Zeman dal Putinovi další dárek, musíte ho zastavit. Pánek, Putna, Kolář, Fischer ši Šustrová píší Zaorálkovi

Praha – Řada známých českých diplomatů v otevřeném dopise zareagovala na cestu Miloše Zemana do Ruska. V listu adresovaném ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) označují právě probíhající česko-ruské fórum v Moskvě za „Zemanův dárek Putinovi“. Dopis zveřejnil think-tank Evropské hodnoty.

Přidejte svůj názor 174 komentářů

Miloš Zeman s Putinem v Soči (21.11.2017).
doporučujeme

Diplomaté píší, že douhodobě sledují jednání českých ústavních institucí zejména vůči ruskému režimu, který podle platné Koncepce zahraniční politiky ČR „zásadním způsobem destabilizuje evropskou bezpečnostní architekturu“.

„Ruská federace je hlavním zdrojem nepřátelských zpravodajských, vlivových a dezinformačních aktivit na českém území, jak dlouhodobě varují české zpravodajské služby. Toto jednání je třeba chápat v kontextu ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině a agresivnímu chování Moskvy proti spojencům České republiky, které zahrnuje rozsáhlé nepřátelské snahy skrytě a nelegitimně ovlivňovat volby a další demokratické procesy,“ píše se v otevřeném dopise, který podepsali například bývalý ministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, exvelvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář, bývalý velvyslanec a prezidentský kandidát Pavel Fischer, ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek či historik Martin Putna.

O to překvapivější je podle autorů listu zjištění, že se Česká republika ústy prezidenta republiky zavázala k spuštění „Česko-ruského fóra“. „Sám prezident Zeman na tiskové konferenci s prezidentem Putinem řekl, že 'Inciativu na Česko-ruské diskuzní forum jsme zplodili oba a to na neutrální čínské půdě',“ upozorňují.

Vyjádřili proto obavu, že tento formát nic pozitivního nepřinese a naopak bude zneužit jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace, které jsou otevřeně nepřátelské vůči zájmům České republiky. Je podle nich pochopitelné, proč prezident Zeman toto fórum zakládá.

„Jeho systematická obhajoba agresivní politiky současného ruského režimu nenechává nikoho na pochybách, komu náleží jeho loajalita. Je však nepochopitelné, proč tento krok hrubě poškozující zájmy České republiky odsouhlasilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud jde jen o další ústupek prezidentovi hájícímu zájmy Moskvy, pak jde o smutné zjištění. Vyzýváme proto Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby iniciativu s ohledem na končící mandát prezidenta republiky iniciativu pozastavilo a o jejím dalším osudu mohla rozhodnout příští vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny,“ dodávají signatáři dopisu.

Otevřený dopis ministru zahraničních věcí L. Zaorálkovi

Vážený pane ministře,

dlouhodobě sledujeme jednání českých ústavních institucí zejména vůči ruskému režimu, který podle platné Koncepce zahraniční politiky ČR „zásadním způsobem destabilizuje evropskou bezpečnostní architekturu“.

Ruská federace je hlavním zdrojem nepřátelských zpravodajských, vlivových a dezinformačních aktivit na českém území, jak dlouhodobě varují české zpravodajské služby. Toto jednání je třeba chápat v kontextu ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině a agresivnímu chování Moskvy proti spojencům České republiky, které zahrnuje rozsáhlé nepřátelské snahy skrytě a nelegitimně ovlivňovat volby a další demokratické procesy.

O to překvapivější je zjištění, že se Česká republika ústy prezidenta republiky zavázala k spuštění „Česko-ruského fóra“. Sám prezident Zeman na tiskové konferenci s prezidentem Putinem řekl, že “Inciativu na Česko-ruské diskuzní forum jsme zplodili oba a to na neutrální čínské půdě.”

Máme obavu, že tento formát nic pozitivního nepřinese a naopak bude zneužit jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace, které jsou otevřeně nepřátelské vůči zájmům České republiky, a to z pěti zásadních důvodů:

1. Neexistuje žádné téma, které by Česká republika mohla realisticky s Ruskem vyřešit v podobném oficiálním bilaterálním formátu. Naopak Rusko se pochopitelně bude snažit využít legitimity česko-ruského fóra např. k výzvám ke zrušení sankcí, které na stávající ruský režim světové společenství uvalilo v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině a zasahování do demokratických voleb. Rusko má k dispozici mašinerii propagandy, která dokáže posunout, zveličit či zcela překroutit význam jakékoli reálné události. Aniž bychom z toho cokoli pozitivního měli, připravujeme skvělou příležitost pro nepřátelskou ruskou propagandu.

2. Na společenské úrovni navíc už funkční formát dialogu dávno existuje, a to na úrovni diskuzí představitelů občanské společnosti – v rámci EU-Russia Civil Society Forum, mezinárodní iniciativy, která byla ustavena na půdě českého ministerstva zahraničí v roce 2011. Pro reálnou diskusi mezi demokratickou občanskou společností tak není potřeba žádný nový formát.

3. Ruská silová metoda „rozděluj a panuj“ právě spoléhá na rozdrobení evropských států tak, že se Moskva bude snažit vést řadu paralelních dialogů s menšími státy, aby se co nejvíce vyhnula multilaterálnímu jednání na úrovni EU-Rusko, nebo NATO-Rusko. Právě proto je nejvyšším českým zájmem, který je reflektován v platných strategických dokumentech našeho státu, aby česká diplomacie co nejvíce užívala síly svých spojenců a vyhýbala se situacím, kdy může být vystavena tlaku z ruské strany na bilaterální úrovni. Proto toto fórum není v souladu se zájmy České republiky.

4. Argument, že „pozitivní agenda“ s Ruskem pomůže českému byznysu, je mimo realitu. Rusko dlouhodobě nehraje pro českou ekonomiku žádnou podstatnou roli, představuje necelá dvě procenta českého vývozu. Ekonomický význam Ruska pro nás je nicotný, bezpečnostní hrozby jsou naopak reálné a vážné – jak nahlas varují české i spojenecké bezpečnostní instituce.

Je pochopitelné, proč prezident Zeman toto fórum zakládá. Jeho systematická obhajoba agresivní politiky současného ruského režimu nenechává nikoho na pochybách, komu náleží jeho loajalita. Je však nepochopitelné, proč tento krok hrubě poškozující zájmy České republiky odsouhlasilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Pokud jde jen o další ústupek prezidentovi hájícímu zájmy Moskvy, pak jde o smutné zjištění.

Vyzýváme proto Ministerstvo zahraničních věcí ČR, aby iniciativu s ohledem na končící mandát prezidenta republiky iniciativu pozastavilo a o jejím dalším osudu mohla rozhodnout příští vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny.


Signatáři:

Luboš Dobrovský, bývalý ministr obrany, ředitel Kanceláře prezidenta republiky a velvyslanec ČR v Rusku

Jiří Schneider, bývalý první náměstek ministra zahraničních věcí a velvyslanec ČR v Izraeli

Petr Kolář, bývalý náměstek ministra zahraničních věcí a velvyslanec ČR v USA, Rusku, Švédsku a Irsku

Pavel Fischer, bývalý politický ředitel ministerstva zahraničních věcí, poradce prezidenta a velvyslanec ČR ve Francii a Monaku

Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni

Johana Grohová, bývalá diplomatka a tisková mluvčí tří českých ministrů zahraničních věcí, seniorní analytička think-tanku Evropské hodnoty

Petr Lang, programový ředitel, Prague Security Studies Institute

Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Post Bellum

Profesor Martin Putna, literární historik,  Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy

Michael Romancov, výzkumný pracovník, Fakulta sociálních studií Univerzity Karlovy

David Svoboda, ukrajinista a historik, Ústav pro studium totalitních režimů

Jan Šír, výzkumný pracovník, Fakulta sociálních studií Univerzity Karlovy

Petruška Šustrová, překladatelka a novinářka

Lenka Víchová, ukrajinistka a seniorní analytička think-tanku Evropské hodnoty

Roman Joch, bývalý poradce předsedy vlády pro zahraniční politiku a lidská práva

Alžběta Chmelařová, bývalá diplomatka ČR působící na Ukrajině a seniorní analytička think-tanku Evropské hodnoty

Loading...
Vstupte do diskuze (174)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk tepe ODS: Vítězství ve volbách? Ani náhodou. Novotného potřebuje

20.01.2020 08:13 Vítězství ODS v příštích sněmovních volbách je podle komentářů dnešních novin zatím jen slibem…

Je rozhodnuto: Hamáček řekl, jestli Česko přijme dětské uprchlíky

19.01.2020 22:02 Aktualizováno Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla…

Zeman chce za ombudsmana Křečka. Má zkušenosti z hájení práv nájemníků

19.01.2020 20:53 Bývalý zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček má podle prezidenta Miloše Zemana nejlepší předpoklady…

Válková sama odstoupí z postu zmocněnkyně, myslí si Hamáček

19.01.2020 16:56 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) je přesvědčen o tom, že Helena Válková (ANO) časem sama kvůli svému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama