Brusel si došlápne na Česko? Evropská komise prý podá žalobu kvůli uprchlickým kvótám

Brusel/Praha -  Evropská komise posílá Českou republiku k Soudnímu dvoru Evropské unie. Důvodem je neplnění kvót na přijímání uprchlíků. Uvedl to server Aktuálně.cz s odkazem na své zdroje. Brusel to Praze údajně oznámí už tento týden, zřejmě ve středu nebo ve čtvrtek.

Přidejte svůj názor 122 komentářů

Uprchlíci, ilustrační fotografie

V případě, že dá nejvyšší evropský soud komisi za pravdu, může Česko čekat tučná pokuta. V rámci kvót by mělo Česko přijmout zhruba 2600 uprchlíků z Řecka a Itálie. Jde o ty běžence, kteří mají na azyl nárok. Zatím ale vláda přijala jen 12 migrantů ze Sýrie.

Od loňského léta přitom nenabídla přijetí ani jednoho žadatele o azyl – a právě to se komisi nelíbí. Sousední Slovensko je na tom sice s počty podobně – přijalo jen 18 uprchlíků – ale pravidelně nabízí, že převezme další. Naopak česká vláda přijala usnesení, podle kterého už žádné běžence přijímat nechce.

Zdroj z Evropské komise k tomu uvedl, že Brusel chtěl, aby udělala Praha nějaké gesto a nabídla se, že pár uprchlíků vezme. Právě tím by Česko žalobu zřejmě odvrátilo, uvádí Aktuálně.cz, Jenže nic takového se nestalo. „Pokud by soud dal Evropské komisi za pravdu, mohl by Česko odsoudit k vysoké jednorázové pokutě a k placení fixní částky za každý den, kdy by dál odmítalo rozhodnutí respektovat,“ připomíná server.

Končící ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) Aktuálně.cz řekl, že počká na přesné zdůvodnění žaloby. Na jeho odporu ke kvótám to ale prý nic nemění. „Vláda splnila ve věci kvót svoji povinnost vůči občanům naší země. Teď je třeba, aby i nová vláda toto stanovisko dokázala hájit. Ostatně i hnutí ANO, s výjimkou pana Pelikána, bylo také proti kvótám," připomněl.

O problému dnes mluvil také prezident Miloš Zeman, který uvedl: „Pokud jde o moje stanovisko, je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoli jiného státu, že odporuje principům subsidiarity a kromě toho, že suverénní stát by ztratil svoji suverenitu tehdy, kdyby nemohl rozhodovat o tom, jaké občany na své území vpustí.“

Vstupte do diskuze (122)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si musí pospíšit s brexitovým zákonem, vnitro svolalo schůzku…

16.01.2019 13:32 O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v…

Czexit? Okamura trvá na referendu: Česko by mělo bilaterálně jednat se…

16.01.2019 13:21 Vývoj v Británii ukazuje, že kdyby Česko chtělo vystoupit z Evropské unie, musí začít řešit…

Poslanec Volný se rozjel: Za Baldu nemůže SPD, ale vítači a sluníčkáři…

16.01.2019 12:36 Poslanec Lubomír Volný hájící barvy SPD se vyjádřil pro zpochybňovaný zpravodajský server Sputnik…

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama