Prima nahrávala Zemanovi. Šla na ruku svým divákům, uvedl mediální odborník

Praha - Podle mediálního odborníka Jaromíra Volka z Fakulty sociální studií Masarykovy univerzity v Brně televize Prima nahrávala Miloši Zemanovi. Myslí si totiž, že televizní stanice šla na ruku svým divákům, kteří očekávali bulvární témata.

TV Prima
doporučujeme

"Je to způsob, jak Prima komunikuje se svými diváky. Například moderátor Karel Voříšek v průběhu debaty třikrát odkazuje na to, kolik diváků se dívá, to už samo o sobě indikovalo, o co televizi jde. Očekávání jejího publika je výrazně bulvárnější, to jednoznačně," uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Jaromír Volek. "Nemohu se však ubránit dojmu, že nešlo pouze o diváky, ale také o určitou sympatii s hodnotami pana prezidenta," dodal mediální odborník.

"Natvrdo bych neřekl, že debata byla jednostranná ve prospěch Miloše Zemana, ale některá data, která spočítali datoví novináři, jasně ukazují, že dramaturgie televize prezidentovi nahrávala," odkázal se Volek na analýzu Českého rozhlasu. V té stojí, že prezident Miloš Zeman během debaty hovořil 24 minut a 17 vteřin, kdežto Jiří Drahoš mluvil pouze 15 minut a 45 vteřin. Zajímavé je, že moderátor Karel Voříšek dostal takřka stejný prostor jako profesor Drahoš, konkrétně 14 minut a 27 vteřin. Publikum v Hudebním divadle Karlín dostalo prostor 12 a půl minuty. Studio, ve kterém byla Voříškova kolegyně Klára Doležalová, mělo v debatě pětiminutový prostor.

Volek si však myslí, že časové údaje nehrají žádnou roli. "Je to obecné kritérium. Primárně záleží na tom, jak je aktivní mluvčí. Jakmile se ale podíváte na to, komu dává moderátor prostor se vyjadřovat, tak tam už nějaké možnosti jsou," míní odborník. 

Připomněl také, že volba prvních dvou témat v prezidentské debatě ale hrála podstatnou roli. "Protikuřácký zákon a zákon o držení zbraní byly banální témata. Na těchto tématech prezident získává u voličů body. Je to jeho silná agenda, kterou má i rétoricky velmi dobře nacvičenou," uvedl Volek, jenž vzápětí dodal: "Zde měl pan prezident i vtipnou poznámku ve vztahu ke své manželce, kamera pracovala s paní Ivanou Zemanovou, která se smála, že nemá v kabelce revolver. To byla výrazná nahrávka. V tu chvíli se Miloš Zeman velmi uvolnil a sklidil potlesk. Je třeba si uvědomit, že ta prezidentská debata se vždy rámuje prvními dvěma tématy a tam získal prezident pevnou půdu pod nohama."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se na Hradě setkal se Zemanem, prezident ocenil ekonomické vztahy

12.08.2020 22:05 Aktualizováno Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem,…

Čínská ambasáda odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

12.08.2020 18:54 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a podněcuje…

"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

12.08.2020 18:25 Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo…

Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

12.08.2020 17:25 Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama