Zeman se v Playboy rozpovídal o Klausovi, Havlovi, Horáčkovi i hladovkáři Hradílkovi. A pořádně si kopl do ČSSD a TOP 09

Praha – Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor magazínu Playboy, který je znám především díky nahotinkám. O těch ale Zeman rozhodně nemluvil. Rozpovídal se naopak nejen o současné politické situaci, ale i o tom, co bylo dříve.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem
doporučujeme

Zeman poukazuje na to, že prosazování požadavků vítěze voleb je samozřejmostí, ba dokonce povinností, protože právě vítěz k tomu má největší mandát ze všech. „Ti, kdo prohráli volby, se nejsou schopni vyrovnat s porážkou a neúspěšně bojují s vlastní frustrací. V první řadě mám na mysli ČSSD, ale také TOP 09,“ vysvětloval Zeman.

Připomněl také, že spolu s Václavem Klausem chtěli v minulosti posílit většinové prvky při zachování poměrného zastoupení, který byl založen na vytvoření třiceti pěti volebních krajů. „Čím menší kraj, tím větší procento nezbytné k tomu, aby se kandidát v tomto kraji dostal do Poslanecké sněmovny. Tito již zmínění trpaslíci okopávající kotníky by rázem zmizeli nebo by museli bojovat o své místo na slunci mnohem usilovněji, než je tomu dnes. Kdyby náš záměr vyšel, mimo parlamentní lavice by dnes byla TOP 09, dále pak STAN, možná i lidovci,“ vysvětluje Zeman s tím, že Václav Havel měl tehdy iluze o proporcionálním volebním systému a jeho podnět k Ústavnímu soudu se setkal s úspěchem, i když obě komory Parlamentu zmíněný zákon schválily.

Zmínil také, že on sám byl premiérem menšinové vlády čtyři roky a podle svých slov s ní byl velmi spokojený. „Pokud se podíváte do západní Evropy, zjistíte, že menšinové vlády představují naprosto běžnou praxi, nicméně vyžadují určitý druh opoziční smlouvy. Znamená to dohodu buď s jednou, nebo s více opozičními stranami. A to, že to nutí k větší míře vyjednávání, než je tomu v případě většinové koalice, nepovažuji za nedostatek, ale přednost,“ tvrdí současná hlava státu.

Podle jeho názoru u některých stran, které ve volbách příliš dobře nedopadly, převážil komplex méněcennosti. „My Češi, tomu říkáme mindrák.  A zamindrákovaní lidé jsou nebezpeční sobě i svému okolí,“ tvrdí. „Vítězná strana měla v čele silnou osobnost, zatímco poražené strany měly na vedoucích postech místo osobností pouze osoby,“ uvedl k postavě předsedy ANO Andreje Babiše a dalších šéfů politických stran.

Zeman byl v nedávné době vyzýván, aby nejmenoval Andreje Babiše premiérem, protože může být trestně stíhán. „Na tuto námitku odpovídám, že žijeme v zemi, ve které se trestní stíhání vlečou několik let a velmi často končí osvobozením. Nezpochybnitelným důkazem toho je například česká eurokomisařka Věra Jourová. Je proto nesmysl, abychom čekali na jmenování premiéra až doby konce vyšetřování,“ zdůraznil.

Krátce se také vrátil k postavě chartisty Tomáše Hradílka, který držel hladovku a žádal Zemana, aby už znovu nekandidoval. „Pana Hradílka jsem asi dvacet let neviděl ani neslyšel," uvedl s tím, že s ním komunikoval na náměstí v Lipníku. „Přišel tam a požádal mě, abych nekandidoval. Odpověděl jsem mu, že před dvěma dny odvezla moje žena na Ministerstvo vnitra krabici s archy, na kterých bylo 113 000 podpisů lidí, kteří naopak požadují moji kandidaturu. A pan Hradílek, není nadřazen těmto lidem.  Jsem rád, že si nakonec hladovku po několika dnech rozmyslel, neboť máte pravdu v tom, že patřil mezi lidi, kteří se dokázali vzepřít totalitě. Na druhou stranu, na post federálního ministra vnitra rezignoval hodně brzo,“ uvedl prezident.

Michal Horáček médiím řekl, že i když se se Zemanem neztotožňuje snad v ničem, považuje jej za svého prezidenta, protože ctí vítěze voleb a prezidentský úřad. Zeman to podle svých slov vnímá podobně. „Mohu Vás ubezpečit o tom, že v případě neúspěchu budu považovat svého nástupce, stejně tak jako tomu bylo i v případě Václava Havla a Václava Klause, za svého prezidenta,“ ujišťuje Zeman.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 12:53 Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama