Uprchlíci jsou horší než KLDR. Radši platit, než je přijmout. A Zeman... Promlouvá prezidentský kandidát Hannig

ROZHOVOR - Kandidát na prezidenta České republiky Petr Hannig se v rozhovoru pro EZ vyjádřil, jaký byl hlavní důvod jeho vstupu na politickou dráhu nebo proč v zemi nechce migranty. Tvrdí, že jsou pro Česko vetší hrozbou, než ruská agrese nebo Severní Korea.

Petr Hannig
doporučujeme

Uvidíme se za dva měsíce na Hradě?

Bylo by to dobré. Já jsem totiž dost specifický kandidát, protože nehledám u sponzorů peníze. Je to taková morální věc, pokud bych zvítězil bez peněz donátorů, kteří by mohli ovlivňovat to, co bych dělal.

Co Vás vůbec přimělo ke kandidatuře? Je to otázka vlastenectví?

Ano. Nedávno byly parlamentní volby. Rozumné (Stop migraci a diktátu EU - peníze našim občanům, důchodcům, dětem a zdravotně postiženým), jejichž jsem předsedou, podporovalo několik stran a jejich předsedové přišli s tím, že bychom mohli mít vlastního prezidentského kandidáta. A že prý: „Kdo jiný než já, všeobecně známý coby úspěšný skladatel, producent, vydavatel.“ Ale já jsem nechtěl. Načež jsem volal synovi, který s mými politickými aktivitami nesouhlasí. Politicky je někde jinde než já a říkal mi: "Tati, ty bys byl dobrý prezident. To je jediný, co ti schvaluju." Tak jsem na to kývl.

Dnes mi přichází spousta mailů, žádostí o přidání do přátel na Facebook. Úplně cizí lidi mi píšou, že chtěli volit toho a toho, ale poslechli si několik mých názorů, které nejsou buď, anebo. Jsem člověk, co se dívá na věci z nadhledu a že nejsem rigidní ani radikální. Takové názory mám pouze u dvou věcí: nikdy nepřijmout euro, protože vlastní měna je zárukou samostatnosti státu, a nepřijímat migranty, protože v dalších generacích mohou být velmi nebezpeční.

K tomu se ještě dostaneme. Nicméně pro spoustu Čechů jste známý jako hudební ikona. Ten, kdo objevil Lucii Bílou. Spolupracoval jste i s Ivetou Bartošovou. Kde se vůbec zrodila ta myšlenka, přejít z kulturní scény do té politické?

To bylo zase přes tu kulturu. Když si totiž zapnete rádio, tak slyšíte samé cizí věci - vyjma jedné stanice. To znamená, že to jsou peníze, které jdou do zahraničí. Například ve Švédsku mají zákon, že 75 % hudby, která se hraje ve všech rádiích, nejenom ve veřejnoprávních, musí být švédského původu. To samé by mohlo být u nás, protože když si zapnete rádia, tak tam hrají cizí věci, šest skupin a šest sólistů se pořád točí. Pokud není v českém muzice konkurence, tak rádia prodávají reklamy na ty cizí hity. Oni nepotřebují české hity. Na Slovensku už také musí být určité procento slovenských věcí. Tudíž je tam konkurence mezi jednotlivými skupinami, aby udělaly nejlepší věc, aby se to hrálo. Takže kvůli takové věcí jsem v politice. Tohle se ale nepovedlo. Poté jsem přibral nějaké sociální věci, rovnou daň apod.

Je to pro Vás kariéra v kultuře nějaká výhoda?

Určitě. Pro prezidenta ano. Odjakživa jsem byl kapelník. V kapele totiž máte naprosté individuality, i když jsou ve skupině třeba čtyři. Kdyby to kapelník neudržel pohromadě, tak se to hned rozpadne. Vy musíte jít naproti jednotlivým lidem. Prezident zase musí jít naproti jednotlivým názorům.

Nejste jediný hudebník, který kandiduje. Kromě Vás se uchází o Hrad ještě Michal Horáček...

...to je textař. To je úplně něco jiného. Ten stál mimo kapelu. Ty problémy, turbulence, co se v kapelách děly, to nezažil. I Olympic si nechal psát texty od Pavla Vrby, který s nimi nikdy nejezdil. Kapelník je v tom prostředí. Každý den musí něco řešit. Například techniky, kteří byli lumpové, alkohol, cigarety apod. To všechno musel kapelník řešit. A to je přesně věc pro prezidenta. Aby řešil různé věci.

Já se vrátím k Lucii Bílé, která je Vaše nejznámější "dítě". Mluvil jste s ní o té kandidatuře?

Ne. My se spolu nestýkáme. Ona jenom přišla na moje sedmdesátiny a od té doby jsem ji neviděl. Já ani nechci žádat celebrity o podporu, protože já chci být prezidentem pro lidi, ne pro celebrity, které žijí jiný život. Můj tatínek byl dělník na stavbě a maminka byla pradlena, která prala pro České dráhy. Pro tyto lidi chci být prezidentem. Proto také nechci, aby mi dávali peníze miliardáři. Chci být jako Tomáš Garrigue Masaryk, prezidentem pro lidi, kteří jsou solí země.

Víte kdo mě podporuje? Jediná celebrita, boxer Rosťa Osička. Říkal: "Musíš bojovat. Musíš jim dát přes čuňu jako já.“ To je správný sponzor pro mě. Sice mi nedal ani korunu ale je to podporovatel (směje se).

Nemyslíte, že je to škoda, že se Vám neozvala třeba Lucie Bílá nebo Jitka Zelenková, pro které jste napsal jejich první písně?

S vděčností vůbec nepočítejte. Ani mě to nemrzí. Já žiju dobrý život. Kdybych nekandidoval, tak žiju taky dobrý život. Mně nic nechybí. Nejsem bohatý, ani chudý. Jsem hrozně skromný, protože nemám žádný výdaje. Nemám ani potřebu být za každou cenu zvolen. Bylo by to dobré, protože někdy chodím na různá stání k soudům jako pozorovatel a ta justice se u nás musí změnit. Ona se od doby komunismu vůbec nezměnila. Já bych se snažil, aby to bylo jako v Americe. Tam je soudce a proti sobě bojující žalobce a obhájce. Nějak se mi zdá, že u nás soudce spolupracuje se žalobcem proti obhájci. V Americe soudce sedí a nevybočuje. Někdy je přísný. U nás jsem byl na případech, kdy se řešily přestupky (zamyslí se) ... nevím jak to nazvat, protože se jednalo o svobodu slova. V Americe by to vůbec nebyl trestný čin. Spojené státy mají v ústavě dodatek o svobodě slova. V Evropě, tedy i v České republice, je svoboda slova neustále potlačována.

Ale od toho by měl být soud, který určí, jestli jde o svobodu slova nebo rasismus, nenávist apod.

Podívejte se. Já kolikrát říkám, že Donald Trump (pozn. prezident USA), kdyby kandidoval někde v Evropě, tak ho po čtrnácti dnech zavřou. Já bych daleko víc potíral násilníky, vrahy, loupežníky, zloděje apod., než když někdo něco řekne proti politické korektnosti. Prezident u nás nemá zákonodárnou iniciativu, ale může působit na určitý segment poslanců, aby navrhli nějaký zákon, který by se blížil ke svobodě slova, což je pro mě významná věc, jež je potřeba, aby se vrátila. V 90. letech byla najednou obrovská svoboda slova, ale postupně se to začalo ukrajovat a já koukám, že jsme se vrátili zpátky tak o třicet let. Tady se nesmělo nic proti Sovětskému svazu a za chvíli se nebude nic smět proti Evropské unii. Pokud v ústavě není zaručena absolutní svoboda slova, tak při těch zákonech co máme, se může stát, že nebudeme smět mluvit o ničem.

Mně osobně se stala taková věc. Byl jsem na studentské besedě ve Světozoru, kterou pořádala organizace Člověk v tísni. Nějaká studentka se ptala proč jsem proti přijímání migrantů, když jich tu máme jenom dvanáct. Tak jsem jí řekl, že dvanáct jsme jich přijali podle kvót. Ať vyjde ven ze sálu, projde se k metru a počítá. Načež se do mě pustila moderátorka, jak je poznám. Nevěděl jsem, co mám říct, abych se někoho nedotkl, tak jsem řekl, že nemluví česky. Pak napsali, že Hannig pozná migranty podle toho, že neumí česky. Ještě tomu dal korunu Rejžek (pozn. publicista Jan Rejžek), který napsal, že Hannig pokládá Japonce a Číňany za migranty. Já kdybych mohl říct, jak se to pozná, tak by k tomuto zkreslení nedošlo.

Člověk si musí dát pozor, co říká. Nemám imunitu. Tomio Okamura si může říkat co chce. Já imunitu jako kandidát nemám, takže musím velmi zvažovat každé slov, které vyslovím.


Když pomineme to, že prezident republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil ade facto nějakou ikonou státu, co pro Vás ten úřad znamená?

Pro mě to znamená, aby lidé měli určitý pevný bod jako mají například ve Velké Británii královnu. Za první republiky byl tatíček Masaryk. Byl takovou ikonou, vzorem, jak se chovat. Taky nejsem rád, když prezident Zeman ukazuje, jak kouří, protože to by měl dělat v zákulisí. S jeho politikou sice souhlasím, například, že se člověk nemůže orientovat pouze na Evropskou unii, ale i na Rusko a Činu. Já dodávám i Spojené státy americké, od kterých se dnes kvůli Trumpovi Evropa odvrací.

Podle Vás by ten prezident měl být sjednotitel národa. Říkáte, že souhlasíte s projevy prezidenta Milošem Zemana...

S politickými projevy ano, ale ne s projevy, kdy například máchal hůlkou proti Sobotkovi (pozn. bývalý premiér Bohuslav Sobotka). I když ho nemusím, tak tohle prezident přehnal. Prezident musí mít chování jako hlava státu. Když je někdo hlava státu, proto jsem nechtěl kandidovat, tak se má chovat úplně jinak, než se choval předtím celý život.

Podle posledních průzkumů má Miloš Zeman zhruba 50% podporu občanů. Neustále se hovoří o tom, že prezident rozděluje společnost. Vy na jednu stranu kvitujete jeho politiku, na druhou stranu chcete být ten, kdo má sjednotit občany. Nejde to proti sobě?

Vždyť on ten Zeman vlastně republiku sjednocuje, když má padesát procent. Nejlepší by bylo, kdyby neměl takové ty excesy. Já vám řeknu, kdo rozděluje společnost. Jsou to média, zvláště bulvární, která vytahují špatné věci, aby se to prodávalo. Dříve byli editoři, redaktoři, vedoucí rubrik, kteří měli zásadu, ověřovat si ty věci. A ne zrovna u toho Rejžka, který tam s prominutím na někoho nakydá nějakou lež a oni mu ji tam nechají.

Když tedy obecně souhlasíte s názory současného prezidenta…

Počkejte, já vám to musím vysvětlit. On chce euro, já rozhodně ne. On je eurofederalista, já odmítám Evropskou unii v takové formě, jako je teď. Pokud Evropskou unii, tak před Lisabonskou smlouvou, protože my nemáme vůbec šanci do něčeho zasahovat. Ta kvalifikovaná většina je vymyšlená pro ty velký původní západní státy, který to dají dohromady. My to nedáme dohromady ani s Visegrádskou čtyřkou. Oni si můžou na nás vymyslet, co chtějí. Čili Evropská unie jedině před Lisabonskou smlouvou. Ještě lépe před Maastrichtem, kdy ještě nebylo euro, protože to začalo být problémem EU. Němci to nechtěli, měli pevnou marku. Kdyby měli Řekové svou drachmu, tak tam jede daleko více turistů, kvůli nízkým cenám. Na tom teď vydělává Bulharsko, které má svoje leva. Turisté tam jezdí za teplem kvůli polovičním cenám. Jediný, kdo vydělal na euru, byla Malta, protože při převodu z maltské liry na euro byl kurz obrácený, protože za jednu liru dostali dvě eura.

Dokážete si představit, že byste byl ve druhém kole konkurent Miloše Zemana?

Ano. Když se totiž podíváte na průběžné výsledky hry Prezident 21, tak na posledním místě je Miloš Zeman a já jsem předposlední. Je to hodnocení pražské kavárny, které se diametrálně liší od hodnocení zbytku republiky. Je to nenávistné hlasování. Nenávist bude, bohužel, součástí budoucnosti. Svět se nevyvíjí směrem k lásce.

V současnosti Evropský soud řeší žalobu na Českou republiku, která nenaplnila kvóty. Pokud uspěje, hrozí zemi pokuty možná i na denní bázi. Jak se k tomu stavíte?

Jsem příznivec referend a uspořádal bych referendum o vystoupení země z EU.

Na druhou stranu pokud by Česká republika odešla z EU, tak by to trvalo stejně alespoň dva roky a musela by stejně platit.

Radši platit. A dramaticky zvýšit povinnost odvádět daně v České republice pro cizí firmy.

Třeba Andrej Babiš nechce vystoupení z Evropské unie.

Já s ním třeba nesouhlasím, ale je víc chlap, může si postavit hlavu. Ale zase má firmy v Německu, to je těžký všechno. Má sice hodně peněz, ale když je má i venku, tak ho to svazuje.

K tomu ale asi nedojde, protože jeho vláda s velkou pravděpodobností nezíská důvěru. Vy byste dal Babišovi i druhou šanci na sestavení vlády?

Ne. Ne že bych proti němu něco měl, byť s jeho EET, kontrolním hlášením, které doslova buzeruje podnikatele, kteří nic nevydělali, nesouhlasím, ale dal bych šanci druhému na pásce.

Tak nějak jsem pochopil, že jako hrozbu vnímáte migraci a Evropskou unii…

Diktát od Evropské unie. Vemte si, že Česká republika byla od roku 1939 padesát let pod diktátem. Potom byla relativní svoboda, což využili bývalí komunisti, kteří vyhodili legitimace a stali se nich Občanské fórum, ODS, ČSSD a rozkradli republiku. Vůbec nemám nic proti současné komunistické straně, protože to jsou lidé čestní, kteří zůstali u svých idejí, ale proti těm, co vyhodili legitimace a stali se z nich velcí komunistobijci.

Je pro Vás větší hrozba ruská agrese nebo KLDR?

Samozřejmě KLDR, ale ta je daleko. Pro nás jsou největším nebezpečím migranti.

Jedna věc je nějaké násilí, které pochází ze strany migrantů, a terorismus. Jak je naše země chráněna proti terorismu?

Já myslím, že BISka (pozn. BIS – Bezpečnostní informační služba) a tyto orgány jsou u nás docela dobrý. Ti cizinci, kteří tu žijí ať už legálně či nelegálně, včetně muslimů tu nějak pracují v těch svých obchodech, restauracích, nebo si nějak i nelegálně obstarávají živobytí, ale každopádně nepobírají dávky jako třeba v Německu. Takže jsou v podstatě nějak zaměstnáni, nemají dlouhou chvíli, berou Českou republiku jako zázemí. Navíc i muslimové tu nemají problém sehnat si tady českou dívku, což je v Německu mnohem těžší, tak proč by tady dělali nějaké problémy.
Prostě jsem proti migraci nám vnucované Evropskou unií. To potom dělá problémy.

Jaký je Váš názor na program hnutí SPD Tomia Okamury, se kterým vlastně uspěl ve volbách?

Jsem proti parazitům. Ale nechci jaksi adresovat vše na jedno etnikum. Já nemám žádné rasové a náboženské předsudky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel exministr obrany za KDU-ČSL Holáň, bylo mu 82 let

06.03.2021 17:06 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém…

Babiš mluvil s americkým ministrem zahraničí Blinkenem o pandemii či NATO

06.03.2021 07:42 Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali…

Další kontroverzní výrok Volného. Šíření viru spojil s kroužením letadla…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Poslanec Lubomír Volný na sebe v posledních dnech upozornil několika facebookovými příspěvky. V…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama