Babiš sehnal kandidáta na ministra průmyslu. Rozjela se tahanice o imunitní výbor

Praha - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sehnal kandidáta na ministra průmyslu do své připravované menšinové vlády. Je to nestraník, jméno ale odmítl prozradit. Řeší se obsazení mandátového a imunitního výboru.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO
doporučujeme

"Dnes jsme konečně sehnal ministra průmyslu a mám velkou radost. Je to expert," řekl Babiš.

Společně s dalšími představiteli ANO se dnes setkal se zástupci ODS k jednání o budoucí podobě Sněmovny. Novinářům poté zopakoval, že trvá na tom, aby v čele Sněmovny byl Radek Vondráček. Připomněl, že před čtyřmi lety ODS neměla výhrady k tomu, aby Sněmovnu vedl Jan Hamáček z ČSSD, která tehdy volby vyhrála. Babiš také řekl, že nerozumí návrhu SPD na to, aby byl předseda Sněmovny převolen v případě, že by docházelo k nestandardním krokům při sestavování vlády.

Předseda ANO také podotkl, že je právo ostatních stran sejít se bez ANO a jednat o obsazení výborů. Návrh na takovou schůzku nadnesli Piráti, kteří kritizují skutečnost, že by ANO mělo vést mandátový a imunitní výbor. Ten by měl jednat o opětovném vydání Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Jednání se nezúčastní komunisté, podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa mělo být pozváno i ANO. "To není kulatý stůl, ale vytváření bloku, o kterém se neví, kam bude směřovat," uvedl Filip. Zopakoval, že KSČM respektuje výsledky voleb a do čela Sněmovny podpoří Vondráčka. Předseda sněmovního klubu Pavel Kováčik doplnil, že KSČM je připravena na bilaterální jednání.

Bartoš novinářům řekl, že kulatý stůl zástupců menších sněmovních stran by se měl podle dosavadních reakcí na jeho výzvu sejít ve středu. "Někdo tuto pozici zlehčuje a i historicky to tak bylo, že předsedou výboru byl někdo z opozičních stran," uvedl.

"Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl," uvedl Vondráček. Zdůraznil, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. Hnutí ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.

Na schůzku dorazí i zástupci Starostů a nezávislých. Budou chtít apelovat na Piráty, aby přehodnotili svůj postoj k volbě předsedy Sněmovny. "Nevidíme důvod, proč by ANO mělo mít nárok na post předsedy, když nemá většinu," uvedl šéf STAN Petr Gazdík. Na funkci šéfa komory by si podle něj nemělo dělat ANO nárok, když nemá ve Sněmovně většinu a plánuje menšinovou vládu.

Stejně jako Vondráček ale řekl, že sporu o obsazení mandátového a imunitního výboru nerozumí. "Podle informací, které máme k dispozici, žádná strana o vedení tohoto výboru neprojevila zájem," řekl. Zopakoval, že ODS chce získat předsedy v jiných výborech a nevidí důvod své priority měnit.

Pochyby o schůzce vyjádřil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Nerozumí tomu, čeho by se měla přesně týkat. "Byli bychom velice neradi, abychom se stali jakousi stafáží či diváky nějaké politické hry, kterou taky rozehrává úplně někdo jiný," řekl novinářům po jednání s představiteli ANO. Okamura se navíc opřel do Pirátů kvůli tomu, že podle něho prosazují zřízení nového sněmovního výboru pro elektronizaci státní správy. Jde podle Okamury o zvýšení počtu trafik a politických korýtek.

ČSSD se podle předsedy jejích poslanců Jana Chvojky schůzky nezúčastní, neboť by byla zaměřena úzce na personálie. Za zásadnější označil vyjednání toho, aby opozice měla s ohledem na chystanou menšinovou vládu ANO většinu v kontrolních komisích Sněmovny. Ani KDU-ČSL na jednání organizované Piráty nedorazí, sdělil stručně ČTK šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Facebook hrozí zrušením stránek SPD, Okamurovo hnutí se chce bránit

14.07.2020 14:19 Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia…

Babišovi rostou staronoví soupeři. Opozice se může spojit do dvou bloků

14.07.2020 12:35 Ačkoliv se to zdá ještě daleko, opozice se už pomalu a jistě připravuje na parlamentní volby 2021,…

Vláda podpořila zákon usnadňující pohyb s asistenčními psy

13.07.2020 20:06 Lidé s asistenčními a vodicími psy mají šanci, že budou moci vstupovat se psy do veřejných prostor…

Vláda podpořila senátní návrh na ústavní právo bránit se zbraní

13.07.2020 19:37 Vláda dnes podpořila senátní návrh ústavního zákona, který do Listiny základních práv a svobod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy