Nehoráznost, hanobí sněmovnu, je to rasista a měl by skončit. Ptali jsme se poslanců na Okamurovy výroky. Kdo je pro odvolání a komu by stačila omluva?

Praha - Tomio Okamura svými nedávnými výroky na téma koncentračního tábora Lety rozlítil celou řadu politiků. Lidovci dokonce navrhnou jeho odvolání z pozice místopředsedy PSP. Jak budou o osudu šéfa hnutí SPD hlasovat některé výrazné tváře české sněmovny? Na to se jich zeptaly EuroZprávy.cz

Přidejte svůj názor 180 komentářů

Tomio Okamura (SPD)
doporučujeme

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík je jednoznačně pro Okamurovo odvolání. „Místopředseda sněmovny reprezentuje Parlament a všechny poslance navenek. Výroky, které pan místopředseda Okamura pronesl, jednoznačně hanobí sněmovnu, a proto budu pro jeho odvolání.“ řekl pro EuroZprávy.cz Gazdík.

Podobného názoru je i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten pro EuroZprávy.cz uvedl, že bude rovněž hlasovat pro odvolání Tomia Okamury. „Jeho výroky jsou nehorázné.“ myslí si bývalý vicepremiér.

Jiného názoru je výrazná tvář KSČM poslanec Jiří Dolejš. „Jednotně požadovat omluvy a ne výmluvy za excesy a urážlivé výroky Okamury i jeho spolustraníků je asi účinější, než pokusy zase měnit vedení sněmovny.“ myslí si Dolejš. Ten se také domnívá, že případné odvolání udělá z Okamury v očích některých voličů „falešného hrdinu“. „Hnědá patří do kouta a ne na světla ramp.“ dodal Dolejš.

Pro Okamurovo odvolání je i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Stejně tak jeho stranická kolegyně Helena Langšádlová. „Podobná vyjádření jsou naprosto nepřijatelná.“ řekla o Okamurových výrocích pro EuroZprávy.cz Langšádlová. „Místopředseda sněmovny má reprezentovat jednu z nejvyšších ústavních institucí. Budu hlasovat pro jeho odvolání.“ dodala středočeská poslankyně.

K Okamurovým výroku se vyjádřili i další osobnosti. Velký problém s nimi má bývalý vlivný poslanec a někdejší Okamurův spojenec Marek Černoch. "Nikdo nemá právo zpochybňovat hrůzy války a koncentračních táborů. A už vůbec to nesmí dělat čelní představitel státu. O tom, co se v koncentračních táborech dělo, si člověk může udělat obrázek sám a nemusí být ani historik. Stačí se podívat na dokumenty o továrnách na smrt." řekl pro EuroZprávy.cz Černoch.

Podle někdejšího poslance by se měl každý zamyslet nad tím, jaké hrůzy lidé v táborech zažívali. "Když rodičům vraždili děti, když dětem vraždili nebo mučili rodiče. Ať se zkusí vžít do jejich kůže, když se na to často museli dívat a nemohli jim pomoct. A koncentrační tábory před pár lety, za války v bývalé Jugoslávii ukázaly, jak rychle se toto běsnění může znovu probudit. Spekulace o "pseudokoncentráku", o tom, jestli byly díry v plotě nebo nebyly, nebo kdo deportované hlídal, nejsou na místě." říká Černoch. Dodal také, že jde o jeho názor bez ohledu na to, o koho se jedná.

Pro Okamurovo odvolání z vedení sněmovny je i někdejší europoslanec Libor Rouček. "Popírač holokaustu, rasista Okamura se místopředsedou Sněmovny neměl nikdy stát." napsal Rouček na svém Facebooku. Podle něj Okamurovo chování poškozuje pověst ČR v zahraničí.

S výroky Tomia Okamury a Miloslava Roznera má zásadní problém i letošní prezidentský kandidát Pavel Fischer. "Popírat systematické vyhlazování Romů za 2. světové války je hrubý faul. Dopustili se ho členové Poslanecké sněmovny Tomio Okamura a Miloslav Rozner." píše bývalý diplomat na svém Facebooku. Podle Fischera jsou výroky Roznera a Okamury "neomluvitelnou lží a pokusem o manipulaci s ostatními.". "Oba mohou být oprávněně podezříváni z rasové nenávisti. Dějiny se nedají měnit. O lžích a urážkách se nesmí diskutovat." dodává. 

Vstupte do diskuze (180)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ROZHOVOR: Vláda nás podvedla, jsou to sociopati. Osudy občanů jsou jim…

01.04.2020 18:15 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představila plán, podle kterého stát vyplatí některým…

Ministerstvo chce omezit výpovědi z nájmu lidem, co kvůli koronaviru…

01.04.2020 17:54 Ministerstvo pro místní rozvoj chce omezit možnosti výpovědi z nájmu kvůli tomu, že nájemník…

Ekonomický tým Ústředního krizového štábu povede Jan Švejnar

01.04.2020 16:46 V rámci Ústředního krizového štábu se dnes poprvé sešel poradní tým ekonomů, který se bude zabývat…

Krizový štáb navrhne vládě prodloužení nouzového stavu o 30 dní

01.04.2020 15:35 Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy