Čapí hnízdo je podvod. Schillerová se do toho neměla plést, míní bývalý náměstek ministerstva financí

Praha - Předseda think tanku Good Governance Lukáš Wagenknecht považuje pomluvu Andreje Babiše, že se OLAF zřejmě nechal ovlivnit auditní zprávou vypracovanou na objednávku časopisu Reportér společností Good Governance. Podle Wagenknechta šlo jednoznačně o podvod.

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

V kauze Čapí hnízdo našli jisté pochybnosti i ministerští kontroloři. Ti však nakonec deklarovali, že je vše v pořádku. "Z pohledu auditora je to nesmysl. Podle mě jde o systémové selhání auditního orgánu," vysvětluje Lukáš Wagenknecht, který přes rok dělal náměstka ministrovi financí Andreji Babišovi v oblasti finančního řízení a auditu.

Úkolem Evropské komise, jejíž je Evropský úřad pro boj proti podvodu (OLAF) součástí, však podle Wagenknechta není vyšetřování trestněprávního zavinění, třebaže OLAF jasně v závěrečné zprávě deklaroval, že šlo o podvod, zpronevěru peněz a porušení evropského práva. "Víme, že podvod se stal. To je rovina evropského práva a poskytování dotací. Druhá rovina je trestněprávní, kdo za podvod může, což musí rozhodnout český soud," zdůraznil předseda think tanku Good Governance.

Jak postupovat v kauze dále? Podle Wagenknechta by měla Česká republika na doporučení OLAFu Farmu Čapí hnízdo vyjmout z projektů financovaných evropskými penězi. Měla by také buďto vrátit peníze, což bylo podle evropského úřadu čtyřicet dva miliónů korun, nebo farmu nahradit jiným projektem. Dále by měla vymáhat peníze po firmě Imoba, jež je nástupnickou společností Farmy Čapí hnízdo. Imoba si však stěžuje, že rodinné vazby, které údajně pojily firmy Agrofert a Farmu Čapí hnízdo, samy o sobě nic neznamenaly.

"Můžete si stěžovat na cokoli, pokud chcete. Ale když bude stanovisko OLAF přijato, není proti němu odvolání," míní bývalý náměstek resortu financí. Podle něj je podivné, že se do případu vložila také současná ministryně financí Alena Schillerová. "Ona by do toho vůbec neměla zasahovat. S Komisí komunikují úředníci a politici se k tomu vůbec nemají vyjadřovat. Pokud ministryně na úředníky tlačí, aby něco udělali, tak je to protiprávní," upozornil Lukáš Wagenknecht.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec improvizace, začněte férově odškodňovat. Opozice ve Sněmovně…

21.01.2021 12:36 Opozice ve Sněmovně dnes kritizovala postup vlády při epidemii koronaviru. Nechce podporovat další…

Transparency International opět podala podnět ke střetu zájmů Babiše

21.01.2021 12:16 Organizace Transparency International (TI) podala ve středu městskému úřadu v Černošicích znovu…

Zeman pověří sestavením vlády vítěze voleb. Podle Fialy nekřepvapivé

21.01.2021 12:08 Aktualizováno Lídra koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petra Fialu (ODS) nepřekvapilo vyjádření prezidenta Miloše…

Babiš požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, podle Blatného je to…

21.01.2021 11:14 Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama