Zeman, nebo Drahoš? Ostatní kandidáti nemají šanci, naznačují průzkumy

Praha - Průzkumy naznačují, že z devíti uchazečů o post prezidenta mají šance jen Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Od úterý až do ukončení sobotního hlasování platí zákaz uveřejňování voličských preferencí pod hrozbou pokuty.

Přidejte svůj názor 316 komentářů

Miloš Zeman, Michal Horáček, Jiří Drahoš
doporučujeme

Výsledky průzkumů k prezidentským volbám lze uveřejnit naposledy v pondělí. Opatření má zabránit nežádoucímu ovlivňování voličů, i když podle expertů se průzkumy řídí jen menšina z nich.

Prosincové průzkumy se vesměs shodují na tom, že Zeman vyhraje první volební kolo se ziskem nejméně třetiny až dvou pětin hlasů. Drahoš by získal pětinu až třetinu hlasů. Z ostatních kandidátů by dvouciferného výsledku dosáhnul už jen Michal Horáček.

Podle aktuálního průzkumu agentury STEM by Zemana v prvním kole volilo 45,5 procenta lidí, Drahoše pak 27,2 procenta voličů. Horáček je třetí se ziskem 10,3 procenta. Přes pět procent se dostali ještě Pavel Fischer a Mirek Topolánek.

Zeman je mírným favoritem na celkové vítězství i podle modelu, který kromě průzkumů bere v úvahuy také kurzy sázkových kanceláří. Podle něj se pravděpodobnost Zemanova znovuzvolení pohybuje kolem 46 procent, šance Drahoše na výhru je kolem 45 procent.

Drahoš ČTK sdělil, že se ve finální části kampaně bude zaměřovat na debaty, které považuje za velmi důležité. "A je pro mě velkým tématem to, že jeden z kandidátů se jich neúčastní a svá stanoviska občanům země prezentovat nemusí," poznamenal s jasným odkazem na současného prezidenta Miloše Zemana.

Zeman při ohlášení kandidatury prohlásil, že kampaň nepovede a debat se účastnit nebude. Voliči podle něj mají zhodnotit jeho dosavadní působení na Pražském hradě. Do kampaně se nijak nezapojuje, vedou ji ale za něj jeho blízcí spolupracovníci. Po Česku se tak objevily billboardy a plakáty propagující Zemana, voliči také dostali do schránek letáky a v novinách se objevuje na podporu Zemana inzerce.

Tým Drahoše chce příští týden pokračovat v "umisťování billboardů". "Měli bychom jich mít přes 200 po celé České republice. Další inzerce bude jak na internetu, tak v tištěných médiích," dodal Drahoš.

Především na debaty v různých médiích se chtějí zaměřit i další kandidáti. "Prakticky všechen čas spotřebují naplánované debaty a vystoupení v médiích," poznamenal mluvčí Vratislava Kulhánka Vladimír Šulc. Podobně vidí příští dny i Petr Hannig.

Na pátek pozval uchazeče o Hrad do vysílání také Český rozhlas. "Mimo to je zde velké množství jednotlivých rozhovorů do médií či uzavřených akcí," sdělil za Hynka mluvčí David Černohorský. Debaty zaberou téměř veškerý předvolební čas i Michalu Horáčkovi. "Jinak kontaktní kampaň probíhá permanentně," sdělil jeho mluvčí Jiří Táborský.

Televize Prima dnes sdělila, že plánovala sérii duelů prezidentských kandidátů, ale nakonec se neuskuteční. TV uvedla, že hned první duel Drahoš-Topolánek Drahoš odmítl, jeho mluvčí to podle televize zdůvodnila tím, že se soustředí na účast v diskusích se všemi kandidáty. "S ohledem na tuto skutečnost a vzhledem k faktu, že současný prezident Miloš Zeman se také neúčastní duelů s kandidáty, se televize Prima rozhodla předvolební diskuze v pořadu Partie nevysílat. Jejich počet by totiž vzhledem k odmítání účasti ze strany dvou výše uvedených kandidátů nebyl úplný," uvedl za Primu Adam Halmoši.

Loading...
Vstupte do diskuze (316)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda začne vyhazovat. O práci přijdou tisíce státních zaměstnanců

18.11.2019 12:13 Počet míst ve státní správě by se měl od ledna příštího roku meziročně snížit o více než 2000. Ubýt…

Antikomunismus versus kompromis: Proč jsme nepustili komunisty k vodě?

18.11.2019 12:09 Aktualizováno Už je to 30 let, co jsme dali komunistům pá pá, a přesto pořád sedí v parlamentu, ba se dokonce…

Otřes u lidovců. Výborný možná skončí jako předseda strany

18.11.2019 11:56 Aktualizováno Celostátní výbor KDU-ČSL bude v úterý projednávat setrvání Marka Výborného na pozici předsedy…

Soud potvrdil bývalému radnímu Marku Dostálovi trest za sexuální nátlak

18.11.2019 11:47 Přerovský politik Marek Dostál z ODS byl dnes pravomocně uznán olomouckým krajským soudem vinným ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama