Místopředsedkyně Senátu kritizuje Zemana, nelíbí se jí výroky o neziskovkách

Praha – Kvůli výrokům na adresu neziskových organizací dnes místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (za KDU-ČSL) kritizovala dnes prezidenta Miloše Zemana. Zeman se o neziskových organizacích zmínil naposledy před týdnem ve svém projevu na podporu Babišovy vlády ve Sněmovně. Uvedl, že si někdy říká, že by neziskové organizace měly hospodařit za své a nevysávat státní rozpočet.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem
doporučujeme

Podle Horské se nynější hlava státu snaží vůči neziskovému sektoru vyvolávat negativní postoje a rozdělovat společnost. Horská to uvedla ve svém stanovisku, které ČTK poskytla tajemnice Senátu Eva Davidová.

„Sotva najdeme něco špatného na činnosti chovatelů, rybářů, hasičů či Sokola, na dětských oddílech, ochraně památek i rozvoji současné nezávislé umělecké scény, na myslivcích, centrech ekologické výchovy, na trenérech malých fotbalistů či atletů nebo na divadelních ochotnících. Na těch, kteří pomáhají seniorům a zdravotně postiženým," vypočítala Horská. Činnost neziskových organizací podle ní nedokáže nahradit ani stát, ani podnikatelé.

Odborníci na sociální problematiku zdůrazňují, že bez prospěšných společností by se v Česku zhroutily služby pro seniory, vážně nemocné, postižené a další potřebné. Neziskové organizace zajišťují péči, kterou neposkytuje stát, kraje, města či obce. Dokážou ji navíc dělat levněji.

Největší část dotací pro neziskové organizace putovala do sportu, ukázal rozbor financování pro vládu. V roce 2016 to byla víc než třetina z rozdělované sumy 17,89 miliardy korun. Zhruba 30 procent částky se pak využilo na sociální věci a zaměstnanost. Zbývající peníze putovaly do ochrany památek, vzdělávání či podpory zdraví. Stát vydal předloni celkem 10,87 miliardy korun, zbytek poskytly kraje, města a obce. Na sport samosprávy dávají výrazně víc než do podpory sociálních věcí.

Místopředsedkyně Senátu zdůraznila, že u každé koruny, která se do neziskového sektoru vydá, má stát striktní kontrolní mechanismy - na rozdíl od výdajů některých resortů, samospráv či prezidentské kanceláře.

Neziskovky se staly v poslední době terčem kritiky i nenávistných komentářů na sociálních sítích. Někteří politici začali zpochybňovat jejich přínos a volali po omezení dotací. Prezident už dřív neziskové organizace označil za „pijavice na státním rozpočtu". Podle Horské Zemanovy „opakované útoky" jen dokládají, že nynější hlava státu v úřadu usiluje o rozdělení společnosti. Podle ní by měl budoucí prezident prokazovat neziskovému sektoru úctu, ne ho napadat.

Místopředsedkyně Senátu má svou skupinu expertů pro neziskové organizace. Jedenáct poradců se schází pravidelně a pracuje bez honoráře, dodala Horská.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat Čechů z Wu-chanu? Po evakuaci by byli v karanténě ve Francii

27.01.2020 17:02 Aktualizováno Dva čeští studenti by po případné evakuaci z čínského Wu-chanu mohli zůstat v karanténě ve Francii.…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Nová vlna antisemitismu: Svět se potýká s nenávistí, ČR problémy nemá,…

27.01.2020 14:47 Svět včetně Evropy se potýká nejen s novou vlnou antisemitismu, ale obecně s projevy nenávisti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama