Nelegální migrace, obrana eura, nedůvěra ve stát. Jak vypadají novoroční projevy prezidentských kandidátů?

Praha – Stávající prezident Miloš Zeman přednesl svůj pravidelný projev už 26. prosince. Většina jeho soupeřů v prezidentské volbě na sociálních sítích také zveřejnila své novoroční poselství. Podívejte se, co uchazeči o Hrad považují v roce 2018 za klíčové.

Mirek Topolánek

Michal Horáček na videu poděkoval Čechů, za tvořivost a práci, kterou v loňském roce odvedli. „Díky vám vaše země znovu pokročila na cestě tam, kam patříme, mezi nejbezpečnější a také materiálně i duchovně nejbohatší země světa,“ vzkázal producent a textař. I přesto je podle něj třeba dívat se na vše kritickým okem a hledat oblasti, kde má země ještě potíže.

„Za přetrvávající problém považuji hlavně to, že ne všichni lidé, s nimiž se potkávám po celé zemi, jsou přesvědčeni o tom, že náš stát je skutečně právní, že férová pravidla platí pro všechny,“ vysvětluje na videu Horáček. Současně ho prý trápí, že někteří lidé mají pocit, že jejich hlas není slyšet. Konkrétně zmínil zdravotní sestry, učitele či živnostníky. Lidé podle něj snesou třeba i hlad nebo nedostatek tepla, ale většinou ne nedostatek respektu. Chce proto posílit pocit sounáležitosti občana a jeho státu.

„Nechci být smiřovatelem nebo sjednotitelem za každou cenu. Obávám se totiž všech pokusů nutit lidi, aby slevovali ze svých názorů,“ uvedl s tím, že každý má svoje přání i obavy. I proto prý je třeba o všem diskutovat a nikdo z takové debaty nevylučovat.

Pavel Fischer poukazuje na to, že rok 2018 je pro Českou republiku významný hned ze dvou důvodů. Připomíná sto let od založení demokratického státu a to, že si Češi budou vybírat nového prezidenta. Ten by se podle něj měl vrátit k hodnotám, na kterých vzniklo Československo. „tedy na ústě, svobodě, na ústě k pravdě, odvaze bránit demokracii. Za tyto hodnoty totiž lidé pokládali svůj život,“ říká v klipu bývalý diplomat.

Dnešní doba je podle něj velmi neklidná. „Čelíme nebezpečí nekontrolované migrace. S porážkou islamistů v Sýrii nebo v Iráku roste i nebezpečí těch, co se vracejí do Evropy. Mají evropské cestovní pasy a chtějí páchat teroristické činy,“ uvádí s tím, že i proto je třeba především zabezpečit hranice, posílit mezinárodní spolupráci a zajistit občanům bezpečnost.

Doma pak podle něj s rozpaky sledujeme první kroky nové vlády, ale i zabarikádovaný Pražský hrad, „odkud Miloš Zeman pěstí hrozí svým vlastním občanům“, říká Fischer. „Nebojím se říci, že naše země opět nevzkvétá. Ale nemám na mysli jen materiální stránku, ale především hodnotovou. Jako bychom stáli na pokraji propasti,“ přiznává. Česko podle něj čeká nelehký zápas o demokratické instituce, nezávislou justici, svobodu médií a důvěru občanů.

„Je nejvyšší čas vymanit se z područí východních mocností, do nějž nás zavedl prezident Miloš Zeman. V rámci EU se musíme přestat chovat jako zpovykané děcko, které polyká finance a odmítá plnit svoje vlastní závazky. Nechci se po lednové volbě prezidenta stěhovat do zahraničí,“ pustil se do stávající hlavy státu Fischer.

Podle Vratislava Kulhánka Česko vzkvétá. „Uplynula desetiletí a všichni soudní lidé musí vidět, že naše země je zase hezká, nevypadá spáleně a lidem se docela daří. Pokud mi budou síly stačit, budu mluvit stále o tom, že jsme zemí šikovných a chytrých lidí. Dokázali jsme překonat dobu nesvobody v osobním rozhodování a centrálně plánované ekonomiky. Vím, že je těžké přijmout pocit odpovědnosti za vlastní život, ale alespoň se ždibcem sebedůvěry to jde a většině se to také podařilo,“ uvádí kandidát.

Na rozdíl od volby do Poslanecké sněmovny podle něj nemusí mít lidé strach, že jejich hlas propadne. „Tentokrát nesuďte podle hlučnosti kampaně, ale podle toho, koho považujete za nejschopnějšího nastavit pravidla slušnosti, vzájemné komunikace a respektu, jenž se nenechá vtáhnout do politických her. Toho, který už tyto vlastnosti během svého dosavadního života prokázal.Chtěl jsem, abyste se o mě dozvěděli co nejvíc jako o člověku, který žije svůj život, má své názory a zkušenosti, něco v praxi předvedl a dokázal. Nepříliš často jsem k tomu dostal šanci. Možná i díky jisté senzachtivosti médií. Já jsem se do hádek a osočování zatáhnout nenechal. Není to můj styl, naopak, je mi to z duše proti srsti,“ přiznal Kulhánek

„A věřte sami sobě, protože ať již budete volit kohokoliv, váš vlastní život a to, jak s ním naložíte, vám nikdo nevezme. Ale ani to za vás neudělá. Proto mějte vždy dobrou náladu!“dodává.

Podle lékaře Marka Hilšera byl rok 2017 výjimečný a plný nových výzev. „Navzdory všem škarohlídům se po několika „hubených letech“ stáváme svědky malého ekonomického zázraku - po letech hospodářské krize nám rostou i dlouho stagnující mzdy. Naše politická scéna zažila velké zemětřesení, a někteří dokonce hovoří o završení polistopadového vývoje a vstupu do nové etapy vývoje. Důvěra v demokracii u mnoha spoluobčanů poklesla. Demokratické instituce jsou považovány za žvanírny, veřejnoprávní média jsou napadána a třetina středoškolských studentů připouští, že autoritativní řízení může být lepším způsobem vlády,“ připomíná.

Velká část společnosti má podle něj pocit, že demokracie nenaplnila jejich očekávání. „Politika dělaná kariéristy a těmi, kteří chtěli jen zisk pro sebe, pak vrhla špatné světlo i na ty, kteří to s osudem této země mysleli poctivě. Tato politika otevřela dveře miliardářům s touhou přímo ovlivňovat směřování naší země,“ varuje. „Vážení, nepropadejme však skepsi. My, Češi, máme být na co hrdí, protože naši vědci díky novým objevům v mnoha oborech od medicíny po egyptologii rozšířili povědomí o naší zemi ve světě a přispěli k tomu, aby se náš svět stal zase o něco lepším místem,“ nabádá Čechy.

„Politika musí být službou, nikoli byznysem pro vlastní obohacení. Cesta k naplňování tohoto ideálu nikdy nekončí, ale nová generace politiků dává naději, že tento princip bude stále více zřetelný. Není to naivita ani bláhovost. Věci lze měnit k lepšímu a příklady z jiných zemí ukazují, jak vysokou úroveň může politická kultura mít. To ale vyžaduje nejen odpovědné politiky, ale i sebevědomé občany. Občany, kteří věří, že nejsou jen hříčkou vyšších politických her, a kteří věří, že je možné zapojit se aktivně do správy věcí veřejných na základě odhodlání a myšlenky bez nutnosti miliard v pozadí,“ dodává Hilšer.

Petr Hannig pak na videu poukazuje na to, že Československo bylo úspěšné i díky vlastní měně. Na to je prý třeba navázat a nenechat se připravit o českou korunu, která je podle něj zárukou samostatnosti naší země a hospodářského růstů. Přijetím eura by prý naopak došlo ke znehodnocení důchodů i všech úspor. „Nenechme se zatlačit k tomu, abychom přijali migranty vyznávající jiné hodnoty než ty, které jsou postavené na rovnoprávnosti pohlaví a svobodě vyznání. Naše země musí zůstat klidným srdcem v neklidném těle Evropy,“ burcuje Hannig.

zdroj: YouTube

Češi by se podle něj neměli nechat utlačovat a před nikým by se neměli ohýbat. „Buďme sebevědomí, buďme hrdí, máme na co navazovat,“ dodává Hannig.

Mirek Topolánek na úvod zhodnotil rok 2017, který podle něj vyl sice ekonomicky dobrý, přesto prý ale není úplně důvod ke spokojenosti, protože se tento úspěch nepromítl do životní úrovně občanů. Země je podle něj rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Velká část lidí se podle něj bojí důsledků nekontrolovatelné migrační krize a druhá polovina se jim vysmívá. Právě to je podle něj třeba změnit – což ale může dokázat jen někdo, kdo nepatří ani do jednoho z těchto táborů. „Ani vítač, ani kývač, ani ten, kdo politicky žije ze strachu před nebezpečím,“ uvádí expremiér s tím, že takový člověk musí mít pochopení pro obě skupiny.

zdroj: YouTube

Je prý také třeba osobnost, která se bude bát kritizovat EU a která se bude aktivně podílet na směřování bloku. Přestože Topolánek EU kritizuje, dodává, že v současné době k ní neexistuje žádná alternativa. Kritizuje také německou kancléřku Angelu Merkelovou, která podle něj povinnými kvótami nutí Česko, aby se podílelo na řešení falešného podproblému, který nezpůsobilo. Zároveň prý ale odmítá, aby se odmítnutí kvót změnilo v rasismus nebo nenávist. „My Češi nejsme rasisté – s tím zásadně nesouhlasím. Jsme tolerantním národem. Jsme národem pilných a šikovných lidí. Jsme národem hrdým a svobodným,“ říká Topolánek.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině, uvedl…

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Rakušan: Situaci na nádraží lze změnit systémově, včetně dávky v…

16.05.2022 15:36 Situaci na hlavním nádraží v Praze, kde i po otevření stanového městečka pro romské uprchlíky v…

Babiš ve svém obytňáku zahájil jízdy za voliči

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Bartoš chce, aby se krize vnímala i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří post státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:49 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Fiala v červnu opět navštíví Berlín

16.05.2022 10:38 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku je nyní 200 tisíc uprchlíků, odhadl Rakušan. Chce novelu zákona

15.05.2022 18:05 Aktualizováno V Česku se podle odhadů z regionů aktuálně nachází přes 200.000 uprchlíků z Ukrajiny, řekl v…

Lživá ruská obvinění vůči Ukrajině se podobají nacistické propagandě, řekl…

15.05.2022 15:50 Aktualizováno Lživé informace a lživá obvinění nejvyšších ruských představitelů vůči Ukrajině a vůči svobodnému a…

Rakušan by měl do dvou týdnů informovat o možných změnách v civilní…

15.05.2022 13:49 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by měl do dvou týdnů informovat vládu a premiéra Petra Fialu (ODS…

Válek chce, aby se pro Romy z Ukrajiny našla místa i mimo Prahu

15.05.2022 13:20 Aktualizováno Pro ubytování ukrajinských Romů je potřeba najít i lokality mimo Prahu, řekl dnes v pořadu Partie…

Související:

Právě se děje

reklama