Paroubek buší do Bárty: Podá na něj už druhé trestní oznámení

Praha - Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek podá na ministra dopravy Víta Bártu (VV) trestní oznámení kvůli údajnému krácení daní v jeho bývalé společnosti ABL. Paroubek to oznámil v pátek na tiskové konferenci s tím, že vyzývá ministra Bártu, aby ze své funkce odstoupil.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek
doporučujeme

"V pondělí můj právní zástupce podá na pana Bártu trestní oznámení kvůli krácení daní v jeho bývalé firmě ABL," prohlásil Paroubek.

Nelíbí se mu, jakým způsobem firma v posledních několika letech hospodařila a odváděla daně. Podle oficiálních výkazů měla společnost v roce 2008 obrat 730 milionů korun a vytvořila hrubý zisk 14 milionů korun. O rok později se ABL obrat zvýšil, ale velmi výrazně se snížil hrubý zisk. V roce 2009 udělala firma obrat kolem 800 milionů korun a zisk asi čtyři miliony korun.

"Přestože firma je z 80 procent financována z cizích zdrojů, poskytuje půjčky v milionových hodnotách, a to dlouhodobě. V roce 2009 byla výše poskytnutých půjček šest milionů 855 tisíc korun. Nikde není uvedeno, za jakých podmínek jsou tyto půjčky poskytované. A je to zajímavé, protože firma má dlouhodobě nepříznivé cash flow," doplnil Paroubek.

Trestní oznámení podává na ministra dopravy v pořadí již druhé, o prvním informoval v úterý. Reagoval tak na výrok Víta Bárty, že ústecká ČSSD je financována Ředitelstvím silnic a dálnic.

"Politická pozice Víta Bárty je neudržitelná. Pokud bude konat jako čestný muž, tak by měl odejít. Pokud ne, měl by být z funkce odvolán," shrnul bývalý šéf ČSSD.

Paroubek kritizoval i to, že Bárta osočil ústeckou ČSSD i ODS z nekalého financování, ačkoliv nepředložil žádné důkazy. "Obviňovat politického soupeře z trestných činů bez důkazů, je opravdu nechutné a nepřijatelné. Proto jsem podal trestní oznámení a v těch trestních oznámeních budu pokračovat," vysvětlil.

Podivil se nad tím, že Bárta vlastní poměrně hodnotný majetek, ačkoliv nemá dostatečně vysoké příjmy. Poukázal pak na ministrovy vozy značky Maserati a Audi i stáj se sedmi koňmi. "Není jasné, zda jsou vozy osobním majetkem nebo jsou to firemní auta. Vít Bárta navíc vlastní stáj se sedmi koni, z toho jsou tři hříbata. Náklady na jejich ustájení a tak dále, to jsou nemalé finanční prostředky," prohlásil Paroubek.

Spor bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a ministra dopravy Víta Bárty odstartoval v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Bárta v něm hovořil o financování dvou největších stran v Ústeckém kraji. Vyjádřil podezření, že obě strany jsou napojeny na Ředitelství silnic a dálnic. Paroubek na jeho výroky reagoval v úterý trestním oznámením pro pomluvu, stejně se zachoval i předseda ústecké ČSSD Petr Benda.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama