V roce 1989 mlátil obuškem demonstranty na Václaváku. Teď má komunista Ondráček dohlížet na policii

Praha - Do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podle všeho míří nominant KSČM Zdeněk Ondráček. Poslanec za KSČM byl jedním ze zasahujících členů sboru proti lednové demonstraci v roce 1989 na Václavském náměstí a Národní třídě, kde bylo zraněno několik osob.

Přidejte svůj názor 57 komentářů

Zdeněk Ondráček
doporučujeme

Při demonstraci, která se konala 20. ledna 1989 při příležitosti oslavy 20 let od upálení Jana Palacha, zasahoval tehdy téměř dvacetiletý Ondráček, příslušník pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti, proti mnoha protestujícím občanům. Dle rozhlasových stanic Hlasu Ameriky nebo Svobodné Evropy šlo o nepřiměřené až brutální zákroky, kterými se policisté snažili dav lidí uklidnit.

zdroj: YouTube

Sám Ondráček tehdy pro televizi zákrok obhajoval a nařčení, že šlo o brutální zásah odmítl s tím, že „Hlas Ameriky nebo Svobodná Evropa vysílá jenom to, co řeknou jejich korespondenti zde, kteří jsou placení za to, co řeknou. Čím víc budou urážet náš stát a hanobit naše čelní představitele, tak tím dostanou více peněz,“ řekl mladý policista, který ještě v létě téhož roku vstoupil do KSČ.

Prezidentský kandidát Michal Horáček na to konto, poslal Andreji Babišovi dopis, ve kterém jej žádá, se tak nestalo. „Prosím Vás, abyste spolu se svými stranickými kolegy svůj vliv uplatnil a zvolení pana Ondráčka do uvedené funkce nedopustil. Znamenalo by popření ideálů, na nichž svůj dnes svobodný stát budujeme,“ píše Horáček v otevřeném dopise.

Andrej Babiš řekl, že požádal kolegu z hnutí ANO, Jaroslava Faltýnka, aby se sešel se zástupci KSČM a zvážili jiného kandidáta. Předseda komunistů, Vojtěch Filip, pro Českou televizi řekl, že k tomu nemají důvod. „Nevidím důvod, proč by Zdeněk Ondráček neměl být nominantem právě na tuto funkci, když má jeden z nejvyšších stupňů bezpečnostní prověrky,“ argumentuje Filip a dodává: „Horáček by se měl zamyslet nad vlastní minulostí.“

Prezidentský kandidát si to nenechal líbit a na svém twitterovém účtu vzkázal: „Komunisti mi říkají, ať se zamyslím nad svojí minulostí. Tak já to soudruhu Vojtěchu Filipe dělám. Pamatuju, jak jste stříleli lidi na hranicích a udávali nás. A ještě v 89´ mlátili lidi pendrekem. Postavil jsem se tomu tehdy a postavím se tomu znova"

Loading...
Vstupte do diskuze (57)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stavební řízení se výrazně zkrátí? Vláda schválila věcný záměr nového…

24.06.2019 19:15 Věcný záměr nového stavebního zákona, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, dnes…

Dokument o demonstracích pro ambasády se „zasekl“ na Úřadu vlády. Je za…

24.06.2019 17:06 Demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi, zvláště pak nedělní demonstrace na Letné, si všimli…

Rozkol ve vládě: Ministři za ČSSD se při hlasování o rozpočtu zdrželi

24.06.2019 16:22 Ministři za sociální demokracii se dnes při jednání vlády zdrželi hlasování o návrhu rámce státního…

Dluhy z dětství? Rýsuje se řešení, ANO změnilo stanovisko k návrhu

24.06.2019 16:18 Navrhované oddlužení lidí s dluhy z dětství ve zvýhodněném režimu dnes kabinet ANO a ČSSD podpořil.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama