Obnova památek v Česku se prodražuje. NKÚ odhalil vážné nedostatky

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil prostředky, které v letech 2013 až 2016 poskytlo Ministerstvo kultury (MK) na „Program záchrany architektonického dědictví“. Ministerstvo na tento program vynaložilo celkem 648 milionů korun a podpořilo 915 akcí na opravu památek. Ročně ale získala podporu nanejvýš třetina žadatelů. Pro uspokojení všech chybělo v rozpočtu 1,8 miliardy korun. Oprava památek se kvůli nedostatku prostředků výrazně prodlužuje a trvá i přes 15 let.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo kultury

Program by měl přispět k rychlé a efektivní obnově památek. To se ale nedaří a kvůli nedostatku peněz se musí jednotlivé projekty dělit na dílčí akce. Opravy tedy probíhají po částech. Obnova jednotlivých památek se tím výrazně prodlužuje, trvá často 15 let i více. Rostou i vedlejší náklady například na vybavení stavenišť nebo na údržbu památek.

"Například u opravy fasády kostela Proměnění Páně na hoře Tábor narostly vedlejší náklady o více než 1,6 milionu korun, což bylo 23 % z celkových nákladů na opravu v letech 2009 až 2015," informuje nku.cz.

Program záchrany památek není součástí programového financování a prostředky se na něj ze státního rozpočtu vyčleňují každý rok znovu. "Pokud by byla obnova památek součástí programového financování, mohly by se prostředky na tento program vyčlenit i na delší časové období. Obnova památek by se tak dala efektivněji plánovat," tvrdí kontroloři.

MK má zároveň jen velmi obecně nastavené cíle programu, které se nezměnily už 22 let. Podle NKÚ proto nemůže ministerstvo dostatečně vyhodnotit přínosy programu. Obtížně také může vyhodnotit přínos jednotlivých akcí. U již dokončených akcí nevyžadovalo ministerstvo informace o tom, jak opravy pomohly památce v jejím dalším využití například pro kulturní nebo společenské účely. Žadatelé přitom mají povinnost tyto informace uvádět v žádosti o podporu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 21:42 Aktualizováno Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Nízké důchody? Lidovci chtějí zvýšit penze matkám a vdodám

14.12.2018 18:38 Lidovci chtějí zvýšit penze ženám s dětmi, prodloužit vyplácení vdovských a vdoveckých důchodů a…

Vztahy Česka s Vatikánem skřípou. Proč máme jen "modus vivendi"?

14.12.2018 15:35 Skepse českých národů vůči katolictví je starší, než by se na první pohled mohlo zdát. K prvnímu…

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama