Skandál, takové chování se jen tak nevidí. Bývalé špičky ČSSD tepou Sobotku a spol., pak přišel radikální návrh

Brno/Praha - Končící premiér Bohuslav Sobotka nemá v plánu složit mandát poslance, k čemuž ho kvůli tristnímu výsledku sněmovních voleb vyzvala jeho mateřská jihomoravská organizace. Právě kvůli postoji vedení už přitom odešel ze strany bývalý poslanec a expředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Objevil se však jeden nový nápad, jak se se všemi problémy vypořádat.

Jiří Zimola /ČSSD/, exhejtman Jihočeského kraje

Krajská konference jihomoravské ČSSD vyzvala před několika dny Sobotku, aby rezignoval na svůj poslanecký mandát kvůli špatnému výsledku voleb. Strana v něm získala jen něco málo přes sedm procent a zřejmě skončí v opozici. Pro rezignaci Sobotky hlasovalo 78 zástupců jihomoravské ČSSD, proti tomuto usnesení jich bylo 33, 14 se zdrželo hlasování.

Na tuto výzvu zareagoval i někdejší hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Přečetl jsem si, že kolegové na jižní Moravě vyzvali B.Sobotku k rezignaci na mandát. Reakce logicky žádná. Ale kdyby třeba sjezd ČSSD rozhodl, že ti, kteří z pozice vedení zavinili politicky nejhorší výsledek strany v historii a dovedli ji do finančních potíží, musí přispívat polovinou ze svého poslaneckého platu do stranické kasy, už by se třeba nějaká ta reflexe dostavila... A strana by nemusela propouštět!“ rýpnul si do vedení ČSSD politik.

Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc také oznámil, že po 20 letech odchází ze strany. Odchod zdůvodnil právě tím, že širší vedení sociální demokracie odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách a neumožní změnu politiky ČSSD.

„Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme. Ve straně, kde se vedení bojí vlastních členů, být nemohu. Proto jsem se rozhodl po dvaceti letech z ČSSD odejít," okomentoval své rozhodnutí Tejc.

„Souhlasím s Jeronýmem Tejcem, že nevyvození osobní odpovědnosti vedení ČSSD z volebního debaklu je naprosto skandální. Za více než 4 desetiletí co sleduji politiku po celém světě jsem se s podobným chováním v demokratických zemích nesetkal,“ přiznal sociální demokrat a někdejší místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.

Přesto však odchod z ČSSD podle svých slov nepovažuje za řešení. „Hodnoty svobody, solidarity a sociální spravedlnosti, které sociální demokraté 140 let (mimo jiné i v nacistických a komunistických vězeních a v exilu) zastávali a zastávají, jsou silnější než morální a politické selhání současného vedení,“ uvedl Rouček na sociálních sítích.

Babiš požádá o svolání bezpečnostního výboru k budoucnosti šéfa BIS

02.08.2021 21:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) požádá o svolání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny k budoucnosti…

Kraje Babiše neposlechnou. Některé očkovaným zaměstnancům dva dny volna…

02.08.2021 18:06 Aktualizováno Jak se postavit k výzvě premiéra Andreje Babiše (ANO), aby samosprávy motivovaly své zaměstnance k…

Část Babišova střetu zájmů řeší dále česká policie

02.08.2021 16:20 Část kauzy střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, která se týká toho, zda mohl být kvůli čerpání…

Prezidentovi a vládě věří jen 37 procent lidí

02.08.2021 12:48 Důvěra Čechů v ústavní instituce se v červenci meziměsíčně zvýšila. Prezidentovi a vládě důvěřuje…

Praha se zapojí do předsednictví ČR v Radě Evropské unie

02.08.2021 11:30 Hlavní město se zapojí do předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Účastnit se bude na…

Strany mají do úterního odpoledne čas přihlásit se ke sněmovním volbám

02.08.2021 08:18 Politické strany, hnutí a jejich koalice mají poslední zhruba dva dny na to, aby se přihlásily do…

Pod Koudelkou se láme větev? Babiš se v pondělí setká se Zemanem

01.08.2021 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí setká s prezidentem Milošem Zemanem. Potvrdil to dnes ČTK a…

Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků

01.08.2021 13:29 Vláda chce změnit systém odměňování hygieniků a stabilizovat tak personální situaci na…

Premiér Babiš letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách

31.07.2021 15:41 Dva týdny dovolené mají před sebou ministři vlády hnutí ANO a sociální demokracie. Oproti minulým…

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Související:

Právě se děje