Zeman využil každé příležitosti, aby Sobotkovi škodil. Jejich vztahy jsou na bodu mrazu, říká pro EZ politolog

ROZHOVOR - Vláda Bohuslava Sobotky ve středu schválila svou demisi a ještě ten den ji poslala na Hrad S odstupem času se ukáže, že byla úspěšná, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politolog Doc. Milan Znoj, Csc. působící na Univerzitě Karlově.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Vláda ČR: Bohuslav Sobotka /ČSSD/ a Andrej Babiš /ANO/

Končící vláda jako jedna z mála působila celé čtyřleté funkční období. Znamená to, že bude kabinet Bohuslava Sobotky s odstupem hodnocen jako úspěšný?

Až současné animozity opadnou, tak se ukáže, že Sobotkova vláda byla docela úspěšná. Celé volební období před ní vydržela jen Klausova vláda z roku 1992, která realizovala silný pravicový program budování kapitalismu bez přívlastků. A dále už vydržela jenom Zemanova vláda, která však vládla na základě opoziční smlouvy. Tehdy se ale ODS zavázala, že vládu neshodí, a spolu s ČSSD pak ruku v ruce dokončovaly privatizaci. Sobotkova vláda se odlišila od předchozích vlád pravice, měla alternativní program sociální odpovědnosti, který realizovala poměrně úspěšně a dokonce i ke slušné spokojenosti občanů.

Sociální demokraté v uplynulých čtyřech letech prosadili celou řadu bodů ze svého programu. Zdá se ale, že to jejich voliči příliš neocenili a strana ve volbách propadla. Z vládního angažmá tak nejvíc vytěžilo hnutí ANO. Čím to je?

Poslední rok Sobotkovy vlády byl zatemněn politickými konflikty ČSSD a ANO. Prvním byla policejní reforma, kdy se ANO navezlo do ČSSD. Následovaly skandály Andreje Babiše, hlavně korunové dluhopisy a Čapí hnízdo, které se zase ČSSD pokusila využít k oslabení ANO. Voliči ČSSD však nechtěli tento konflikt, vlastně mu ani pořádně nerozuměli. Projevilo se to ve volbách, kdy značná část voličů ČSSD přešla k ANO.

Koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL provázela celá řada problémů, hádek a konfliktů. Právě ty mohly pro řadu Čechů zastínit práci premiéra a ministrů. Na jaké kroky tohoto kabinetu by se podle vás nemělo zapomenout?

Sobotkova vláda přijala důležité zákony, zejména služební zákon, který by měl bránit destabilizaci státní správy. Důležitý je rovněž zákon o střetu zájmů, který se pokouší bránit tomu, aby v jedněch rukách byla kumulována moc ekonomická, mediální a politická. Třeba rovněž uznat, že se začaly lépe vybírat daně, ať už jde o ona pověstná kontrolní hlášení, anebo o EET. Stát také rázněji zakročil s hazardem a omezil svévoli exekutorů. V neposlední řadě byl přijat zákon o registru smluv, který omezuje korupci ve veřejné sféře.

Zůstaly nějaké velké či významné resty, které dostane na stůl vláda nová?

Určitě toho zůstalo hodně. Nebyl přijat zákon o sociálním bydlení, bez něhož nelze řešit sociální integraci. Rovněž přetrvávají problémy ve zdravotnictví i školství. Hlavním úkolem do budoucna ovšem je, aby Česko aktivněji vystupovalo v EU a zůstalo v jádru evropské integrace. Jakýkoli posun na okraj povede ke ztrátě národní svobody, neboť udělá z Česka hříčku v ruku velmocí.

Politici vládní koalice si často posílali vzkazy přes média, než aby problémy řešili mezi čtyřma očima. Občas to působilo, že nejsou schopni spolu vydržet v jedné místnosti. Nakolik to mohlo vládu a vládní strany v očích veřejnosti poškodit?

Ve vládě strany docela dobře spolupracovaly a byly schopny se dohodnout, ale na veřejnosti proti sobě brojily a snažily se jedna druhou poškodit v očích občanů. Jednoho to poškodí, druhého vynese nahoru. Politika se takto bohužel dělá přes média a nic se na tom v dohledné době nezmění.

Zejména pravicová opozice vládu kritizovala, že i v době hospodářského růstu Andrej Babiš přišel s návrhem rozpočtu pro rok 2018 se schodkem 50 miliard korun. Například podle ODS je to nepřijatelné. Je to opravdu tak, že vláda „zbytečně rozhazuje“?

To je zavedený argument pravice, že má vláda snižovat daně a šetřit. Sobotkova vláda ale nebyla pravicová vláda. Přišla s alternativním programem sociální odpovědnosti, který realizovala uměřenými nástroji, často na základě kompromisů a docela úsporným způsobem.

Během necelých čtyř let se v kabinetu vyměnilo devět ministrů. Jak moc je to v porovnání s předchozími vládami? Ovlivnily tyto změny nějak výrazněji chod kabinetu?

Změny ministrů probíhají v každé vládě. Pokud nějaký ministr dělá věci jinak než chce vláda, neřku-li že je dělá špatně, pak je to v pořádku. Tak tomu bylo ve většině případů výměny ministrů v Sobotkově vládě. Pak jsou ale výměny ministrů z politických důvodů, což je už problematičtější. Bylo tomu tak v případě odvolání Jiřího Dienstbiera. Odvolání Andreje Babiše byla také spíše politická kauza nežli korupční.

Téměř všichni ministři hnutí ANO v končící vládě budou členy i nového kabinetu – i když někteří změní úřad. Byli podle vašeho názoru natolik úspěšní, že je není třeba měnit?

Andrej Babiš sestavuje vládu, která bude, jak říká, složena z odborníků. Na úspěchu této vlády bude záležet další politický osud jeho i hnutí ANO. Dá se proto předpokládat, že si dává záležet. Když dosavadní ministry z hnutí ANO přebírá do nové vlády, je to doklad toho, že s jejich odborným výkonem je spokojen.

Mnozí kritici vlády poukazují na to, že zavedla velké množství zákazů, omezení či regulací – Ať už jde o pamlskovou vyhlášku, zákaz kouření v restauracích, zavírání obchodů o některých svátcích. Opravu se v tom tolik liší od předchozích vlád?

Zákony vždy omezují jednání lidí, neboť stanovují, že určité jednání je nepřípustné. Takže je jasné, že každá vláda, která vydává zákony, přichází s regulací. Otázkou není, zda jde o regulaci, ale to, zda je to regulace správná. Pak hned uvidíme, že zákaz pamlsků ve školách je správná regulace, pokud nám jde o děti a nikoli o podnikání ve školách. Protikuřácký zákon je také správná regulace, pokud nám jde o zdraví a slušné prostředí v restauracích a nikoli o svobodu ničit zdraví sobě i druhým.

Demisi vlády nepředal Bohuslav Sobotka Miloši Zemanovi osobně, ale nechal ji doručit kurýrem. Je to obvyklý postup? Co to vypovídá o vztazích mezi oběma politiky?

Když premiér Sobotka posílá demisi vlády prezidentu Zemanovi úřední cestou, svědčí to o tom, že jejich vztahy jsou na bodu mrazu. Nelze se tomu ale příliš divit vzhledem k tomu, že prezident Zeman využil každé příležitosti k tomu, aby premiéru Sobotkovi škodil. Jak známo, naposledy se jej dokonce pokusil i zostudit na Hradě, když šlo o chystanou demisi premiéra. Kdo by si něco takového chtěl zopakovat?

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody se zvýší o 900 korun. Rodiče miminek dostanou 300 tisíc, rozhodla…

18.03.2019 23:53 Aktualizováno Důchody by se měly od příštího roku zvýšit průměrně o 900 korun. Od ledna se zvýší také rodičovský…

Klaus ml. pokračuje ve své kritice: Jak za Husáka! Nevládne nám Babiš, ale…

18.03.2019 22:09 Aktualizováno Václav Klaus mladší pro server Novinky.cz napsal další komentář, který se týká suverenity České…

Švachula (ANO) bral milionové úplatky, a nebyl jediný

18.03.2019 21:26 Bývalý místostarosta městské části Brno-střed Jiří Švachula (dříve ANO), který je ve vazbě kvůli…

Začíná přetahovaná o Klause mladšího? Strana nezávislosti mu nabídla…

18.03.2019 17:37 Aktualizováno Předseda neparlamentní Strany nezávislosti České republiky František Matějka nabídl Václavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama