Vondráček chce posílit slovenštinu ve vysílání českých médií

Bratislava - Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček dnes zavítal na Slovensko. Vyslovil se pro posílení vysílání pořadů ve slovenštině v českých veřejnoprávních mediích. Zajímal se také o jednací řád slovenské sněmovny.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Radek Vondráček (ANO)
doporučujeme

"Zatímco čeština na Slovensku je běžná a děti stále češtinu mají, protože sledují pořady v televizi, tak děti v Čechách ztrácí slovenštinu. Aby mimořádné vztahy, které máme skutečně bratrské a nemají obdoby v Evropě, přetrvaly, musíme třeba i přiblížit slovenštinu českým dětem," řekl Vondráček po schůzce s místopředsedou slovenské Národní rady Bélou Bugárem. "Nemusí to být jenom pro děti. Bavili jsme se i o různých diskusních pořadech," dodal Vondráček.

Veřejnoprávní Český rozhlas podle mluvčího Jiřího Hošny spolupracuje velmi úzce se slovenskými partnery v RTVS. "Součástí našeho memoranda o spolupráci je rovněž možnost výměny pořadů, což obě strany využívají. V letošním roce, kdy bude Česko slavit výročí 100 let od vzniku republiky, počítáme s tím, že této možnosti využijeme v ještě daleko větší míře," řekl ČTK.

Vondráček hovořil s Bugárem také o sérii společných česko-slovenských oslav u příležitosti kulatých výročí, která připadají na letošek. "Jsme rozhodnuti tento rok využít ve prospěch dokázání toto, že navzdory poklidnému rozvodu naše státy spolupracují takovým způsobem, že mohou být příkladem i pro ostatní státy, také v rámci Evropské unie," řekl Bugár.

Koalice premiéra Roberta Fica předloni navzdory kritice opozice prosadila novelu jednacího řádu v parlamentu, která například zavedla časový limit pro vystoupení poslanců v rozpravě a zákonodárcům zakázala používat v jednacím sálu transparenty a mobilní telefony.

"Minulý týden jsem všem předsedům poslaneckých klubů předal na grémiu svůj dopis, že bych rád zřídil pracovní skupinu, která by se věnovala jednacímu řádu. Dva nejmenší kluby mají 13 poslanců. Ale dva kluby v řadě případů mohou vetovat například zařazení nového bodu, jednání o třetím čtení. Mělo by se trošku vyvážit to veto, například veto tří klubů místo dvou klubů," řekl Vondráček.

Sešel se také se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Ficem. "Bavili jsme se o tom, že tyhle (prezidentské) volby trošičku připomínají slovenský model. Taky jsme říkali, že procenta vypadala jinak. Prezident Zeman měl větší zisk v prvním kole a větší náskok, než tomu bylo na Slovensku. Úplně to porovnávat nejde," řekl Vondráček v souvislosti s porovnáváním přímé volby prezidenta v Česku a na Slovensku, kde Kiska z pozice podnikatele a osoby bez zkušeností ve vysoké politice porazil v roce 2014 Fica, jenž byl původně označován za favorita.

Loading...
Vstupte do diskuze (58)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Porostou v ČR daně? Senát o sporném balíčku rozhodne zřejmě do Mikuláše

12.11.2019 13:41 Senát o vládním návrhu na zvýšení daní rozhodne pravděpodobně do Mikuláše. Daňový balíček musí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama