Za dvě hodiny Češi rozhodnou o budoucnosti. Jasno může být už zítra

Praha - Dvě hodiny zbývají do otevření volebních místností, v nichž si dnes a zítra miliony oprávněných voličů vyberou nového prezidenta. Ačkoliv se počítá i s druhým kolem přesně za dva týdny, vůbec k němu dojít nemusí. O prezidentovi totiž může být jasno už v sobotu.

Česká republika

Prezidenta musí zvolit nadpoloviční počet voličů, kteří přišli k urnám. Pokud přesáhne některý z kandidátů padesátiprocentní hranici hlasů, automaticky volby vyhrává už po prvním kole. Pokud ne, postupují dva nejúspěšnější kandidáti do kola druhého. V něm už jeden z kandidátů získá nadpoloviční většinu určitě.

V případě, že by v prvním kole došlo ke shodě hlasů, postoupit může i více kandidátů. To je ale velmi nepravděpodobné, i když ne zcela nemožné.Na rozdíl od amerického volebního systému ale v tomto případě nerozhoduje hod mincí, nýbrž opět voliči.

Češi letos vybírají z devíti voličů, mezi nimiž se nachází politici, umělci i vědci: Jiří Drahoš (68) – bývalý předseda Akademie věd, kandiduje jako nestraník, Pavel Fischer (52) - diplomat a manažer, expert na strategické a bezpečnostní otázky, Petr Hannig (71) - hudebník, producent, předseda strany Rozumní, Marek Hilšer (41) - lékař a občanský aktivista, kandiduje jako nestraník, Michal Horáček (65) - podnikatel a textař, kandiduje jako nestraník, Jiří Hynek (56) - šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP), kandiduje za Realisty, Vratislav Kulhánek (73) – bývalý šéf Škody Auto, kandiduje za ODA, Mirek Topolánek (61) - expremiér a bývalý předseda Rady Evropské unie a Miloš Zeman (72) – současný prezident.

Většina Čechů by už měla mít v ruce volební obálky, řada z nich ale stále není rozhodnutá, komu svůj hlas vhodí. Právě tito voliči ale zřejmě rozhodnou o tom, kdo bude příští prezident. Podle posledních průzkumů mají největší šance na zvolení současná hlava státu Miloš Zeman a v těsném závěsu Jiří Drahoš. 

Lidé tak svými hlasy rozhodnou nejen o tom, kdo bude o státních svátcích klást věnce k památníkům či udělovat vyznamenání, čí portréty budou na poštovních známkách nebo ve veřejných budovách a kdo k nim bude koncem roku promlouvat s bilančním projevem. Ovlivní především to, v čích rukou bude jmenování vlády, vedení ČNB a soudců a kdo získá právo vetovat přijímané zákony, udělovat milosti a reprezentovat Česko při vrcholných jednáních.

Není bez zajímavosti, že letos své kandidáty do prezidentských voleb nepostavily parlamentní strany. Jejich představitelé ale většinou vyjádřili podporu některému z adeptů, převážně Zemanovi nebo Drahošovi, kterého doporučují volit ti, kteří se obávají mocenského tandemu Zemana a premiéra Andreje Babiše.

Sluší se také připomenout, že každý z kandidátů mohl do kampaně vložit nejvýše 40 milionů korun. K této hranici se přiblížili pouze Horáček a Drahoš, naopak Zeman podle svých slov sice kampaň nevede, jeho billboardy a plakáty jsou ale nejviditelnější.

Na rozdíl od sněmovních voleb se ale peníze kandidátům nevrátí. Nefunguje zde žádný příspěvek od státu na volební náklady podle počtu dosažených hlasů. 

Ať už se stane novým prezidentem kdokoliv, moc ovlivnit volby mají v rukou pouze voliči. Nemusejí se také obávat volebních manipulací, na všech stupních zpracování jsou totiž aplikována příslušná opatření včetně celé soustavy kontrolních čísel, která případnému šachování s hlasy zamezí.

Přijďte k volbám a rozhodně o budoucnosti České republiky i vy!

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Poslanci by mohli omezit svá vystoupení, aby na ranní schůzi vše stihli

28.07.2021 09:10 Aktualizováno Poslanci by při dnešní ranní mimořádné schůzi mohli omezit počet a dobu svých vystoupení, aby se za…

Opozice vidí za zrušením vyhlášky o respirátorech diletantství vedení země

27.07.2021 17:32 Dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil opatření ministerstva…

V Česku by podle Havlíčka měla být alespoň jedna továrna na baterie pro…

27.07.2021 13:55 Aktualizováno Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily,…

Související:

Právě se děje