Čeští europoslanci básní o Kiskovi: Je jiný než Zeman. Na našeho prezidenta hrdí nejsme

Štrasburk – Slovenský prezident Andrej Kiska dnes vystoupil se svým projevem před Evropským parlamentem. Za své vystoupení sklidil slova chvály z úst českého europoslance Pavla Teličku, který je srovnal s českou hlavou státu.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Pavel Telička, místopředseda Evropského parlamentu

Slabina současné Evropské unie podle Kisky spočívá v tom, že to příliš často vypadá, jako by protievropští populisté a extremisté poráželi tradiční politiky díky své bezmezné sebedůvěře a zápalu pro věc. „Potřebujeme silné vedení, více důvěry a oddanosti, když jednáme a mluvíme ve jménu EU," dodal.

Kiska připomněl, že Slovensko si za dva dny připomene výročí sametové revoluce, kdy země učinila „první kroky k demokracii". Jeho země je podle něj nyní hrdou, svobodnou a demokratickou zemí, jejíž občané mohou volně cestovat po EU a používat stejnou měnu jako země z opačné strany někdejší železné opony. „Nic z toho by nebylo možné bez přitažlivé síly a prosperity evropského projektu," řekl Kiska.

Slovenský prezident také vyzval ke společnému postupu proti bezprostřední a nebezpečné hrozbě, kterou je podle něj ruská propaganda a informační válka

Jeho slova na twitteru ocenil český europoslanec Pavel Telička. „Kiska v EP - věcný, trefný, ambiciózní, jak moc odlišný od českého protějšku a dalších CZ politiků. Ne náhodou je SR v EU v lepší pozici než ČR,“ postekl si politik.

Srovnal ho také s českým prezidentem Milošem Zemanem. „Dva rozdíly mezi Kiskou a Zemanem, které bijí do oči. Jeden je prozápadní, druhy provýchodní, jeden povrchní, druhy kompetentní,“ nešetřil kritikou české hlavy státu europoslanec.

Podobně se vyjádřil i europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer. „Slovenský prezident @Andrej_Kiska mluví k poslancům Evropského parlamentu. Jsem rád, že je tu. A jsem hrdý na Slováky, že si ho zvolili. Doufám, že to stejné budu cítit jednou i k našemu prezidentovi. Dnes to tak není," povzdechl si.

Telička nedávno řekl, že už má dost toho, jak nás prezident Miloš Zeman táhne na východ. Rozhodl se proto prezidentu Zemanovi postavit. A nejen proti němu. Plánuje vstoupit do kampaně ke zvolení hlavy státu. Sám se o Hrad ucházet nehodlá a ani to nevypadá, že by se měl angažovat v týmu někoho ze známých kandidátů.

V chystané iniciativě, která má mít podobu například inzerátů v médiích a do níž je ochoten investovat své peníze, mu půjde hlavně o proevropské směřování Česka. A porážku úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. „Ještě daleko intenzivněji se budu věnovat prezidentské volbě. Doufám, že nás takových bude hodně," uvedl Telička v manifestu, který zveřejnil na svých stránkách.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda v Plzni: Koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD, primátor bude z ODS

16.10.2018 03:13 V Plzni se dnes v noci po mnohahodinovém jednání dohodly na vytvoření koalice vítězné hnutí ANO s…

Zeman: Vyznamenám bojovníky proti ekonomickým zm*dům

15.10.2018 23:58 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové…

Zemětřesení v ČT? Pryč s Václavem Moravcem, je vyhořelý. Po nedělním…

15.10.2018 22:09 Aktualizováno V nedělních Otázkách Václava Moravce diskutovali předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který neuspěl…

Babiš už toho má dost? Řeknu vám na rovinu, jaká je pravda. Myslím, že…

15.10.2018 22:06 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš minulý týden oznámil, že v druhém kole senátních voleb volit nebude, protože…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama