Šéfka Asociace krajů Vildumetzová slíbila pro mzdy řidičů systémové řešení

Praha - Předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) tvrdí, že nařízení minulé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) o minimální mzdě řidičů linkových autobusů nefungovalo. Trvá na tom, že peníze od krajů se k nim často nedostávají.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jana Vildumetzová
doporučujeme

Premiér Andrej Babiš po dnešním jednání s asociací uvedl, že chce nařízení zrušit. Vildumetzová chce navrhnout náhradní systémové řešení. Zástupci krajů, které nevede hnutí ANO, ale Babišův záměr zpochybňují.

Po protestech řidičů v říjnu 2016 rozhodla přžedchozí vláda, že od následujícího ledna stoupnou minimální mzdy řidičů autobusů zhruba o třetinu ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Zvýšily se i další příplatky. Kraje, které veřejnou dopravu objednávají a potřebné linky dotují, pak měly obtíže s finančním pokrytím růstu mezd a tím, jak peníze k řidičům dostat. Nakonec loni v červenci vláda schválila příspěvek zhruba 394 milionů prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Nařízení Sobotkovy vlády bylo podle šéfky Asociace krajů nesystémové a způsobilo finanční i legislativní problémy. „Bohužel se často stávalo a stává, že navýšené prostředky, které kraje dají dopravcům, se k samotným řidičům nedostanou, popřípadě je jim odebrána nenároková složka," uvedla. Nařízení nefungovalo a nepřineslo slibovanou stabilizaci, když stále chybí zhruba 6000 řidičů, tvrdí.

Chce proto v co nejbližší době přijít s náhradním systémovým řešením tak, aby se navýšení platů dostalo spravedlivě ke každému řidiči. Kraje růst mezd řidičů autobusů plně podporují, na peníze jim nikdo sahat nebude, doplnila Vildumetzová.

Zástupci krajů, které nevede hnutí ANO, ale Babišův záměr kritizují. Za rozumné řešení ho nepovažuje například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Premiér a vláda se podle něj vystavují riziku, že se zastaví veřejná doprava, když řidiči odejdou do jiného oboru. Náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (TOP 09) uvedl, že se bojí, že dopravci budou chtít od krajů a obcí vyšší příspěvky.

Babiš dnes uvedl, že zvyšování mezd bylo Sobotkovou akcí před krajskými volbami. „Aby premiér určoval mzdy řidičů soukromých přepravců, to je nesmysl," řekl. Sobotka na twitteru oponoval, že bez nařízení někdejší koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL by se platy řidičů nezvýšily.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odstranění sochy Koněva neporušuje smlouvy s Ruskem, vzkázalo MZV

09.04.2020 23:03 Aktualizováno Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6…

Zemřel ředitel Finančního úřadu, kde se šířil koronavirus. Před smrtí…

09.04.2020 22:01 Aktualizováno Ve středu zemřel ředitel finančního úřadu na Praze 10 Jindřich Menčík. Podle novináře Jana Tuny má…

Babišův projev sledovala i opozice. Premiér se dočkal kritiky i pochvaly

09.04.2020 21:33 Opozice druhý projev premiéra Andreje Babiše (ANO) k veřejnosti v době koronavirové epidemie…

Premiér Babiš promluvil k národu. Zůstaňte o Velikonocích doma, žádá občany

09.04.2020 20:34 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval k tomu, aby lidé o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy