Kolik mají prezidentští kandidáti na svých transparentních účtech?

Praha - Do prezidentských voleb zbývá ani ne měsíc. Kampaň pomalu finišuje. Kandidáti v boji o Pražský hrad využívají finančních prostředků. Buďto svých, nebo od dárců. Vše mají na transparentních účtech i se vzkazy podporovatelů či z druhého tábora.

Přidejte svůj názor

Pražský hrad

Jediný Michal Horáček si kampaň platí sám, což také dopředu avizoval. Díky svému majetku tak není závislý na podpoře fanoušků či mecenášů, kteří by ho rádi viděli na Hradě. Textař a antropolog si posílá peníze na transparentní účet ve Fio bance, kde mají účet zřízen i někteří další kandidáti. K dnešnímu dni má Horáček na zmíněném kontu téměř 1 400 000,- Kč.

Značným obnosem disponuje i Jiří Drahoš, jenž má k dnešnímu dni na účtě více jak deset miliónů korun. Přispívají mu podnikatelé, přátelé i běžní občané, kteří mnohdy neposílají závratné sumy, spíše symbolické, ale zato se vzkazy. "Děkuji za ochotu jít do souboje s M. Zemanem a za práci pro tuto zemi. Držím Vám i nám palce," píše jeden z dárců, který přispěl částkou 700,- Kč. Najdou se i tací, kteří posílají i jeden či čtyři halíře. 

Stejně tomu tak je i u Miloše Zemana. Jeho transparentní účet se kvůli vzkazům stal terčem vtipů, že si účet žije vlastním životem. Není den, kdy by současné hlavě státu nikdo nepřispěl, byť pouhý jeden halíř. "Na jednosměrnou letenku do Ruska," píše jeden donátor. Nicméně prezident Zeman nasbíral dohromady téměř půl miliónu korun.

Podobně je na tom i Vratislav Kulhánek, který kandiduje za ODA. Díky předsedovi strany Pavlu Sehnalovi, který mu poslal na účet 5,5 miliónu, se nemusel o nic starat. Nyní má k dispozici lehce přes 300 000,- Kč. I zde se ale našel dobrovolník, který mu přispěl jedním halířem několikrát za sebou.

Zájmu se dočkal i účet Marka Hilšera, na který jsou posílány částky většinou v rozmezí od pár stovek po tisíce od lidí, kteří mu fandí. Jak tomu ale bylo u předchůdců, tak i tady se najdou jednici, kteří utratili několik haléřů na jeho podporu a inzerují své telefonní číslo, kvůli koupi třeba flexi passů, stravenek apod. I tak má Hilšer na účtu solidních 400 000,- Kč. 

Kandidát Realistů Jiří Hynek se moc vzkazů od dárců nedočkal, nicméně peníze mu na účet přistávají. K dnešnímu dni má zůstatek více jak 200 000,- Kč. 

Pavel Fischer si otevřel účet z kraje října, ale za dva měsíce dokázal nashromáždit více jak 1 300 000,- Kč. "Jste osobnost, které si může každý opravdu vážit. Ať je Váš hlas slyšet bez ohledu na volby! Držíme palce!" píše podporovatel, který poslal kandidátovi dva tisíce korun.

Přes tři a půl miliónu dokázal za měsíc od podání kandidatury a zřízení účtu posbírat Mirek Topolánek. Tomu přispěl i bývalý ministr vnitra z ODS Ivan Langer, jenž mu poslal 50 000,-Kč. "Mirek na Hrad! Dejte to - kvůli nám všem! Lenka," vzkazuje podporovatelka s dvoutisícovým příhozem. 

Zpěvák a kandidát za Rozumné Petr Hannig má na svém transparentním účtu nejméně. K 15. prosinci má zůstatek tři a půl tisíce korun. Kromě halířových příspěvků si vysloužil i nejvyšší příspěvek, který dostal. "Jste slušný člověk, a proto nemáte v této volbě šanci. Škoda," myslí si fanynka, která poslala Hannigovi 2 500,- Kč. 

Dle Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a politických hnutí musí všichni kandidáti na svých účtech zveřejnit do půlnoci 8. ledna všechny transakce, které šly na kampaň. V případě nesplnění podmínek hrozí uchazečům o prezidenta republiky až statisícové pokuty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roman Onderka byl nominován na 1. místopředsedu ČSSD

17.01.2019 20:04 Poslanec Roman Onderka (ČSSD) získal dnes od jihomoravské organizace ČSSD nominaci na prvního…

Soudce se pustil do Zemana. A Ovčáček se rozhodl, že to tak nenechá

17.01.2019 19:55 Aktualizováno Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa cítí velké zklamání z…

Hrad zasahuje do justice? Piráti, TOP 09 a STAN chtějí skandál řešit ve…

17.01.2019 19:18 Aktualizováno Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa dnes uvedl v rozhovoru pro Deník N, že…

Jaromír Soukup na Hrad? Mediální magnát si brousí zuby na prezidentské…

17.01.2019 17:06 Aktualizováno Podnikatel, moderátor a majitel stanice Barrandov Jaromír Soukup oznámil, že zakládá politické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama