústavy FOR BABIŠ. Říká, že prezident může rozpustit parlament, nikoli musí. Voliči mohou Miloše opětovně zvolit prezidentem. Opakuji, MOHOU, nikoli MUSÍ. Při známém heslu, jaký národ, takový prezident, je to jasné. Nebo opravdu chcete mít takové zrcadlo svého Já?“ ptá se Laudát na sociálních sítích.

„Prezident Zeman připustil, že chce nechat vládnout Andreje Babiše i bez důvěry. Tímhle 'tvůrčím' výkladem Ústavy opouští ústavní tradici. Nesouhlasím s ním. Dobrou tradicí je správné ctít. Vadí mi ale ještě jedna věc. Prezident neříká, ani proč, ani kam nás chce touto zvolenou cestou dovést. To by státník měl,“ tvrdí místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

„Hrozí tu reálně 4letá Babišova menšinová vláda bez důvěry. Miloš Zeman to chce evidentně připustit. Řešení? Zvolit v lednu jiného prezidenta,“ burcuje europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Zeman se svoji arogantní představou o vládnutí bez důvěry narazil. Odmítá i vítězné ANO,“ uvedl europoslanec Pavel Telička, který se s Babišem před volbami rozešel. Narážel tak na fakt, že sám Babiš uvedl, že o vládnutí bez důvěry či tolerance nestojí. „Zeman svoji politikou a každodenními výroky prokazuje, ze je nevolitelny a nepodporovatelny kýmkoliv, komu na teto zemi záleží," dodal. 

„Tvůrčí výklad ústavy? To je asi nějaký nový termín do teorie práva. Znám jazykový, významový, historický, teleologický,..., ale tvůrčí? Možná by lépe sedělo účelový!!! Jen připomenu, že Česká republika je demokratický právní stát a náš systém není ani prezidentský jako v USA, ani poloprezidentský jako ve Francii, ale parlamentní demokracie," zlobí se hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). 

Zemana se naopak zastal jiný sociální demokrat. „Ústava ČR článek 35,odstavec 1 zní: (1) Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestliže … Jestliže prezident podle Ústavy nějaký ústavní akt učinit MŮŽE, potom je to pouze a jenom na jeho úvaze, rozhodnutí a také jeho politické zodpovědnosti, rozhodně tak činit NEMUSÍ. To by si měli uvědomit všichni vášniví diskutéři a 'znalci' českého ústavního práva, a že se jich od včerejška vynořilo...“ vzkazuje někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Loading...
Vstupte do diskuze (144)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vlády přichází jasný názor: Česko má přijmout uprchlíky. Hrozí, že z…

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Česká republika by podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD měla přijmout nezletilé migranty…

Pavel Novotný přiznal: Zablokovali mě. Co provedl?

23.01.2020 22:10 Aktualizováno Starosta Řeporyjí Pavel Novotný už delší dobu nebyl aktivní na sociální síti Facebook. Jak se…

Symbol Habsburků v centru Prahy? Návrat kontroverzního sloupu opět ve hře

23.01.2020 17:18 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil…

Ke stavebnímu zákonu je 4500 připomínek, do věci se vložila ODS

23.01.2020 17:00 Opoziční ODS dnes vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) ke společnému jednání o vládním návrhu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama