Smutné, premiérem by neměl být estébák. Politici na verdikt o Babišovi reagují dost drsně

ANKETA - Česká politická scéna v posledních hodinách žije rozhodnutím slovenských soudů, podle nichž byl Andrej Babiš veden ve svazcích spolupracovníků StB oprávněně. EuroZprávy.cz se zeptaly českých politiků a dalších osobností, co na toto rozhodnutí říkají.

Andrej Babiš

K informaci se na svém Facebooku vyjádřil například mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Ten uvedl, že z hlediska dalšího postupu prezidenta tato zpráva neznamená žádnou změnu. „Pan prezident ctí výsledek voleb a druhý pokus o sestavení vlády tedy patří předsedovi vítězného hnutí ANO. Navíc, česká média v této kauze vědomě dezinformují. Soud pouze potvrdil verdikt Ústavního soudu, jinou volbu neměl.“ tvrdí Ovčáček.

Jiného názoru jsou ale dvě poslankyně za TOP 09. Novopečená místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová pro EuroZprávy.cz řekla, že se jen potvrzuje to, co ví velmi dlouho. „Je to další z konkrétních důvodů, proč by Andrej Babiš, navíc trestně stíhaný, neměl být předsedou vlády.“ tvrdí. „Spolupráce s StB, která ničila životy lidí, se nedá zlehčovat.“ řekla.

Babišova spolupráce s StB vadí i další poslankyni za TOP 09 Heleně Langšádlové. Rozhodnutí slovenských soudů jí dle jejích slov nepřekvapilo. „Estébák by premiérem být neměl.“ řekla Langšádlová pro EuroZprávy.cz.

Že slovenské soudy rozhodnou takto, očekával i bývalý předseda sněmovny a jeden z kandidátů na šéfa ČSSD Jan Hamáček. Překvapen rozhodnutím soudu není ani senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. Ten Eurozprávám.cz sdělil, že o oprávněnosti Babišova vedení ve svazcích nikdy nepochyboval.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je to další špatná zpráva pro ČR. „Sám Andrej Babiš musí zvážit, zda v této situaci setrvá na postu premiéra, zda je to pro naši zemi udržitelné.“ řekl pro EuroZprávy.cz bývalý vicepremiér. „Zejména je to otázka pro prezidenta a všechny slušné lidi, zda je podpora takového premiéra v souladu s jejich svědomím.“ říká.

K tématu se vyjádřil i nedávný prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Soud rozhodl, že Babiš je jako agent StB veden oprávněně. Jak nám tento člověk pomůže s výzvami budoucnosti?“ ptá se Hilšer na svém Twitteru. S nadhledem pak situaci komentoval poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Česko 2018: Trestně stíhaný, soudem potvrzený agent STB je předseda vlády. Neztrácíme naději, před svítáním bývá nejtemněji.“ píše Ferjenčík na svém Twitteru.


Do Babiše se ostře opřela i výrazná tvář hnutí STAN Jan Farský. „Stíhaný pro podvod. Se sazbou až 10 let vězení. Bývalý člen KSČ. Zločinecké organizace, která zničila životy milionům lidí. Agent StB. Kterého do nedávna kryli kolegové StBáci. A to je jediný premiér pro naši zemi, na kterém trvá ANO i prezident Zeman.“ zoufá si na Twitteru Farský.

Rozhodnutí slovenského soudu vítá i poslankyně za ODS Jana Černochová. Podle ní jde o vítězství rozumu a spravedlnosti. „Andrej Babiš byl prominentem minulého režimu, jeho jméno se ve svazcích StB vyskytuje opakovaně, takže tento verdikt soudu až tak překvapivý nebyl. V pozicích, v jakých za bolševika pracoval on, musel být důkladně prověřen a musel mít důvěru tajných služeb a Státní bezpečnosti.“ řekla pro EuroZprávy.cz Černochová. „Člověk, který se v minulosti choval takto vypočítavě a udával své kolegy, by opravdu neměl být premiérem naší země!“ tvrdí poslankyně.

„Rozhodnutí soudu definitivně potvrdilo oprávněnost evidence Andreje Babiše ve svazcích StB.“ sdělil pro EuroZprávy.cz lidovec Marian Jurečka. „Je na zvážení členů Hnutí ANO i Andreje Babiše, zda je vhodné, aby Andrej Babiš vykonával pozici předsedy vlády jak současné, tak budoucí.“ myslí si Jurečka.

Podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka to rovněž není překvapivý verdikt. „Je smutné, že je premiér této země evidován jako spolupracovník StB. Považuji to za další milník na cestě od 17. listopadu – a odklon od tehdejších ideálů.“ sdělil pro EuroZprávy.cz Gazdík.

„Skoro bych byl v pokušení napsat, že nejen bruselský OLAF, ale už i slovenské soudy podlehly protibabišovskému spiknutí.“ píše na svém Facebooku v nadsázce předseda ODS Petr Fiala. „Ale neudělám to, toto je vážná věc. V čele naší vlády je trestně stíhaný člověk, který byl evidován jako agent komunistické StB. Smutné a donedávna zcela nepředstavitelné.“ dodává.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše rozhodnutí poměry na české politické scéně příliš nezmění. "Pro kritiky pana Babiše se tím nic nemění a, což je možná smutnější, pro spolupracovníky pana Babiše patrně také ne," řekl. "Já jsem si za celou dobu nevšiml, že by pan Babiš někdy vyvodil nějaké osobní důsledky," uvedl na dotaz, zda čeká nějakou změnu postoje přímo od Babiše. Pro Piráty se ani nijak nemění jejich stanovisko k tvorbě vlády. Nadále nepočítají s podporou kabinetu, protože už před volbami vyloučili spolupráci s uskupeními, kde jsou lidé s problematickou minulostí.

"Mě osobně to až tak nepřekvapuje, je to další důvod, proč by pan Babiš neměl být premiérem vlády ČR," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Připomněl, že Babiš je navíc trestně stíhán kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapí hnízdo. "Evidentně byl agentem StB a takový člověk by téměř 30 let od sametové revoluce neměl stát v čele vlády," dodal Pospíšil. Povolební vyjednávání to však podle něj neovlivní, protože koaličním partnerům ANO, za které Pospíšil považuje SPD a KSČM, to vadit nebude.

Mynář zveřejnil záznam Zemana v nemocnici. Prezident podepsal dokument bez…

21.10.2021 18:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře ještě před svou hospitalizací, aby…

Dnešní tiskovka na případné aktivaci článku 66 nic nemění, vzkázal Fiala

21.10.2021 17:29 Zveřejněné informace prezidentovy kanceláře podle předsedy ODS Petra Fialy nic nemění na situaci a…

Mynář babiše informoval pouze o schůzi Sněmovny, o Vondráčkovi ne

21.10.2021 16:25 Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář informoval 13. října premiéra Andreje Babiše…

Babiš neplánuje během summitu jednat s Morawieckým o sporu o Turów

21.10.2021 12:29 Premiér Andrej Babiš (ANO) neplánuje během začínajícího summitu v Bruselu mluvit s polským…

Prezidentská kancelář odpoledne uspořádá tiskovou konferenci

21.10.2021 12:11 Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes odpoledne na Pražském hradě uspořádá tiskovou konferenci,…

Soud má na stole už 100 voličských stížností, poukazují například na…

21.10.2021 09:48 Ve stížnostech voličů, které po sněmovních volbách míří k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), se…

Sněmovna dnes končí. Naposledy jsou poslanci lidé z ČSSD a KSČM

21.10.2021 08:06 Sněmovna v předvolebním složení dnes končí. Poslední den v roli poslanců stráví mimo jiné zástupci…

Černošický úřad zjišťuje, zda Babiš nespáchal přestupek

20.10.2021 20:05 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Vláda řešila i horní limit cen energií. Podle Babiše prověří, jak je to…

20.10.2021 17:11 Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes na mimořádném jednání debatovala o nastavení horního…

Benešová zažaluje soudkyni, která prodloužila přerušení trestu Janouška

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se rozhodla podat kárnou žalobu na soudkyni…

Související:

Právě se děje

reklama