Ostře sledovaná debata: Zeman ani Drahoš neříkali o uprchlících pravdu. Kdo mlžil víc?

Praha - Včerejší prezidentskou debatu na televizi Prima opět hodnotil Demagog.cz. Ten analyzuje konkrétní výroky politiků a na základě ověřování určí, zda jsou pravdivé, nepravdivé či zavádějící. Podle webu oba kandidáti včera mluvili většinou pravdu. Přesto ale zazněla i nepravdivá a zavádějící tvrzení. Z úst Miloše Zemana desetkrát, od Jiřího Drahoše dvakrát. V čem oba pánové nemluvili pravdu?

Prezidentská debata Jiřího Drahoše a Miloše Zemana

Hned v úvodu debaty přišel Miloš Zeman s tvrzením, že všichni čeští politici souhlasí s tím, že bychom na našem území neměli umisťovat migranty, jedinou výjimkou je Jiří Drahoš. Výrok je ale hodnocen jako nepravdivý. Server upozorňuje, že v žádném veřejném ani jiném vystoupení se Drahoš pro přijímání uprchlíků nevyslovil a nelze tak uvádět, že jeho názor je něčím odlišný od názorů většiny českých politiků.

Jiří Drahoš se též dopustil nepravdivých výroků. Uváděl například Zemanův údajný citát z roku 1999. Tehdejší premiér měl dle Drahoše říci, že Česká republika může přijmout až 5000 uprchlíků z řad kosovských Balkánců. Demagog.cz poukazuje na to, že podobný výrok tehdy skutečně zazněl, jeho autorem ovšem nebyl Zeman. Pronesl jej tehdejší Zemanův ministr zahraničí Jan Kavan.

Prezident Zeman dále přišel s tvrzením, že o Drahošovi ve svých vystoupeních téměř nemluvil, a že toto odmítl i během debaty na Nově. Server ale dokazuje, že Zeman se k Drahošovi vyjadřoval poměrně často. Namátkou uvádí Zemanův výrok během debaty na Barrandově, výroky během návštěvy Jihomoravského kraje, rozhovor pro Parlamentní listy, Zemanovo Vánoční poselství, nebo jeho projev na sjezdu SPD. Samostatnou kapitolou pak je, že o Jiřím Drahošovi velice často mluví prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček.

Oba kandidáti se střetli i v otázce zda BIS ve svých zprávách píše, či nepíše o ovlivňování sněmovních voleb ze strany Ruska. Zeman tvrdí, že tajná služba publikovala zprávu, v níž uvádí, že o žádném ovlivnění nemá informace. Drahoš naopak uváděl, že ve zprávě BIS se jasně mluví o ovlivnění voleb zahraničními rozvědkami.

Jak píše Demagog.cz, ve zprávě BIS není nikde vysloveně napsáno, že by zahraniční tajné služby ovlivňovaly sněmovní volby. Drahošův výrok je tak hodnocen jako nepravdivý. Na druhou stranu ale BIS ve své zprávě píše, že „ruskými prioritami pro rok 2016 byly vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně“. Dále se v ní uvádí, že „v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR“. Zemanův výrok je proto hodnocen jako zavádějící.

Zeman mluvil i o smlouvě Dublin IV. Již v předchozí debatě uvedl, že by jí nepodepsal, i když ve skutečnosti prezident nic takového ani nedělá. Včera na Primě pak k celé věci dodal, že podle Ústavy prezident podepisuje mezinárodní smlouvy. V tom má Zeman pravdu. Potíž je ale v tom, že Dublin IV., o němž Zeman mluví, není mezinárodní smlouvou, nýbrž nařízením. A to prezident nepodepisuje. Výrok tak byl dle Demagoga.cz zavádějící.

Zeman se nepřesně vyjádřil i k tématu církevních restitucí. V debatě pronesl, že církevní restituce byly přijaty o jeden hlas. Mělo navíc jít o hlas trestně stíhaného poslance. Je pravda, že tehdejší poslanec Pekárek hlasoval pro zákon. Pekárek byl i následně v jiné věci trestně stíhán. Pro zákon tehdy ale hlasovalo 102 poslanců a pro přijetí zákona jich bylo zapotřebí 101. Čili i kdyby pro něj Pekárek nehlasoval, zákon by byl přijat. Výrok hlavy státu tak byl serverem označen za nepravdu.

U Miloše Zemana bylo během včerejší debaty ohodnoceno 29 výroků. 16 z nich bylo pravdivých, v sedmi případech se Miloš Zeman dopustil nepravdy, 3 jeho vyjádření byla označena jako zavádějící a 2 se nepodařilo ověřit. Jiřímu Drahošovi server hodnotil celkem 14 výroků. Drahoš mluvil dvanáctkrát pravdu a dvakrát nepravdu.

Babiš chce příští týden řešit, kdo povede BIS po Koudelkově konci

30.07.2021 13:48 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vyřešit, kdo povede Bezpečnostní informační službu (BIS) po…

Poslanci schválili zákon o odškodnění za výbuchy ve Vrběticích

30.07.2021 13:45 Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z…

Volby by vyhrálo ANO, druhá je koalice Spolu. STAN a Piráti se propadli,…

30.07.2021 12:08 Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená…

Babiš v čele ústecké kandidátky? Podle politologů strategie

29.07.2021 14:47 Postavení premiéra Andreje Babiše do čela kandidátky hnutí ANO v Ústeckém kraji místo Středočeského…

Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

29.07.2021 00:44 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v…

Babiš o budoucnosti šéfa BIS Koudelky rozhodne až po volbách, do nich bude…

28.07.2021 16:05 Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že premiér Andrej Babiš ponechá ředitele Bezpečnostní…

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ve Sněmovně, určil soud

28.07.2021 12:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za…

Úprava jihomoravské kandidátky ČSSD je reakcí na průzkum, tvrdí Valachová

28.07.2021 12:28 Úprava jihomoravské kandidátky vedením ČSSD byla podle místopředsedkyně poslaneckého klubu strany…

Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění

28.07.2021 12:07 Aktualizováno Dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Sněmovna tak dnes upravila…

Sněmovna zmírnila nárok na ošetřovatelské volno, prodloužila otcovskou

28.07.2021 10:45 Aktualizováno Podmínky nároku na ošetřovatelské volno se patrně zmírní a otcovská dovolená se prodlouží z jednoho…

Související:

Právě se děje