Názory nemění jen blbec. Politici nám nevybíravě okomentovali Zemanovy kroky

ANKETA - Andrej Babiš disponuje podle svých slov neomezeným časem na sestavení vlády, která bude podruhé usilovat o získání důvěry Poslanecké sněmovny. Premiér v demisi také prohlásil, že prezident Zeman už netrvá na zaručených 101 poslancích, kteří by garantovali většinu v dolní komoře Parlamentu ČR.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem
doporučujeme

Andrej Babiš na tiskové konferenci po čtvrteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem prohlásil, že mu hlava státu dala neomezený prostor na vyjednávání o nové vládě. Rovněž také prozradil, že Miloš Zeman už netrvá na 101 poslancích, kteří by zaručeně kabinet podpořili. Prezident tak změnil názor, protože před prezidentskými volbami tvrdil, že Babišovi sice druhý pokus na sestavení vlády věnuje - jak slíbil -, ale s podmínkou, že bude mít jistých 101 poslanců. 

"Prezident Zeman je nepředvídatelným aktérem. Bude měnit požadavky, jak se mu to bude hodit," uvedla pro EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. "Dle mého názoru dojde ke stejnému vývoji jako u prvního pokusu, kdy Andrej Babiš sestavil vládu bez koaličních partnerů mající většinu ve Sněmovně a teprve poté bude hledat, kdo mu vládu podpoří nebo bude tolerovat," napsal pro EuroZprávy.cz člen mandátového a imunitního výboru za Piráty Lukáš Bartoň

"Na změny názorů jsme si měli u pana prezidenta Zemana už zvyknout. Někdy podpisy - málem notářsky ověřené - požaduje, pak je nechce, poté tím hrozí, a posléze si to zase rozmyslí. Mě to už nepřekvapuje. Dá se to asi omluvit citátem pana prezidenta, že "názory nemění jen blbec"," míní předseda hnutí STAN Petr Gazdík. Pro server EuroZprávy.cz se krátce vyjádřil i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle něhož "to není nijak překvapivé. 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu komentoval Babišovo tvrzení, že mu prezident Miloš Zeman daroval k sestavení vlády neomezeně dlouhou dobu. "Neomezený ten čas přece jen není. Nejpozději v říjnu 2021 musí být jednání ukončena. Přísnost musí být...," uvedl poslanec.

"Zaráží mě naprostá nekonzistentnost názorů Miloše Zemana směrem k požadavkům Andreje Babiše při sestavování vlády. Za ještě závažnější považuji neomezený čas k sestavování vlády, což jde jednoznačně proti duchu ústavy. Dle čl. 68 má vládnout vláda s důvěrou. Toto považuji za ohrožení právního státu a ohýbání ústavy," napsal pro EuroZprávy.cz lidovecký poslanec Marek Výborný. "Domnívám se, že pan prezident Zeman by měl se svým rozhodným "možná" zvážit vstup do lidové strany," uvedl člen Pirátů Jakub Michálek.

Loading...
Vstupte do diskuze (118)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš opět propagoval novou vládní čtvrť. Hřib reagoval, Praha má jasné…

17.09.2019 17:02 Postoj vedení Prahy a její požadavky související s možnou výstavbou vládní čtvrti v Letňanech se…

Právo bránit se zbraní? Senátoři chystají doplnění Ústavy

17.09.2019 16:10 Aktualizováno Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela,…

Za nízké mzdy můžou vysoké zisky, potřeba jsou investice, tvrdí odbory

17.09.2019 15:49 Za nízké výdělky v Česku může letité nepřerozdělování zisků firem, příliv levné pracovní síly z…

Sněmovní výbor v čele s Kalouskem kritizuje rozpočtovou politiku vlády

17.09.2019 15:04 Rozpočtová politika vlády snižuje podle sněmovního kontrolního výboru odolnost státního rozpočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama