Radu pro výzkum má obměnit exministryně Kopicová, experty děsí její "kafemlejnek"

Praha - Rada vlády pro výzkum má 17 členů, předsedá jí člen kabinetu. Po jmenování nové vlády ve funkci předsedy rady nahradil Pavla Bělobrádka premiér Andrej Babiš, který podle serveru Euro.cz chce pověřit obměnou členů rady exministryni školství Miroslavu Kopicovou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vláda
doporučujeme

Z právního hlediska je obměna vládní rady snadná. "Legislativně je to velmi jednoduché, člen rady vlády může být kdykoli odvolán a důvody nemusí být uváděny. Podle mě by se ale uvádět měly - měly by existovat," řekl místopředseda rady a místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran.

V dosavadní radě jsou zástupci různých uskupení souvisejících s výzkumem. "Rozhodně bych každé vládě doporučil vyjednávat s reprezentacemi vysokých škol, Akademie věd, průmyslových kruhů a dalších organizací, které se zabývají vědou a výzkumem tak, aby příští reprezentace v radě vlády byla vyvážená a ochotná kooperovat v zájmu systému vědy a výzkumu v České republice jako v celku," uvedl Baran.

Akademie věd na svém sněmu tento týden přijala usnesení, ve kterém požaduje kontinuitu současné Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a to, aby "případné personální změny v RVVI probíhaly transparentně". Ke Kopicové se navíc část Akademie věd vyjádřila kriticky, považují ji za "spornou osobu", se kterou jsou "spojeny kauzy zpronevěření peněz". Kopicová je podle nich spojena i s "kafemlejnkem", jak je označovaný starý způsob hodnocení vědy a výzkumu založený na pouhém sčítání publikačních výsledků.

"V rámci vědecké komunity většina vědců pochopila, že kafemlejnek škodí," řekl Michal Komm za organizaci Věda žije, která sdružuje zhruba 50 vědců. Komm upozornil i na další usnesení Akademického sněmu, podle něhož má za Akademii věd jednat její předsedkyně Eva Zažímalová přímo s premiérem Babišem. "Je to tak formulováno naprosto záměrně, nemá vyjednávat o budoucnosti s paní Kopicovou," řekl Komm.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanův expertní tým se sešel v Lánech, řešil vztah k EU a Turecko

13.10.2019 18:08 Expertní tým prezidenta Miloše Zemana dnes na zámku v Lánech za účasti premiéra Andreje Babiše (ANO…

ČSSD se propadla na dno. Nemusí se dostat do Sněmovny

13.10.2019 15:02 Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, menší vládní strana se podle modelu…

Česko bude na výzkum vesmíru dál dávat 1,5 miliardy ročně

13.10.2019 14:59 V příštích pěti letech bude Česká republika na kosmické programy jako člen Evropské kosmické…

Česko už není suverénní země. Václav Klaus drsně promluvil o ODS Trikoloře…

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Bývalý prezident Václav Klaus starší zavzpomínal na 90. léta a bránil kuponovou privatizaci. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama