Záhada Zemanovy kampaně: Spolek přátel zatím přehled dárců nedodal

Praha - Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí do dnešního rána nedostal přehled dárců Spolku přátel Miloše Zemana. Nynější prezident několikrát prohlásil, že nepovede kampaň k prezidentským volbám.

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Po celé zemi se však objevily billboardy se Zemanem a další volební materiály jako inzeráty v tisku nebo volební letáky. Část této kampaně hradil jeho spolek přátel, část Strana práv občanů, jejímž je Zeman čestným předsedou.

Na webových stránkách ke kampani měl Zeman údaje, kolik kdo a za co utratil. Chyběly však informace, odkud především spolek a strana peníze získaly. Předseda úřadu Jan Outlý už dřív ČTK řekl, že to není porušení zákona, protože zákon nedbá na formu kampaně, ve které může jiná organizace působit jako prostředník.

Spolek ani strana tak přehled dárců zveřejňovat nemusí. Přesto Zeman po dotazech, odkud peníze pocházejí, přečetl ve čtvrteční televizní debatě na ČT několik jmen ze seznamu, který tam přinesl a který označil jako seznam dárců Spolku přátel Miloše Zemana. "Tento seznam byl tomuto úřadu samozřejmě odevzdán," řekl prezident.

"V datové schránce úřadu nic není, ale dokumenty může dnes přinést například pošta," řekl dnes ráno Outlý. Další z členů vedení úřadu Tomáš Hudeček ČTK řekl, že nic oficiálního nepřišlo ani na podatelnu. "Není ale žádný důvod k tomu, aby našemu úřadu někdo něco takového posílal. My to nevyžadujeme a ani nepotřebujeme," uvedl Hudeček. Podle něj úřad s oběma kandidáty zatím nekomunikoval, s týmem Jiřího Drahoše řešil pouze to, jak naložit s darem billboardu od jiného kandidáta Michala Horáčka, který neuspěl v prvním kole.

Po zveřejnění seznamu Zemanem některá média napsala, že mezi dárci jsou zadlužené firmy nebo že statisíce poslal hospodský z vesnice. Poukázala i na to, že někteří dárci mají sídlo na stejné adrese nebo že jsou propojení s podnikateli s ekonomickými zájmy na východě.

Podle Hudečka není v kompetenci úřadu řešit tyto věci. "To je podnět spíše pro finanční správu než pro nás. Pro úřad to z hlediska financování volební kampaně není informace, po které musíme dál pátrat," dodal. Pokud kandidát vykáže peníze od spolku nebo strany například jako bezúplatné plnění nebo dar, úřadu to podle něj stačí. "Pokud nám seznam dorazí, založíme ho do spisu. Po vyúčtování kampaně, na kterou má kandidát 90 dní, uvidíme, jestli nám to k něčemu bude. Nejsme ale analytický úřad, abychom pátrali po tom, odkud peníze přišly. To jsou informace pro veřejnost a voliče, aby se mohli kvalifikovaně rozhodovat, koho volit," uvedl Hudeček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček ve vládě skončí. Ministerstvo asi opět povede Zaorálek

11.04.2021 22:02 Aktualizováno Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a…

Poslanci před derby. Slavia je na vlně, tak Skopečka ani nehecuji, říká…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno Pohodlně se uvelebí ve svých křeslech či na pohovkách a budou napjatě sledovat nedělní 298. derby…

Babiš kritizuje skupinu MeSES: Dává svá doporučení pozdě, jsou potřeba…

11.04.2021 18:44 Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě…

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru…

11.04.2021 17:16 Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama