Vydání Babiše, nebo důvěra vládě? Sněmovna se neshodne, o čem hlasovat dřív

Praha - Imunitní výbor dnes doporučil plénu Sněmovny, aby vydalo premiéra Andreje Babiše (ANO) a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

Ilustrační foto

Pro vydání lídrů hnutí ANO Babiše a Faltýnka hlasovalo 11 členů mandátového a imunitního výboru. Novinářům to řekl jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM). Osobně hlasoval stejně jako v září, když na stejnou žádost reagovala bývalá Sněmovna, tedy pro vydání.

Všech osm členů hnutí ANO se hlasování zdrželo, řekla místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO). Nedovede si představit, že by pro vydání obou lídrů hlasovala na plénu. O dalším postupu bude klub ANO jednat.

"Jednání bylo složité, musely se zvážit všechny okolnosti," řekl Grospič. "Jsme si vědomi toho, že v trestním spisu i ve výpovědích, které jsme měli možnost slyšet jsou věci, které možná navozují řadu otázek, ale zároveň si uvědomujeme, že výbor není orgánem činný v trestním řízení. Nerozhodujeme o vině a trestu," řekl.

Kateřina Valachová (ČSSD) ocenila, že výbor přijal nějaké rozhodnutí. Poslanci hnutí SPD, kteří původně chtěli, aby na dnešním jednání výbor vyslechl bývalého detektiva Jiřího Komárka, nakonec hlasovali ve výboru pro vydání Babiše a Faltýnka.

Některé kluby chtějí, aby Sněmovna rozhodla o policejní žádosti ještě před pokračováním jednání o vyslovení důvěry Babišově menšinové jednobarevné vládě. Pravděpodobnější je však varianta, že dolní komora projedná žádost policie o Babišovo a Faltýnkovo vydání k stíhání až za týden.

Například KSČM nepodpoří zařazení jednání o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání před dnešní jednání o důvěře vládě. "Pro nás je zásadní, že nejdříve má být dokončena pátá schůze (Sněmovny). Nechceme, aby byla narušována jinými body," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Obsahem páté schůze je právě žádost menšinové vlády ANO o důvěru.

Šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že si umí představit zařazení jednání o vydání Babiše s Faltýnkem na příští úterý. Podle něj rozdíl několika dnů v rozhodnutí o vydání nehraje roli.

Filip také řekl, že za významnější než hlasování o vydání Babiše a Faltýnka považuje schválení mandátu pro premiéra pro jednání Evropské rady o úpravě evropského azylového systému. Předseda Evropské rady Donald Tusk nicméně už v prosinci uvedl, že se lídři zemí EU budou otázkou zabývat na summitu v březnu, rozhodnutí by podle něj mohlo padnout na dalším summitu v červnu.

Také SPD by chtělo záležitosti okolo chystaných změn v azylovém systému probírat ve Sněmovně prioritně. Navrhovat chce, aby se záležitost ve Sněmovně projednala ve středu. Pokud návrh neprojde, plánuje kvůli tomu SPD mimořádné zasedání Sněmovny, na jehož svolání už sesbírala dostatek podpisů, uvedl šéf SPD Tomio Okamura.

TOP 09 naopak podpoří záměr předřadit hlasování o vydání premiéra před rozhodování o důvěře pro Babišovu vládu, jak navrhují STAN či Piráti, byť nevidí mezi body souvislost. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová uvedla, že TOP 09 návrh na změnu pořadí projednávaných bodů podpoří. "Byť si myslíme, že ta souvislost úplně jasná není, k hlasování o důvěře nepotřebujeme znát závěr ohledně vydání či nevydání," vysvětlila. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že na jednání mandátového a imunitního výboru hlasoval pro to, aby výbor doporučil Sněmovně Babiše i Faltýnka ke stíhání vydat.

Babiš se dnes podle Kalouska usvědčil v případu Čapího hnízda, když hovořil o tom, že v roce 2012 Kalousek jako ministr financí zadal audit, který měl za každou cenu na Babiše něco na Čapím hnízdě najít. "V roce 2012 bych ten motiv mohl mít jen, kdybych byl vševědoucí. Nikdo netušil, komu farma patří. Babiš nám řekl, že minimálně dva lidé věděli, že to patří jemu, Babiš a Kalousek. Ale Kalousek to nevěděl, Babiš to věděl a dnes ráno vám to přiznal," uvedl Kalousek.

TOP 09 podle něj setrvává u svých předvolebních slibů, že nepodpoří kabinet s vůdčí rolí ANO a Babiše. "Dát moc rozhodovat o této zemi někomu, kdo není důvěryhodný a koho chce stíhat policie, není možné. To, že chce premiér požádat o vydání k trestnímu stíhání v kauze dotačního podvodu u Čapího hnízda, na našem postoji nic nemění," uvedla Adamová.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Fiala přivítal v Litomyšli členy Evropské komise, Česko zahájilo…

01.07.2022 21:50 Aktualizováno Společným zasedáním vlády a Evropské komise (EK) v Litomyšli dnes Česká republika zahájila půlroční…

Česko se ujímá předsednictví v době plné výzev, uvedla Pekarová Adamová

01.07.2022 18:18 Aktualizováno Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropské unie v době plné výzev a velkých úkolů, řekla…

Rozhodnutí o termínu prezidentských voleb v lednu 2023 vyšlo ve Sbírce…

01.07.2022 17:52 Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna…

Piráti neuspěli se žalobou na Babiše, který údajně lhal o nastěhování…

01.07.2022 16:54 Krajský soud v Praze nevyhověl žalobě, kterou loni Piráti podali na tehdejšího premiéra Andreje…

Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard

01.07.2022 15:25 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy…

Balaš převzal ministerstvo školství. Podle Fialy musí řešit vzdělávací…

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Lipavský: Určujícím tématem českého předsednictví EU bude jednoznačně…

01.07.2022 10:44 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Vláda jedná s KKCG o převodu firmy vlastnící zásobník plynu v Dambořicích

30.06.2022 17:45 Aktualizováno Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka jedná s českou vládou o převodu výkonu…

Pekarová Adamová chce od Křečka vysvětlení jeho postupu vůči Šimůnkové

30.06.2022 14:17 Předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09) chce, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček…

Zeman podepsal příspěvek 5000 korun i zjednodušení pravidel u dávky na…

29.06.2022 21:54 Aktualizováno Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Související:

Právě se děje

reklama