Prima vrátila Drahošovi úder: Debata byla fér. Hodnotit pohodlnost křesla nám přijde úsměvné

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš si postěžoval, že debata na Primě mezi ním a stávajícím prezidentem Milošem Zemanem, byla zaměřena spíše na bulvární témata a že se někteří diváci přímo v sále chovali nedůstojně. Televize Prima, která tento pořad připravila, ale jakoukoliv kritiku odmítá.

Přidejte svůj názor 138 komentářů

Prezidentské volby 2018: Duel na TV Prima

„Nechápeme rozhořčení jednoho z kandidátů duelu „Česko hledá prezidenta“ pana Jiřího Drahoše,“ přiznal Adam Halmoši, externí marketingový a PR konzultant TV Prima.

A co přesně se Drahošovi nelíbilo? Postěžoval si, že témata duelu byla „Spíše bulvární“ a naopak chyběla „prezidentská" témata důležitá pro společnost týkající se třeba zahraniční politiky nebo sociálních věcí. Výjimkou podle něj byla pouze otázka bezpečnosti a migrace.

To ale Prima odmítá. „Vzhledem k tomu, že během debaty byla probírána témata, která se intenzivně řeší také v Parlamentu ČR a Senátu ČR, a která se dotýkají i Ústavy České republiky, rozhodně je nepovažujeme za bulvární,“ uvádí stanice v reakci na kritiku, Nechápe prý co má být dle Drahošova hodnocení bulvárního na církevních restitucích, právu na držení zbraní, možnosti zmírnění protikuřáckého zákona nebo otázkách migrace.

Stanice také poukazuje na to, že si Drahoš předem vyžádal okruhy témat a že je proto Prima oběma zaslala s předstihem. „Pan Drahoš k nim nevznesl žádné připomínky, a to ani před zahájením debaty,“zdůrazňuje ve zprávě Halmoši.

Drahoš zmínil i chování příznivců prezidenta Miloše Zemana, kteří často do duelu vstupovali a kandidáty přerušovali hlasitými výkřiky. To podle Drahoše bylo nedůstojné. I tuto výtku však Prima odmítla s tím, že oba tábory měly stejné podmínky.

„Vstupenky divákům do divadla nepřidělovala televize Prima, ale volební štáby obou kandidátů. Oba týmy kandidátů dostaly vstupenky a zajistily si také jejich distribuci a obsazení míst. O přítomnosti diváků vybraných volebními týmy věděli oba kandidáti předem a nevznesli k tomu žádnou připomínku, stejně tak jako k místu konání. Bylo tedy čistě na rozhodnutí volebních týmů, koho na debatu pozvou,“ vysvětluje Prima.

Moderátor pořadu Karel Voříšek musel diváky několikrát napomínat, nápravu se mu ale zjednat nepodařilo. „Pokud měl pan Jiří Drahoš dojem, že příznivci jednoho kandidáta jsou více hluční, než u protikandidáta, tak je nutné uvést, že hluk byl na obou stranách identický,“ tvrdí Prima.

Kritiku odmítl i moderátor Karel Voříšek. „Mým úkolem nebylo být v roli soudce dvou kandidátů nebo vychovatele diváků, ale pořadem provázet, poskytovat prostor pro jejich debatu a zasahovat opravdu jen v nejnutnějším případě," uvedl. „Ve zpravodajství jsme diskutovali o možných způsobech moderace, rozhodli jsme se umožnit oběma pánům debatovat spolu i napřímo, což se stalo. Posoudit, jak kdo uspěl má možnost každý divák u voleb," dodal.

„To, že pan Drahoš hodnotí pohodlnost křesla, nám přijde úsměvné,“ dodal Halmoši.

Server iRozhlas.cz navíc zkoumal, kolik času mluvili kandidáti a sám moderátor. U Zemana to bylo přes 24 minut, jeho sok Drahoš necelých 16 minut, podobně jako Voříšek. Prostor dostalo i publikum v sále a to dvanáctiminutový. Pět minut pak zabraly vstupy ze studia.

Vstupte do diskuze (138)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSSD lavíruje. Skončí ve vládě? Babišova kauza ostře rezonuje i v krajích

15.11.2018 13:19 Aktualizováno Předseda sociálních demokratů a vicepremiér v menšinové vládě ANO a ČSSD Jan Hamáček dnes na zhruba…

Primátorem Českých Budějovic je opět Svoboda (ANO), opozice už kritizuje

15.11.2018 13:06 Zastupitelé Českých Budějovic dnes opět zvolili primátorem Jiřího Svobodu (ANO). Město bude řídit…

Hřib byl zvolen primátorem Prahy. Piráti oslavují, opozice je uražená

15.11.2018 13:01 Aktualizováno Novým pražským primátorem je Pirát Zdeněk Hřib. Na ustavujícím jednání ho dnes zvolilo 39 z 65…

Senát vyzval Babiše k rezignaci. Hrozí v ČR předčasné volby?

15.11.2018 12:56 Aktualizováno Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama