Svobodu (ODS) pronásleduje kauza opencard. Vydá ho Sněmovna ke stíhání?

Praha - Poslanecká sněmovna tento pátek obdržela žádost o vydání poslance ODS Bohuslava Svobody. Bývalý primátor Prahy je stíhán v souvislosti s kauzou opencard, počátky případu se vracejí do období působení primátora ODS Pavla Béma.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Bohuslav Svoboda
doporučujeme

"Žádost na pana Svobodu dorazila v pátek," řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) nový předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Poslanci už jednou bývalého pražského primátora k trestnímu stíhání vydali, bylo to v roce 2014. Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze opencard. Svoboda s vydáním souhlasil, ač stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září soud Svobodovi udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.

Vondráček dnes řekl, že je rád, že ve Svobodově případě má možnost opakovaného rozhodování. V únoru 2014 se vyslovil pro zbavení Svobody imunity. "Bude záležet samozřejmě i na stanovisku Bohuslava Svobody," poznamenal dnes. Zdůraznil ovšem, že s ohledem na průměrnou dobu trestního stíhání nemá průměrný poslanec šanci, aby se za funkční období Sněmovny stihl očistit.

"Jak budu jednat, se rozhodnu, až se s tou věcí seznámím, jak je teď postavena," řekl v ČRo Svoboda na dotaz, zda Sněmovnu znovu požádá o své vydání jako v roce 2014.

Na délku trestního stíhání poukázal i předseda ODS Petr Fiala. "Někdo je obviněn, má to dopad na jeho život, jeho soukromí, na všechno, a léta se táhne, ta kauza, to je smutné a to nás musí vést k určité politické opatrnosti," prohlásil Fiala. Aniž někoho jmenoval, dal do souvislosti trestní stíhání předáků ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a vyzval k rozlišování jednotlivých případů. Považuje za rozdíl, je-li člověk podezřelý, že se neoprávněně obohatil při svém podnikání, nebo z toho, že jako politik špatně rozhodl.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se obořil na Hřiba. Ten se mu vysmál

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib se stal terčem útoků ze strany mluvčího prezidenta Miloše Zemana,…

Kraje budou mít miliardu na sociální služby 29. července, chybí ještě…

19.07.2019 14:38 Schválenou miliardu korun na dofinancování sociálních služeb budou mít kraje na svých účtech 29.…

Odpověď na audit o Babišovi? Česko chce víc času, žádá Brusel o…

19.07.2019 12:36 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila třicetidenní lhůtu na…

Praha si nebezpečně zahrává? V zahraničí se píše o nepříjemném dění v Česku

19.07.2019 09:01 Server Politico se zaměřil na situaci kolem pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). „Postoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama