Jak by měl vypadat ideální český prezident? Známý disident nepřímo kritizuje Zemana i Babiše

Praha - Někdejší předseda ODA, vysokoškolský učitel, disident a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se rozvyprávěl o tom, jakého by si přál prezidenta. Na sociálních sítích vyjmenoval celou řadu bodů, které jsou podle něj zásadní.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Pražský Hrad z Karlova mostu
doporučujeme

„Chci prezidenta, který by v roce 1938 odmítnul Mnichovskou dohodu a pokud by musel kapitulovat, tak pouze na válečném poli tváří v tvář nepřekonatelné převaze nepřítele. Chci prezidenta, který by v roce 1939 jasně odmítnul Hitlerovy požadavky a neospravedlňoval se tím, že jeho souhlas je stejně právně neplatný,“ vyjmenovává Kroupa.

Prezident by se podle něj také neměl mstít demokratickým spojencům tím, že ve válce za jejich zády uzavře smlouvu o přátelství s totalitním Sovětským svazem. „Chci prezidenta, který by po válce v roce 1945 v naší zemi usiloval o obnovu plného demokratického právního státu se svobodnou soutěží politických stran, která by nebyla přidušena žádnou Národní frontou. Chci prezidenta, který by v roce 1948 nepřijal demisi demokratických ministrů a otevřeně by se postavil proti pokusu komunistů nastolit totalitní režim,“ připomíná další bolestné události bývalý senátor.

Chtěl by prý také prezidenta, který by v roce 1968 odmítnul sovětskou okupaci a nelegitimizoval ji podpisem Moskevských protokolů. „Chci prezidenta, který by v roce 2017 nejmenoval premiérem člověka trestně stíhaného za podvod, dokud se soudně neočistí,“ píše Kroupa v narážce na Babiše.

„Chci prezidenta, který se veřejně postaví proti všem pokusům o zavádění autoritářských forem vládnutí. Chci prezidenta, který se veřejně postaví i proti většinové protiuprchlické hysterii a bude hájit naší mravní povinnost pomoci lidem ohroženým na životě nespravedlivým pronásledováním. Chci prezidenta, který bude stejně tak hájit naše právo neposkytovat asyl lidem, kteří se za uprchlíky jenom vydávají a právo udělit občanství pouze lidem, kteří přijmou za své naše ústavní hodnoty,“ vyjmenovává politik.

Ve svém výčtu také nepřímo kritizuje současného prezidenta Miloše Zemana. „Chci prezidenta, který nebude ohrožovat naší bezpečnost poklonkováním autoritářskému Rusku a totalitní Číně, a to ani v případě, že by nám to přinášelo hospodářské výhody,“ uvedl.

„Chci prezidenta, který si svými postoji získá respekt našich spojenců v rámci NATO. Chci prezidenta, který bude v českém národě posilovat evropské smýšlení a v Evropské unii prosazovat české potřeby. Chci prezidenta, který v životě osvědčil, že mu jde o prospěch druhých víc, než o svůj vlastní. Chci prezidenta, který obstojí v těžkých časech, i když doufám, že nepřijdou,“ dodal Kroupa.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ovčáček se pustil do Jakuba Jandy. Ten si to nenechal líbit a tohle mu…

16.09.2019 08:50 Mluvčí prezidenta České republiky Jiří Ovčáček na svém Facebooku okomentoval situaci kolem…

Wagnerová vystoupila v ČT. Vyzvala lidi, aby vyšli do ulic

16.09.2019 08:25 Okolnostmi zastavení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo se zabýval nedělní pořad ČT Otázky…

"Ne základnám!" Američané před 10 lety vzdali instalaci radaru v Česku

16.09.2019 07:47 Proti umístění radaru amerického protiraketového deštníku, který měl být instalován v ČR podle…

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama