Čapí hnízdo je podvod. Schillerová se do toho neměla plést, míní bývalý náměstek ministerstva financí

Praha - Předseda think tanku Good Governance Lukáš Wagenknecht považuje pomluvu Andreje Babiše, že se OLAF zřejmě nechal ovlivnit auditní zprávou vypracovanou na objednávku časopisu Reportér společností Good Governance. Podle Wagenknechta šlo jednoznačně o podvod.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

V kauze Čapí hnízdo našli jisté pochybnosti i ministerští kontroloři. Ti však nakonec deklarovali, že je vše v pořádku. "Z pohledu auditora je to nesmysl. Podle mě jde o systémové selhání auditního orgánu," vysvětluje Lukáš Wagenknecht, který přes rok dělal náměstka ministrovi financí Andreji Babišovi v oblasti finančního řízení a auditu.

Úkolem Evropské komise, jejíž je Evropský úřad pro boj proti podvodu (OLAF) součástí, však podle Wagenknechta není vyšetřování trestněprávního zavinění, třebaže OLAF jasně v závěrečné zprávě deklaroval, že šlo o podvod, zpronevěru peněz a porušení evropského práva. "Víme, že podvod se stal. To je rovina evropského práva a poskytování dotací. Druhá rovina je trestněprávní, kdo za podvod může, což musí rozhodnout český soud," zdůraznil předseda think tanku Good Governance.

Jak postupovat v kauze dále? Podle Wagenknechta by měla Česká republika na doporučení OLAFu Farmu Čapí hnízdo vyjmout z projektů financovaných evropskými penězi. Měla by také buďto vrátit peníze, což bylo podle evropského úřadu čtyřicet dva miliónů korun, nebo farmu nahradit jiným projektem. Dále by měla vymáhat peníze po firmě Imoba, jež je nástupnickou společností Farmy Čapí hnízdo. Imoba si však stěžuje, že rodinné vazby, které údajně pojily firmy Agrofert a Farmu Čapí hnízdo, samy o sobě nic neznamenaly.

"Můžete si stěžovat na cokoli, pokud chcete. Ale když bude stanovisko OLAF přijato, není proti němu odvolání," míní bývalý náměstek resortu financí. Podle něj je podivné, že se do případu vložila také současná ministryně financí Alena Schillerová. "Ona by do toho vůbec neměla zasahovat. S Komisí komunikují úředníci a politici se k tomu vůbec nemají vyjadřovat. Pokud ministryně na úředníky tlačí, aby něco udělali, tak je to protiprávní," upozornil Lukáš Wagenknecht.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senátor promluvil: Zastavení stíhání Babiše bylo připraveno dopředu. Proč…

20.09.2019 10:12 Slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že by zastavil případné obnovení trestního stíhání premiéra…

Abolice pro Babiše? Úřad šéfžalobce reaguje na kontroverzní výrok…

20.09.2019 09:53 Čtvrteční prohlášení prezidenta o možném udělení milosti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v kauze…

Ivan Havel: K volbám by se měl dostat jen ten, kdo by prošel testem

20.09.2019 09:36 Pořad Prostor X pro server Reflex.cz si pozval na rozhovor vědce a spisovatele Ivana Miloše Havla,…

To je špatný vtip. Babiš se pustil do ČSSD a Hamáčka v přímém přenosu ČT

20.09.2019 09:19 Jan Hámaček šéf ČSSD žádá předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) o další jednání o situaci ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama