Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o něco úplně jiného

ROZHOVOR - Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) byl nominován do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Tento krok vyvolal hodně bouřlivou reakci ze strany některých politiků i osobností veřejného života. Jde o něco zcela jiného než o komisi a o mě a tím něco je strach ze ztráty koryt a vlivu, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Ondráček.

Zdeněk Ondráček
doporučujeme

Zdeněk Ondráček (KSČM) je český politik a bývalý policista, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR. Před rokem 1989 byl členem KSČ. Ondráček vykonával službu u pohotovostního útvaru VB, zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům na akci tzv. Palachova týdne a jako mladý ideový agitátor čety byl vybrán, aby se k zásahu před televizí vyjádřil.

To, že byste mohl vést komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů, vyvolalo hodně bouřlivé reakce. Čekal jste něco takového?

V politice musíte počítat se vším. Je však třeba od sebe odlišovat, jak říkáte, bouřlivé reakce od hrubé vulgarity, nenávisti a vyhrožování fyzickou ujmou či likvidací. 

V politice nejste nováček. Proč jste podle vás terčem tak velké kritiky právě teď? Je to jen kvůli zmíněné komisi, nebo v tom vidíte něco víc?

Samozřejmě, že jde o něco zcela jiného než o komisi a o mě. Tím něco je strach ze ztráty koryt a vlivu. Za posledních 25 let si všechny důležité a dobře placené funkce ve státě rozdělila ODS a ČSSD a drobky nechávali Lidovcům, kteří už více jak 70 let tančí s každým. ODS a ČSSD buď vládly nebo dělaly opozici, ale nikdy jedna druhé nijak neubližovaly. Teď přichází někdo třetí, a tím je hnutí ANO a do party zatím nepřizvalo žádnou z uvedených stran. Dokonce prohlašují, že provedou dokonalou očistu a trafiky jim zruší. K tomu by jim mohli dopomoci komunisté a Okamurovci.

Z prvních dní ve Sněmovně bylo zřejmé, že alespoň tam mají společný zájem. Panika byla zřejmá z vystoupení poslanců při každém jednání, před každým hlasováním i po něm. Proto přichází snaha rozštěpit tzv. hlasovací mašinerii. První pokus byl při volbě předsedy výboru pro bezpečnost pana Radka Kotena. U toho však měli málo času na přípravu a tak se zmohli jen na kecy i škodlivosti mikrovlnek a na to, že vykonával základní vojenskou službu jako pohraničník. U mě už mají času dost a je třeba přiznat, že se opravdu činí. Společně se zahájením kampaně mi zablokovali účet na sociálních sítích, čímž mi znemožnili se i bránit. Možná počítali, že se sám zaleknu a stáhnu, ale to se přepočítali.

Hodně viditelnou kampaň proti vám vede prezidentský kandidát Michal Horáček, kterého podporuje celá řada známých osobností. Sledujete, co o vás říkají?

Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař. Takový člověk je mi ukradený. Jeho výlevy moudrostí nevyhledávám, ale dostávají se ke mně a pak na některé reaguji.

Na kritiku odpovídáte například na sociálních sítích. Uvažoval jste, že zvolíte i jinou formu? Že se na příklad s Michalem Horáčkem setkáte tváří v tvář a vše si jako chlapi vyříkáte?

Jak jsem řekl: Horáček je mi ukradený stejně jako řada jiných z pražské kavárny. Odborníci na komunikaci vám řeknou, že diskutovat s dutohlavem, a tím nemyslím zrovna pana Horáčka, ale obecně, nemá žádný smysl. Mohla by z toho být sice trapná mediální komedie, ale těch máme v našich sdělovacích prostředcích i tak už více než dost.

Podle mnohých je problematická vaše minulost a aktivní role v zásahu proti demonstrantům v roce 1989. Je něco, co byste svým kritikům v té souvislosti vzkázal?

Policie zasahuje proti demonstrantům na celém světě stejně. Pokud to někdo náhodou zpochybňuje, ať si vyhledá zásahy naší policie například při zasedání MMF nebo aktuální zásahy španělské policie v Katalánsku. Zkuste si také odpovědět na otázku: proč je to problém u Ondráčka a ne také u dalších stovek bývalých kolegů, včetně těch, kteří nám dávali rozkazy?

Odpověď je jednoduchá. Mám tu drzost být poslancem za KSČM. Ano, tak to je! Pokud se ještě vrátím k té diskusi: pro mě jsou partneři k ní kolegyně a kolegové v Poslanecké sněmovně. Nabídl jsem klubům, že mohu přijít na jejich jednání a na jejich otázky odpovídat. Využily to pouze kluby hnutí ANO a SPD. Třeba Piráti zájem neměli, jim zřejmě stačí co si vygooglí.  

KSČM na vaší nominaci trvá. Přesto - neuvažoval jste o tom, že byste se o post předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS neucházel?

Zdá se mi, že všichni tak trochu přeceňujete význam této funkce. Já ji považuji za řídící a koordinační ve vztahu k ostatním členům a kontrolovaným bezpečnostním sborem. Alespoň tak jsem to vnímal v případě poslance Marka Bendy, který v minulém období předsedal komisi pro kontrolu BIS, jejímž jsem byl celé volební období členem. Podotýkám, že toto nikomu zásadně nevadilo. Já se také o nic neucházím, ale na základě dohod politických stran jsem nominován. Že bych nominaci odmítl, jsem tedy neuvažoval, nemám k tomu důvod. Naopak se těším, že budu moci svým dílem ke kontrole přispět.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté terčem posměchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 18:12 Aktualizováno KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli…

09.08.2020 18:05 Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se…

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit skomírající demokracii. Bagatelizováním…

09.08.2020 16:30 KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama