Drahoš na mě útočí, stěžuje si Topolánek

Praha - Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek si na svém facebookovém účtu stěžuje, že se množí útoky na jeho osobu ze strany rivala v prezidentské volbě Jiřího Drahoše. Topolánka prý Drahoš osočuje za nízký rozpočet pro Akademii věd ČR.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Mirek Topolánek

Bývalý premiér Mirek Topolánek si stojí za tím, že se v době, kdy byl premiérem, s nastupujícím předsedou Akademie věd České republiky minul. Rozpočet s ním prý nikdy neřešil. Dokonce v tabulce popsal, že jeho vláda poskytla instituci největší finanční obnos, konkrétně necelých 5,9 miliardy korun.

"Poslední rozpočet, který jsem sestavoval já, byl pro Akademii věd ve výši 5,9 miliardy korun. Na letošní rok má Akademie věd k dispozici 5,7 miliardy korun. Od toho je třeba odečíst inflaci a nepochybně i krizi, která po roce 2009 doznívala," obhajuje se Topolánek a na adresu Drahoše dodává: "Právě za vedení Akademie věd panem Drahošem došlo k výraznému poklesu. S panem Drahošem jsme rozpočet Akademie věd nikdy neřešili. Minuli jsme se. Doufám, že je to pouze otázka špatné paměti. Mohli bychom si to vyjasnit v nějakém duelu, ke kterému pana Jiří Drahoš trvale vyzývám."

Jiří Drahoš včera v prezidentské debatě u piva, kterou pořádá Blesk.cz pod názvem Pivo v podhradí, naznačil, že má mnohaleté zkušenosti s jednáními s politiky jako předseda Akademie věd ČR. Zmínil i svého rivala Mirka Topolánka, který byl v době nástupu Drahoše do čela instituce premiérem země. "Nějací jiní politici si vymysleli, že zlikvidují Akademii věd redukcí rozpočtu," řekl v debatě Drahoš.

Kde je pravda? Vláda Mirka Topolánka, jak se sám na facebooku v tabulce chlubí, zajistila Akademii téměř šest miliard korun přímo ze státního rozpočtu. Konečná vyjednávání však vedla už úřednická vláda Jana Fischera, když nový premiér vystoupil s předsedou Akademie Drahošem před novináře. Drahošův předchůdce však už svého nastupivšího kolegu varoval, že další roky budou pro Akademii mnohem těžší. 

V čem se ale Mirek Topolánek plete, je skutečnost, že se s Jiřím Drahošem minuli. Topolánek coby premiér podal demisi vlády 26. března 2009. Jiří Drahoš sice nastoupil do funkce o den dříve, ale Topolánek byl předsedou vlády v demisi další měsíc a půl, než začal vládnout Fischerův kabinet. Jestli spolu řešili rozpočet, ví jen oni. 

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zakáže Česko zahalování obličeje na veřejnosti? SPD předložila novelu

17.11.2018 10:24 Hnutí SPD Tomia Okamury chce až na výjimky zakázat zahalování obličeje nebo jeho části na…

Ovčáček zuří: Na Národní třídě jsou fašouni. Za všechno může Kalousek, TOP…

17.11.2018 10:17 Atmosféra letošních připomínek 17. listopadu je mimořádně vyhrocená. Lidé na Národní třídě…

Dusno na Národní třídě: Lidé vypískali Hamáčka i Ťoka. "Hanba", křičeli na…

17.11.2018 09:10 Vyhrocená atmosféra dnes od rána provází pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní…

VIDEO: "Na co si to tady hraješ, ty estébáku?" Odpůrci si na Babiše…

17.11.2018 08:40 Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se dnes postaral o poprask, když krátce po půlnoci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama