Zeman na sliby kašle? Aneb jak je to s jeho (ne)kampaní?

Praha - Prezident republiky Miloš Zeman nás neustále ujišťuje v tom, že žádnou předvolební kampaň nevede. Do debat s ostatními prezidentskými kandidáty, jak předeslal, nevstupuje. Nicméně sám se účastní různých rozhovorů pro svá vyvolená média, kde vystupuje pouze on a moderátor. Je to osobní kampaň?

Přidejte svůj názor 125 komentářů

Miloš Zeman zahájil na Akademii řemesel Praha školní rok
doporučujeme

Když současná hlava státu oznámila loni v březnu svou opětovnou kandidaturu na Pražský hrad, tak veřejnost ujistila, že nepovede žádnou kampaň. Miloš Zeman to zopakoval i pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. "Chci, aby mě voliči posuzovali podle výsledku mé pětileté práce, ať už v dobrém, nebo ve zlém. To záleží na nich," odpověděl prezident Zeman na moderátorovu otázku, proč se neúčastní s ostatními kandidáty různých debat.

Podle ostatních prezidentských kandidátů však Miloš Zeman osobní kampaň vede. A to především skrze jeho oblíbená média. "Tady se mi zdá, že je dobré Miloši Zemanovi připomínat, že se vede kampaň a že pokud říká, že on ji nepovede, tak mně to připadá trochu nefér vůči občanům," sdělil například Novinkám.cz uchazeč o Hrad Pavel Fischer.

V nich totiž prezident vystupuje sám, spolu s moderátorem, a sem tam komentuje současnou politickou situaci a následující kroky, které v úřadu učiní. Příkladem budiž zmíněný pořad Týden s prezidentem, který vysílá rozhovory z Hradu každých sedm dní.

 V posledním vysílaném díle minulého roku se dokonce moderátor Jaromír Soukup prezidenta zeptal, jestli by Jiřího Drahoše nebo Michala Horáčka dokázal zařadit mezi pravicově či levicově smýšlející kandidáty. Jde tedy poznat, že Zeman, třebaže nekomentuje vystupování prezidentských kandidátů veřejně, a ani na ně neútočí, což byl také jeho slib, v televizi nemluví jen o dalším týdnu stráveném "prezidentováním", ale mluví také o tématech související s prezidentskou volbou. 

Moderátor Jaromír Soukup prezidenta ani příliš nekonfrontuje, ba naopak. V některých případech to vypadá, že si dokonale rozumí. Oslovili jsme proto prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, zda by se nám hlava státu vyjádřila k tomu, že vystupuje ve vlastních pořadech, přestože říkal, že osobní kampaň nepovede. "Pan prezident dodržuje slib, který dal 10. března 2017 občanům," odpověděl krátce EuroZprávám.cz mluvčí Hradu.

Tím slibem samozřejmě myslel, že nebude vystupovat s protikandidáty na debatách a že nepovede osobní kampaň. Miloš Zeman tak dal jasně najevo, že vystupování jeho osoby, anebo Jiřího Ovčáčka místo něj, v pořadu, kde promlouvá k občanům, nepovažuje za osobní kampaň.

Loading...
Vstupte do diskuze (125)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama