Střídání ve Strakovce. Zeman v úterý přijme demisi vlády, ve středu jmenuje Babiše

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý přijme demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), den nato jmenuje předsedou vlády šéfa hnutí ANO. Andrej Babiš v neděli potvrdil poslední jméno ministra ve své patnáctičlenné menšinové vládě.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
doporučujeme

Na druhou polovinu týdne chystá Zeman schůzky s Babišovými kandidáty na ministry, s kterými se dosud nepoznal. Menšinovou vládu hnutí ANO jmenuje Zeman příští středu, Babiš chce požádat o důvěru v Poslanecké sněmovně v lednu.

Sobotkova koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL podala demisi minulou středu. Přesto se ministři ještě jednou v demisi sejdou, poslední zasedání svolal Sobotka na tuto středu 6. prosince.

Demisi zaslal Sobotka neobvykle na Hrad dopisem. Je to poprvé od vzniku samostatné ČR, kdy odcházející předseda vlády nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně. Mezi Sobotkou a Zemanem panují špatné vztahy, které se ještě vyhrotily letos v květnu. Při sporu o setrvání Babiše na ministerstvu financí Zeman přijal Sobotku, jako by přišel s písemnou demisí, zatímco premiér dorazil pouze na konzultaci.

Sobotkova vláda byla jmenována 29. ledna 2014 a je třetí, které se podařilo od vzniku samostatné České republiky vydržet do konce volebního období. Předtím čtyřletý mandát dokončily kabinety pozdějších prezidentů Václava Klause (1992-1996) a Miloše Zemana (1998-2002).

Ve vládě bude devět nových ministrů, pokračovat budou ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a také Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Stropnického na postu ministra obrany ale vystřídá Šlechtová a Stropnický se má přesunout na ministerstvo zahraničí.

Brabec minulý týden nevyloučil, že nová vláda do konce roku provede personální změny ve vedení ministerstev. Po 1. lednu služební zákon změny nepřipouští.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

17.01.2021 16:11 KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Schodek rozpočtu letos podle Zamrazilové stoupne nad 400 miliard

17.01.2021 14:23 Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové…

Česko zaostává v akumulaci energie, pomoci může Sněmovna

17.01.2021 09:39 Česko zaostává v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační…

Babiš označil nového předsedu CDU Lascheta za zkušeného politika

16.01.2021 21:26 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) si podle premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama