Brusel je kolem volby prezidenta zvědavý, kam se ČR vydá dál

Brusel/Praha - V Bruselu je volba českého prezidenta sledována s poněkud menším zaujetím než například vlekoucí se vyjednávání o nové německé vládě. Město, kde sídlí většina institucí EU, čeká na to, jaké budou další české postoje ke klíčovým otázkám, které nyní unie řeší.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Je to jako vždycky, když nejde o velkou zemi. Dění v ostatních státech EU je vnímáno odtažitěji. Ale pro ty, kdo se o věc zajímají a třeba pro politické lídry je stávající situace celkem zvláštní," řekl dnes ČTK dlouholetý pozorovatel bruselského politického dění a novinář belgického Le Soir Jurek Kuczkiewicz.

Také v belgické metropoli, kde sídlí většina unijních institucí, je páteční a sobotní volba mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem často interpretována jako střet mezi zřejmě proruským a antievropským prezidentem a jeho více prozápadním či proevropským vyzyvatelem. "Politický Brusel" se tak snaží pochopit směr, kterým se letos na jaře Česko v Evropě vydá, upozornil Kuczkiewicz.

Novinář připomněl širší kontext znovu se objevujícího dělení Evropy na staré a nové členské země EU, na západ a východ bloku, například v souvislosti s pohledem na řešení migrační krize. Kuczkiewicz také upozornil na souvislosti prezidentské volby s jmenováním Andreje Babiše předsedou vlády. "Je vnímán jako populista, ale také jako liberál, proevropský, byznysu přející populista, což je celkem složité na pochopení," podotkl novinář.

Na dění kolem volby prezidenta se na jednáních a schůzkách ptají svých českých kolegů diplomaté z dalších unijních států. "Jasně, že se ptají. Ale nemám jim moc co říct, kromě toho, že je to tak 50 na 50," poznamenal jeden z významných českých diplomatů v Bruselu. Podprahově je přitom podle něj jasné, kterého z obou kandidátů by na Pražském hradě většina ostatních zemí unie viděla raději.

Také podle analytika Pietera Cleppeho z bruselského střediska Open Europe není tajemstvím, že představitelé bruselských institucí a mnoha členských zemí "drží palce panu Drahošovi". "Zeman možná není úplně protievropský a svět neskončí, když se k moci dostane někdo k EU kritický. Také v jiných zemích unie vidíte velmi kritické politiky," připomněl Cleppe.

V centrále EU podle bruselského analytika vnímají, že růst podobných politiků je symptomem hlubšího problému v unii, který je třeba řešit. "Možná jsem optimista, ale věřím, že i v Bruselu si někteří lidé myslí, že reformy jsou potřeba," poznamenal Cleppe. Se Zemanem a dalšími euroskeptiky se podle něj sice neshodnou v řešeních, ale na potřebě změn ano. "Občané by měli být s evropským projektem spokojenější," řekl analytik.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek musel na test, vyšel negativně. Zůstane několik dní doma

06.07.2020 22:07 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes absolvoval test na covid-19, výsledek byl negativní,…

Koalice má podle informací ČT v létě projednat zrušení superhrubé mzdy

06.07.2020 19:58 Vládní koalice ANO a ČSSD by měla v létě prodiskutovat zrušení superhrubé mzdy, uvedla dnes Česká…

Sněmovna zřejmě zruší možnost odpočítat úroky z hypoték

06.07.2020 11:12 Až bude Sněmovna schvalovat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí, zřejmě při tom…

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy