Jak skončila kauza Peroutka? Na Zemanův přešlap se zapomnělo, i Ovčáček přestal hledat

Praha - Kauza s novinovým článkem, o kterém je prezident Miloš Zeman přesvědčen, že existuje, stále nemá konce. Už více než rok má na stole dovolání Nejvyšší soud, které dostal od obou zúčastněných stran.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Falzifikát článku "Hitler je gentleman", který byl nalezen na Praze 10

Před více jak rokem rozhodl Nejvyšší soud, že se Hrad zatím nemusí omlouvat a zaplatit 100 tisíc jako odškodné za tvrzení Miloše Zemana, že Ferdinand Peroutka napsal článek s názvem "Hitler je gentleman". Soud tehdy argumentoval tím, že by poškozenému, tedy Hradu, vznikla závažná újma, proto nařídil odklad. Dovolání dorazilo na Nejvyšší soud 15. prosince loňského roku a stále není jasno, jak věc dopadne.

František Vyskočil, právník vnučky Peroutky, Terezie Kaslové, pro server HlídacíPes.org řekl, že pokud spor vyhrají oni, pak budou požadovat po Hradu omluvu pod vyhrůžkou několika pokut. To vše za předpokladu, že v případě vítězství soud znovu uvolní exekuci. "Když dá soud za pravdu druhé straně, tak padá i naše oprávnění exekuovat," říká právní zástupce Kaslové.

Podle Vyskočila je průměrná doba rozhodování ohledně dovolání u Nejvyššího soudu 200 dnů. Nachází se tedy vysoko nad průměrem. Připouští ale, že jde o komplikovaný případ, který nemá v české historii obdoby, protože poprvé někdo žaluje prezidenta republiky za jeho výrok. 

Tiskový mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček prozradil, že už článek, jehož nalezením byl pověřený hlavou státu, nehledá. "Co jsem už nalezl, bylo pro mnohé překvapující a odrazilo se i v soudním rozsudku," řekl pro server HlídacíPes.org Ovčáček. I tiskovému mluvčímu Hradu je jasné, že rozhodování soudu nebude lehké, protože případ hodnotí českou historii a konkrétního člověka, jenž měl na historii svůj vliv.

Vstupte do diskuze (76)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama